Ata-oğul münasibətlərinin gizli açarı tapıldı -
Birmingem Şəhər Universitetinin sosioloqu Robert Lousonun sözlərinə görə, yumor ailədaxili sərt iyerarxiyanı zəiflədir, ataları övladları üçün daha yaxın və rahat ünsiyyət qurula bilən şəxsə çevirir. Bu da ata ilə oğul arasında təzyiqsiz və mühakiməsiz söhbətlərə imkan yaradır.
Araşdırmada qeyd olunur ki, zarafat və səmimi yumor yalnız ailə bağlarını gücləndirmir, həm də uşaqlarda yaradıcılıq və təxəyyülün inkişafına müsbət təsir göstərir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yumor gərgin anlardan sonra münasibətləri normallaşdırmağa da kömək edir.
Bununla yanaşı, alim xəbərdarlıq edib ki, həddindən artıq zarafat bəzi hallarda ciddi yanaşma tələb edən mövzuların əhəmiyyətini azalda bilər.
Tədqiqat çərçivəsində 7-11 yaşlı oğulları olan 500 ata arasında sorğu aparılıb. Nəticələrə görə, respondentlərin 25 faizi oğulları ilə birlikdə gülməyin onları bir-birinə daha da yaxınlaşdırdığını bildirib.
Sorğuda iştirak edən ataların 90 faizi həftədə ən azı bir dəfə yumor və ya oyun vasitəsilə övladları ilə münasibətlərini gücləndirdiyini deyib. Onların 33 faizi isə hər gün uşaqları ilə zarafat etdiyini bildirib.
Araşdırma həmçinin göstərib ki, ataların 38 faizi oğulları ilə kifayət qədər keyfiyyətli vaxt keçirə bilməməyi valideynliyin əsas çətinliklərindən biri hesab edir. Respondentlərin 54 faizi isə övladları ilə daha yaxın münasibət qurmaq istədiklərini, lakin buna necə başlayacaqlarını bilmədiklərini deyib.
Sorğuda iştirak edənlərin 63 faizi isə yeniyetməlik dövründə övladları ilə münasibətlərinin zəifləyəcəyindən narahat olduğunu bildirib.

Смех и юмор играют важную роль в построении здоровых отношений между отцом и сыном.
По словам социолога Роберта Лоусона из Бирмингемского городского университета, юмор ослабляет жесткую внутрисемейную иерархию, превращая отцов в более близких и комфортных собеседников для детей. Это создает возможность для бесед без напряжения и осуждения между отцом и сыном.
В исследовании отмечается, что шутки и искренний юмор не только укрепляют семейные связи, но и положительно влияют на развитие творчества и воображения у детей. Эксперты считают, что юмор помогает нормализовать отношения после напряженных моментов.
Вместе с тем, ученый предупреждает, что чрезмерные шутки в некоторых случаях могут снижать значимость тем, требующих серьезного отношения.
В рамках исследования был проведен опрос среди 500 отцов с сыновьями в возрасте от 7 до 11 лет. Согласно результатам, 25% респондентов заявили, что совместный смех с сыновьями сближает их.
90% отцов, участвовавших в опросе, сказали, что как минимум раз в неделю посредством юмора или игры укрепляют отношения с детьми. При этом 33% сообщили, что шутят с детьми каждый день.
Исследование также показало, что 38% отцов считают основным затруднением в родительстве недостаток качественного времени с сыновьями. 54% респондентов выразили желание построить более близкие отношения с детьми, но не знают, с чего начать.
63% участников опроса выразили беспокойство, что в подростковом возрасте их отношения с детьми ослабнут.