"YouTube"un işində problem
Bildirilir ki, bir neçə ölkədəki yüz minlərlə istifadəçi "YouTube"da fasilələr barədə məlumat veriblər.
Ən çox şikayət ABŞ-dadır - 320 mindən çox. İstifadəçilərin 18 faizii veb sayt problemləri, 16 faizi video yayımı ilə bağlı problemlər və 56 faizi tətbiq problemləri barədə məlumat verib.
"Downdetector"a görə, Böyük Britaniya, Almaniya, İtaliya və Fransada da xidmətlərdə əhəmiyyətli fasilələr yaşanıb.
Böyük Britaniyada 37.000-dən çox istifadəçi video hostinq saytından şikayət edib, Almaniyada təxminən 7.000, İtaliyada isə 5.000-dən çox istifadəçi şikayət edib.

Problem with "YouTube" operation
It is reported that hundreds of thousands of users in several countries have reported interruptions on "YouTube."
The most complaints are in the USA - more than 320,000. 18 percent of users reported issues with the website, 16 percent with video streaming problems, and 56 percent with application issues.
According to "Downdetector," significant service interruptions have also occurred in the United Kingdom, Germany, Italy, and France.
In the United Kingdom, more than 37,000 users complained about the video hosting site, while in Germany approximately 7,000 and in Italy more than 5,000 users have filed complaints.