50 yaşdan yuxarı qadınlara xəbərdarlıq
50 yaşdan yuxarı qadınlar qida rasionlarına xüsusi diqqət yetirməlidir, çünki bəzi qidalar xərçəng riskini artıra bilər. Həkim xüsusilə ağ çörək və rafinə edilmiş karbohidratların istehlakının azaldılmasını tövsiyə edib.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə onkoloq Preeti Subhedar açıqlamasında bildirib.
Subhedarın sözlərinə görə, bu yaşdan sonra maddələr mübadiləsində baş verən dəyişikliklər düzgün olmayan qidalanma ilə birləşdikdə ciddi sağlamlıq problemlərinə yol aça bilər. O, daimi susuzluq, üz və göz qapaqlarının səhərlər şişməsi kimi əlamətlərin orqanizmdə problemlərin göstəricisi ola biləcəyini vurğulayıb.
Mütəxəssis 50 yaşdan yuxarı insanların gündəlik qida rasionunda tam taxıllar, meyvələr, tərəvəzlər, sağlam yağlar, paxlalılar və yağsız protein mənbələrinin üstünlük təşkil etməsinin vacibliyini qeyd edib.
Bundan əlavə, The Journal of Nutrition, Health and Aging jurnalında dərc olunan bir araşdırmada likopenlə zəngin qidaların (xüsusilə pomidor və pomidor məhsulları) diş əti xəstəliklərinin qarşısının alınmasında mühüm rol oynadığı bildirilib.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, balanslı və şüurlu qidalanma 50 yaşdan sonra həm xərçəng riskinin azalmasına, həm də ümumi sağlamlığın qorunmasına kömək edə bilər.

Женщины старше 50 лет должны уделять особое внимание своему рациону, так как некоторые продукты могут увеличить риск рака. Врач особенно рекомендует сократить потребление белого хлеба и рафинированных углеводов.
Как сообщает Milli.Az, об этом в своем заявлении рассказала онколог Прити Субхедар.
По словам Субхедар, изменения в обмене веществ, происходящие после этого возраста, в сочетании с неправильным питанием могут привести к серьезным проблемам со здоровьем. Она подчеркнула, что постоянная жажда, отёки лица и век по утрам могут быть признаками проблем в организме.
Специалист отметила важность преобладания в ежедневном рационе людей старше 50 лет цельных зерен, фруктов, овощей, полезных жиров, бобовых и нежирных источников белка.
Кроме того, в исследовании, опубликованном в журнале The Journal of Nutrition, Health and Aging, говорится, что продукты, богатые ликопином (в частности, помидоры и томатные продукты), играют важную роль в профилактике заболеваний десен.
Специалисты подчеркивают, что сбалансированное и осознанное питание после 50 лет может помочь как в снижении риска рака, так и в сохранении общего здоровья.