"20 Yanvar" metrostansiyasında törədilən terror aktından 32 il keçir
Bakı metropolitenin "20 Yanvar" metrostansiyasında 1994-cü il martın 19-da erməni terrorçuları tərəfindən törədilən terror aktından 32 il keçir.
"Report" xəbər verir ki, qatarın baş vaqonuna qoyulmuş saat mexanizmli əldə düzəltmə bomba qatar stansiyada dayananda işə düşüb.
Partlayış nəticəsində 14 nəfər həlak olub, 49 nəfər yaralanıb. Həlak olanların arasında Azərbaycan xalq artisti Rafiq Babayev də olub.
Məhkəmə orqanları metrostansiyadakı terror aksiyasının Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının hazırladığını, separatçı "Sadval" ləzgi təşkilatının üzvləri tərəfindən həyata keçirildiyini sübuta yetirib.
Cinayətin törədilməsində şübhəli bilinən "Sadval" Ləzgi Milli Hərəkatının 11 üzvü həbs edilib. Onlardan ikisinə ölüm hökmü verilib, doqquz nəfər isə müxtəlif müddətə azadlıqdan məhrum edilib. Terror aktının icraçısı Oqtay Qurbanov isə partlayış zamanı ölüb.

С момента террористического акта, совершенного на станции метро "20 Января", прошло 32 года.
В московском метро Бакинского метрополитена на станции "20 Января" прошло 32 года с момента террористического акта, совершенного армянскими террористами 19 марта 1994 года.
Как сообщает "Report", часовой механизм бомбы, сделанной вручную, был помещен в головной вагон поезда и сработал, когда поезд стоял на станции.
В результате взрыва погибло 14 человек, 49 получили ранения. Среди погибших был народный артист Азербайджана Рафик Бабаев.
Судебные органы установили, что теракт на станции метро был подготовлен спецслужбами Армении и осуществлен членами сепаратистской лезгинской организации "Садвал".
11 членов "Садвал" Лезгинского национального движения, подозреваемых в совершении преступления, были арестованы. Двум из них вынесен смертный приговор, девять человек получили различные сроки лишения свободы. Исполнитель террористического акта Октай Гурбанов погиб в момент взрыва.