"5-ci və 6-cı siniflər hazır olsa yaxşı olar" - Qatilin dəhşətli mesajları
Qəhrəmanmaraşda 10 nəfərin ölümü ilə nəticələnən (aşpazın müdaxiləsi ilə ölən hücumçu daxil olmaqla) faciənin pərdəarxası məlum olub. İsa Aras Mersinlinin Discord tətbiqində yazdığı mesajlar və kompüterindəki sənədlər qətliamın saatbasaat planlaşdırıldığını sübut edir.
Milli.Az xəbər verir ki, hücumçu hadisədən bir gün əvvəl və həmin günün səhəri qrup yazışmalarında niyyətini açıq şəkildə bildirib. Onun mesajlarında aşağıdakı dəhşətli ifadələr yer alıb:
"5-ci və 6-cı siniflər hazır olsa yaxşı olar."
"Bunu bu gün edə bilərəm. Günorta saat 3 radələrində."
"Bu dünyaya nə qədər tükəndiyimi göstərəcəyəm."
Yazışmalarda ən diqqətçəkən məqamlardan biri İsa Arasın atası (polis rəisi Uğur Mersinli) haqqındakı iddialarıdır:
"Öz atam məni boğmağa və öldürməyə çalışdı. Bu gün tamamilə tükəndim. Evdə təkəm, sadəcə manifestimi tələsik bitirib bir az yatacağam."
Qəhrəmanmaraş Respublika Baş Prokurorluğu hücumçunun evində aparılan axtarışlar zamanı rəqəmsal materialları müsadirə edib.
Məlum olub ki, İsa Aras hələ 11 aprel 2026-cı il tarixində kompüterində böyük bir aksiya keçirəcəyinə dair sənəd hazırlayıb.
Prokurorluq hazırkı dəlillərə əsasən hadisənin hər hansı bir terror təşkilatı ilə əlaqəsinin olmadığını, hücumçunun tamamilə fərdi şəkildə hərəkət etdiyini açıqlayıb.

В Кахраманмараше раскрыты некоторые подробности трагедии, в результате которой погибли 10 человек (включая нападавшего, убитого при вмешательстве повара). Сообщения Исы Араса Мерсинли в приложении Discord и документы на его компьютере доказывают, что резня была спланирована по часу.
Согласно сообщению Milli.Az, нападавший за день до происшествия и утром того же дня в групповых переписках открыто выражал свои намерения. В его сообщениях содержались следующие ужасные фразы:
«Будет хорошо, если 5-й и 6-й классы будут готовы.»
«Я могу сделать это сегодня. Около трех часов дня.»
«Я покажу, насколько я истощен в этом мире.»
Одним из самых примечательных моментов в переписках являются утверждения Исы Араса относительно его отца (начальника полиции Угура Мерсинли):
«Мой собственный отец пытался меня задушить и убить. Сегодня я полностью истощён. Я один дома, просто быстро закончу свой манифест и немного посплю.»
Главная прокуратура Республики Кахраманмараш конфисковала цифровые материалы во время обыска в доме нападавшего.
Выяснилось, что ещё 11 апреля 2026 года Иса Арас подготовил на своем компьютере документ о проведении крупной акции.
Прокуратура, опираясь на имеющиеся доказательства, заявила, что инцидент не связан с какой-либо террористической организацией, и нападавший действовал полностью самостоятельно.