Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) hazırlıq işləri və tədbirin proqramı ilə əlaqədar Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri və yüksək səviyyəli qonaqların işçi qrupları ilə brifinq keçirilib.
WUF13-ün keçiriləcəyi məkan olan Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil edilən brifinqdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən diplomatik missiyaların rəhbər nümayəndələri ilə yanaşı, xarici ölkələrdən gəlmiş rəsmi şəxslər də daxil olmaqla ümumilikdə 150-yə yaxın xarici qonaq iştirak edib.
Brifinqdə iştirak edən diplomatlara tədbirin proqramı təqdim edilib, Bakıya səfər edəcək dövlət və hökumət heyətləri üçün nəzərdə tutulan təhlükəsizlik, qarşılanma və nəqliyyat məsələlərinə dair protokol prosedurları barədə məlumat verilib. Həmçinin, rəsmi heyətlə gələn mətbuat xidmətləri və media qurumlarının nümayəndələri üçün akkreditasiya prosedurları, eləcə də rəsmi tədbirlərdə iştirak qaydaları barədə məlumat verilib.
Eyni zamanda, Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Aeroportun tədbir müddətində fəaliyyət planı, şəhərdaxili nəqliyyatın təşkili və əsas rəsmi tədbirlər haqqında da diplomatlar məlumatlandırılıblar.
Bildirilib ki, indiyədək 182 ölkədən 40 mindən çox nəfər qeydiyyatdan keçib ki, bu da artıq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun tarixində rekord göstəricidir.
WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri bildiriblər ki, tədbirin keçiriləcəyi Bakı Olimpiya Stadionu 17–22 may tarixlərində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) tam hazırdır. Eyni zamanda, WUF13-ün Azərbaycanın ev sahibliyi ilə təşkil olunacaq növbəti uğurlu tədbir olacağına əminlik ifadə edilib.
Tədbirdən sonra brifinq iştirakçıları üçün məkan üzrə tur təşkil olunub. Baxış zamanı yüksək səviyyəli qonaqlar və nümayəndə heyətləri üçün nəzərdə tutulan xüsusi zonalar, dövlət və hökumət nümayəndələrinin qəbulu, ikitərəfli görüşlər, istirahət sahələri və qidalanma xidmətləri üçün ayrılmış məkanlar barədə məlumat verilib.

В Баку прошёл брифинг с рабочими группами представителей аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса и высокопоставленных гостей по вопросам подготовки 13-й сессии Всемирного городского форума (WUF13), которая состоится в Баку, а также по программе мероприятия.
На брифинге, организованном на территории Бакинского олимпийского стадиона, где пройдет WUF13, приняли участие около 150 иностранных гостей, включая руководителей дипломатических миссий, действующих в Азербайджане, а также официальных лиц из зарубежных стран.
Участникам брифинга — дипломатам — была представлена программа мероприятия, а также предоставлена информация о протокольных процедурах, связанных с обеспечением безопасности, встречей и транспортом для государственно-правительственных делегаций, посещающих Баку. Кроме того, представители пресс-служб и средств массовой информации, которые будут сопровождать официальные делегации, были ознакомлены с процедурами аккредитации и правилами участия в официальных мероприятиях.
Одновременно дипломатам была предоставлена информация о плане деятельности Международного аэропорта имени Гейдара Алиева на период проведения форума, организации городского транспорта и основных официальных мероприятиях.
Было отмечено, что на данный момент зарегистрировались более 40 тысяч человек из 182 стран, что является рекордным показателем в истории Всемирного городского форума.
Представители Азербайджанской операционной компании WUF13 сообщили, что Бакинский олимпийский стадион, где пройдет мероприятие, полностью готов к проведению 13-й сессии Всемирного городского форума в период с 17 по 22 мая. Также была выражена уверенность в том, что WUF13 станет очередным успешным мероприятием, организованным при поддержке Азербайджана.
После мероприятия была организована экскурсия по объекту для участников брифинга. Во время осмотра была предоставлена информация о специальных зонах, предназначенных для высокопоставленных гостей и делегаций, а также о местах для приёма государственных и правительственных представителей, двусторонних встреч, зонах отдыха и питания.