Zelenski Putinlə rəsmən məzələndi — Elə bir Fərman imzaladı ki...
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Rusiyanın 9 may 2026-cı ildə Moskvanın Qırmızı Meydanında hərbi parad keçirməsinə icazə verməsinə dair fərman imzalayıb.
Sözügedən sənəd Prezident Administrasiyasının rəsmi saytında dərc edilib.
Yayımlanan sənəddə qərarın “çoxsaylı müraciətlər” və 8 may 2026-cı ildə ABŞ tərəfi ilə aparılan danışıqlar əsasında verildiyi bildirilir.
Fərmanda paradın keçirilməsinə müəyyən çərçivədə icazə verildiyi vurğulanır.
Sənədə əsasən, tədbir yalnız Moskvanın Qırmızı Meydan ərazisi ilə məhdudlaşdırılır və Kiyev vaxtı ilə saat 10:00-dan etibarən başlanmasına icazə verilir. Eyni zamanda, fərmanda ərazinin sərhədlərinin dəqiq şəkildə müəyyən edildiyi və yalnız həmin zonada tədbirin keçirilməsinə icazə verildiyi qeyd olunur.
Məlumatda həmçinin bildirilir ki, Qırmızı Meydan “Ukrayna silahlarının istifadəsi planından çıxarılıb” və ərazinin koordinatlarının ayrıca şəkildə sənədləşdirildiyi vurğulanır.(savashmedia.az)

Президент Украины Владимир Зеленский подписал указ о разрешении России провести военный парад на Красной площади в Москве 9 мая 2026 года.
Указ опубликован на официальном сайте Администрации Президента.
В опубликованном документе говорится, что решение принято на основе «множественных обращений» и переговоров с США, состоявшихся 8 мая 2026 года.
В указе подчеркивается, что проведение парада разрешено в определённых рамках.
Согласно документу, мероприятие ограничивается территорией Красной площади в Москве и разрешается к началу с 10:00 по киевскому времени. В то же время в указе отмечается, что границы территории чётко определены и разрешение действует только в указанной зоне.
В сообщении также указано, что Красная площадь «исключена из плана использования украинского оружия», а координаты территории оформлены отдельно.(savashmedia.az)