Abituriyentlərə ŞAD XƏBƏR:
Bu il ali təhsil müəssələrinə qəbul imtahanında keçid ballarının enəcəyi gözlənilir. Buraxılış imtahanında şagirdlərin göstərdiyi nəticəyə əsasən, ekspertlər bu fikirdədir.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı təhsil eksperti Ramin Nurəlliyevin sözlərinə görə, 3-cü və 4-cü qruplarında keçirilən imtahanlarda riyaziyyat fənninin çətin olması ilə keçid ballarının enməsi gözlənilir:
"Əgər qəbul imtahanın da sualları çətin olarsa, balların aşağı düşməsi qaçılmazdır. Əksinə suallar asan tərtib edilərsə, ballar qalxacaq. Əlbəttə ki, bunu indidən demək çətindir. Çünki blok imtahanlarının birinci və ikinci cəhdi olacaq. Suallar keçən ilki imtahanla eyni səviyyədə olarsa, balların düşməsi gözləniləndir".
Ekspert qeyd edir ki, ballarda ciddi şəkildə enmə olarsa, müsabiqə şərtinin də gərgin keçməsi gözlənilir. Müsabiqədən keçən abituriyentlərin sayı dəqiq bilinmədiyi üçün dəqiq nəsə demək çətindir.

В этом году ожидается понижение проходных баллов на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения. Эксперты придерживаются такого мнения, основываясь на результатах, показанных учениками на выпускных экзаменах.
Medianews.az, ссылаясь на Milli.Az, сообщает, что по словам эксперта в области образования Рамина Нуреллиева, на экзаменах, проводимых в 3-й и 4-й группах, из-за сложности предмета математики ожидается снижение проходных баллов:
"Если на вступительном экзамене вопросы будут сложными, снижение баллов неизбежно. Напротив, если вопросы будут составлены легко, баллы будут расти. Конечно, сейчас трудно это сказать, потому что будут первые и вторые попытки блочных экзаменов. Если вопросы будут на уровне экзамена прошлого года, ожидается снижение баллов".
Эксперт отмечает, что в случае значительного снижения баллов ожидается также напряженное прохождение конкурсного отбора. Точное число абитуриентов, прошедших конкурс, неизвестно, поэтому точно что-либо сказать сложно.