50 yaşdan yuxarı qadınlara xəbərdarlıq
50 yaşdan yuxarı qadınlar qida rasionlarına xüsusi diqqət yetirməlidir, çünki bəzi qidalar xərçəng riskini artıra bilər. Həkim xüsusilə ağ çörək və rafinə edilmiş karbohidratların istehlakının azaldılmasını tövsiyə edib.
Milli.Az xəbər verir ki, bu barədə onkoloq Preeti Subhedar açıqlamasında bildirib.
Subhedarın sözlərinə görə, bu yaşdan sonra maddələr mübadiləsində baş verən dəyişikliklər düzgün olmayan qidalanma ilə birləşdikdə ciddi sağlamlıq problemlərinə yol aça bilər. O, daimi susuzluq, üz və göz qapaqlarının səhərlər şişməsi kimi əlamətlərin orqanizmdə problemlərin göstəricisi ola biləcəyini vurğulayıb.
Mütəxəssis 50 yaşdan yuxarı insanların gündəlik qida rasionunda tam taxıllar, meyvələr, tərəvəzlər, sağlam yağlar, paxlalılar və yağsız protein mənbələrinin üstünlük təşkil etməsinin vacibliyini qeyd edib.
Bundan əlavə, The Journal of Nutrition, Health and Aging jurnalında dərc olunan bir araşdırmada likopenlə zəngin qidaların (xüsusilə pomidor və pomidor məhsulları) diş əti xəstəliklərinin qarşısının alınmasında mühüm rol oynadığı bildirilib.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, balanslı və şüurlu qidalanma 50 yaşdan sonra həm xərçəng riskinin azalmasına, həm də ümumi sağlamlığın qorunmasına kömək edə bilər.

Warning to women over 50 years old
Women over 50 should pay special attention to their diet, as some foods can increase the risk of cancer. The doctor specifically recommended reducing the consumption of white bread and refined carbohydrates.
Milli.Az reports that this was stated by oncologist Preeti Subhedar in her statement.
According to Subhedar, the changes in metabolism that occur after this age combined with improper nutrition can lead to serious health problems. She emphasized that symptoms such as constant thirst and swelling of the face and eyelids in the mornings may indicate problems in the body.
The specialist noted the importance of prioritizing whole grains, fruits, vegetables, healthy fats, legumes, and lean protein sources in the daily diet of people over 50.
Additionally, a study published in The Journal of Nutrition, Health and Aging stated that foods rich in lycopene (especially tomatoes and tomato products) play an important role in preventing gum diseases.
Experts emphasize that a balanced and conscious diet after the age of 50 can help both reduce the risk of cancer and maintain overall health.