Azərbaycanda hərbi xidmətə yararlılıq qaydalarına edilən dəyişikliklər və xüsusilə xəstəlik səbəbindən vaxtilə xidmətdən kənarda qalan şəxslərin yenidən müayinə olunması məsələsi gündəmdədir. Əsas diqqət müalicə nəticəsində sağalan və ya vəziyyəti stabilləşən vətəndaşların yenidən ordu sıralarına cəlb edilməsi imkanlarına yönəlib. Bu prosesdə xroniki olmayan və ya müvəqqəti xarakter daşıyan xəstəliklərin qiymətləndirilməsi mühüm rol oynayır.
Məsələ ilə bağlı Demokrat.az-a açıqlama verən hərbi ekspert Üzeyir Cəfərov bildirib ki, Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən çağırış yaşı 18-30 aralığını əhatə edir və bu məsələ ciddi şəkildə nəzərə alınmalıdır.
"Söhbət burada insanın fiziki göstəricilərindən gedir. Məsələn, 30 yaşında, əvvəllər xəstəliyi olmuş bir şəxsin yenidən hərbi xidmətə çağırılması real suallar doğurur. Bu yaşda olan insanın 18-20 yaşlı əsgərlərlə eyni xidmət vəzifələrini yerinə yetirməsi bəzən çətin olur və hətta əlavə yükə çevrilə bilər. Bu məsələ dəfələrlə qeyd olunub. Təəssüf ki, bəzi hallarda qanunvericilikdə dəyişikliklər müzakirə edilərkən real xidmət şəraiti və praktik çətinliklər nəzərə alınmır. Halbuki bu qərarları verən şəxslər real hərbi xidmət şəraitini daha yaxından təsəvvür etməlidirlər ki, 30 yaşında, əvvəllər xəstəlik keçirmiş bir şəxsin sıravi əsgər kimi xidmət zamanı hansı çətinliklərlə üzləşə biləcəyini daha düzgün qiymətləndirə bilsinlər".
Ekspert bildirib ki, çağırış yaşı 18-dən 30-a qədər müəyyən olunubsa, bu 12 il ərzində sağlamlıq problemi olmuş şəxsin sonradan hərbi xidmətə cəlb olunması suallar yaradır.
"Əgər həmin xəstəlik xroniki xarakter daşıyırsa və ya ciddi sağlamlıq problemləri olubsa, bunun xidmət zamanı yenidən üzə çıxma ehtimalı yüksəkdir. Hətta sağalmış kimi görünsə belə, xidmətin keyfiyyəti məsələsi ayrıca müzakirə mövzusudur. Bu baxımdan, alternativ xidmət mexanizminin daha geniş tətbiqi məqsədəuyğun ola bilər. Xəstəlik səbəbindən tam hərbi xidmətə yararlı olmayan şəxslər üçün sosial və ya səhiyyə müəssisələrində xidmət imkanı yaradıla bilər. Məsələn, reabilitasiya mərkəzlərində, sosial müəssisələrdə və ya xəstəxanalarda fəaliyyət göstərmək alternativ xidmət kimi dəyərləndirilə bilər".
Onun sözlərinə görə, ümumilikdə məqsəd odur ki, orduya fiziki və psixoloji baxımdan tam yararlı, xidmət vəzifələrini keyfiyyətlə yerinə yetirə bilən şəxslər cəlb olunsun.
"Bu səbəbdən xəstəliklə bağlı meyarların daha dəqiq müəyyənləşdirilməsi və alternativ xidmətin genişləndirilməsi vacib məsələ kimi qiymətləndirilə bilər".

В Азербайджане в повестке дня находятся изменения правил годности к военной службе и, в частности, вопрос повторного медицинского освидетельствования лиц, ранее освобожденных от службы по причине болезни. Основное внимание уделяется возможностям повторного привлечения граждан, вылечившихся или стабилизировавших свое состояние в результате лечения, к службе в армии. В этом процессе важную роль играет оценка заболеваний, не являющихся хроническими или носящих временный характер.
По этому вопросу военному эксперту Узейиру Джафарову в комментарии для Demokrat.az он заявил, что согласно законодательству Азербайджана возраст призыва охватывает период от 18 до 30 лет, и этот вопрос должен учитываться серьезно.
«Речь идет здесь о физических показателях человека. Например, реалисты вызывает вопросы повторный призыв на военную службу лица 30 лет, ранее страдавшего от заболевания. Человеку в этом возрасте выполнять те же служебные обязанности, что и солдатам 18–20 лет, иногда бывает трудно и это может даже превратиться в дополнительную нагрузку. Этот вопрос неоднократно поднимался. К сожалению, в некоторых случаях при обсуждении изменений в законодательстве не принимаются во внимание реальные условия службы и практические трудности. Между тем, лица, принимающие решения, должны ближе представлять реальные условия военной службы, чтобы правильнее оценить, с какими трудностями может столкнуться в службе в качестве рядового солдата лицо 30 лет, ранее страдавшее от болезни».
Эксперт отметил, что если возраст призыва установлен от 18 до 30 лет, то возникает вопрос о призыве лица, которое в течение этих 12 лет имело проблемы со здоровьем.
«Если у этого человека заболевание носит хронический характер или были серьезные проблемы со здоровьем, то вероятность появления их во время службы высока. Даже если кажется, что человек выздоровел, качество службы — это отдельный вопрос для обсуждения. В этом отношении более целесообразным может быть широкое применение механизма альтернативной службы. Лицам, непригодным к полной военной службе по причине болезни, можно создать возможность службы в социальных или медицинских учреждениях. Например, деятельность в реабилитационных центрах, социальных учреждениях или больницах можно рассматривать как альтернативную службу».
По его словам, в целом цель состоит в том, чтобы в армию привлекались лица, полностью пригодные физически и психологически и способные качественно выполнять служебные обязанности.
«Поэтому критерии, связанные с болезнями, следует определить более точно, а расширение альтернативной службы можно рассматривать как важный вопрос».