Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) hazırlıq işləri və tədbirin proqramı ilə əlaqədar Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri və yüksək səviyyəli qonaqların işçi qrupları ilə brifinq keçirilib.
WUF13-ün keçiriləcəyi məkan olan Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil edilən brifinqdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik missiyaların rəhbər nümayəndələri ilə yanaşı, xarici ölkələrdən gəlmiş rəsmi şəxslər də daxil olmaqla ümumilikdə 150-yə yaxın xarici qonaq iştirak edib.
Brifinqdə iştirak edən diplomatlara tədbirin proqramı təqdim edilib, Bakıya səfər edəcək dövlət və hökumət heyətləri üçün nəzərdə tutulan təhlükəsizlik, qarşılanma və nəqliyyat məsələlərinə dair protokol prosedurları barədə məlumat verilib. Həmçinin, rəsmi heyətlə gələn mətbuat xidmətləri və media qurumlarının nümayəndələri üçün akkreditasiya prosedurları, eləcə də rəsmi tədbirlərdə iştirak qaydaları barədə məlumat verilib.
Eyni zamanda, Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Aeroportun tədbir müddətində fəaliyyət planı, şəhərdaxili nəqliyyatın təşkili və əsas rəsmi tədbirlər haqqında da diplomatlar məlumatlandırılıblar.
Bildirilib ki, indiyədək 182 ölkədən 40 mindən çox nəfər qeydiyyatdan keçib ki, bu da artıq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun tarixində rekord göstəricidir.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri bildiriblər ki, tədbirin keçiriləcəyi Bakı Olimpiya Stadionu 17–22 may tarixlərində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) tam hazırdır. Eyni zamanda, WUF13-ün Azərbaycanın ev sahibliyi ilə təşkil olunacaq növbəti uğurlu tədbir olacağına əminlik ifadə edilib.
Tədbirdən sonra brifinq iştirakçıları üçün məkan üzrə tur təşkil olunub. Baxış zamanı yüksək səviyyəli qonaqlar və nümayəndə heyətləri üçün nəzərdə tutulan xüsusi zonalar, dövlət və hökumət nümayəndələrinin qəbulu, ikitərəfli görüşlər, istirahət sahələri və qidalanma xidmətləri üçün ayrılmış məkanlar barədə məlumat verilib.

A briefing was held with the working groups of the representatives of the diplomatic corps accredited in Azerbaijan and high-level guests regarding the preparatory works and the program of the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), to be held in Baku.
The briefing organized at the Baku Olympic Stadium, the venue of WUF13, was attended by about 150 foreign guests in total, including heads of diplomatic missions operating in Azerbaijan as well as officials from foreign countries.
At the briefing, the program of the event was presented to the diplomats participating, and information was provided about the protocol procedures concerning security, reception, and transportation issues intended for state and government delegations visiting Baku. In addition, information was given about the accreditation procedures for press services and media representatives accompanying the official delegations, as well as the rules of participation in official events.
At the same time, diplomats were informed about the operational plan of Heydar Aliyev International Airport during the event, the organization of intra-city transportation, and the main official events.
It was reported that to date, more than 40,000 people from 182 countries have registered, which is already a record number in the history of the World Urban Forum.
Representatives of the WUF13 Azerbaijan Operating Company stated that the Baku Olympic Stadium, the venue for the event, is fully ready for the 13th session of the World Urban Forum (WUF13) taking place from May 17 to 22. At the same time, confidence was expressed that WUF13 will be another successful event organized with the hosting of Azerbaijan.
After the event, a venue tour was organized for the briefing participants. During the inspection, information was provided about special zones allocated for high-level guests and delegations, reception of state and government representatives, bilateral meetings, rest areas, and catering services.