Yaşıl bananlar ilə bağlı
Bəzən daha faydalı hesab edilən yaşıl bananlar hər kəs üçün təhlükəsiz olmaya bilər. Mütəxəssislər bildirir ki, bu meyvələrin tərkibində olan bəzi maddələr həzm sisteminə əlavə yük yarada bilər.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, dietoloq yaşıl bananların təsiri ilə bağlı xəbərdarlıq edib.
Ekspertin sözlərinə görə, yetişməmiş bananlarda olan rezistent nişasta orqanizmdə tam həzm olunmur. Bu isə xüsusilə bağırsaq fəaliyyəti zəif olan insanlarda qəbizliyə səbəb ola bilər. Disbioz və digər həzm problemləri olan şəxslərdə bu təsir daha qabarıq şəkildə özünü göstərə bilər.
Xüsusilə xroniki mədə-bağırsaq xəstəlikləri olanlar və az hərəkətli həyat tərzi keçirənlər bu məhsulu ehtiyatla istifadə etməlidir. Sağlam insanlarda ciddi problem yaratmasa da, mütəxəssislər yaşıl bananların həddindən artıq istehlak edilməməsini və mümkün qədər yetişmiş formada qəbulunu tövsiyə edirlər.

Иногда считающиеся полезными зеленые бананы могут быть не безопасны для всех. Специалисты отмечают, что некоторые вещества, содержащиеся в этих плодах, могут создавать дополнительную нагрузку на пищеварительную систему.
Medianews.az со ссылкой на Foodinfo.az сообщает, что диетолог предостерегает о воздействии зеленых бананов.
По словам эксперта, резистентный крахмал, содержащийся в незрелых бананах, не полностью переваривается организмом. Это, в особенности у людей с ослабленной функцией кишечника, может привести к запорам. У лиц с дисбиозом и другими проблемами пищеварения этот эффект проявляется более ярко.
Особенно люди с хроническими заболеваниями желудочно-кишечного тракта и ведущие малоподвижный образ жизни должны с осторожностью употреблять этот продукт. Хотя у здоровых людей серьезных проблем не вызывает, специалисты рекомендуют не злоупотреблять зелеными бананами и по возможности употреблять их в зрелом виде.