Ata-oğul münasibətlərinin gizli açarı tapıldı -
Birmingem Şəhər Universitetinin sosioloqu Robert Lousonun sözlərinə görə, yumor ailədaxili sərt iyerarxiyanı zəiflədir, ataları övladları üçün daha yaxın və rahat ünsiyyət qurula bilən şəxsə çevirir. Bu da ata ilə oğul arasında təzyiqsiz və mühakiməsiz söhbətlərə imkan yaradır.
Araşdırmada qeyd olunur ki, zarafat və səmimi yumor yalnız ailə bağlarını gücləndirmir, həm də uşaqlarda yaradıcılıq və təxəyyülün inkişafına müsbət təsir göstərir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yumor gərgin anlardan sonra münasibətləri normallaşdırmağa da kömək edir.
Bununla yanaşı, alim xəbərdarlıq edib ki, həddindən artıq zarafat bəzi hallarda ciddi yanaşma tələb edən mövzuların əhəmiyyətini azalda bilər.
Tədqiqat çərçivəsində 7-11 yaşlı oğulları olan 500 ata arasında sorğu aparılıb. Nəticələrə görə, respondentlərin 25 faizi oğulları ilə birlikdə gülməyin onları bir-birinə daha da yaxınlaşdırdığını bildirib.
Sorğuda iştirak edən ataların 90 faizi həftədə ən azı bir dəfə yumor və ya oyun vasitəsilə övladları ilə münasibətlərini gücləndirdiyini deyib. Onların 33 faizi isə hər gün uşaqları ilə zarafat etdiyini bildirib.
Araşdırma həmçinin göstərib ki, ataların 38 faizi oğulları ilə kifayət qədər keyfiyyətli vaxt keçirə bilməməyi valideynliyin əsas çətinliklərindən biri hesab edir. Respondentlərin 54 faizi isə övladları ilə daha yaxın münasibət qurmaq istədiklərini, lakin buna necə başlayacaqlarını bilmədiklərini deyib.
Sorğuda iştirak edənlərin 63 faizi isə yeniyetməlik dövründə övladları ilə münasibətlərinin zəifləyəcəyindən narahat olduğunu bildirib.

Laughter and humor play an important role in establishing a healthy relationship between father and son.
Medianews.az reports that British sociologist Robert Lawson stated this in his research.
According to Robert Lawson, a sociologist at Birmingham City University, humor weakens the strict hierarchy within the family, turning fathers into people with whom children can communicate more closely and comfortably. This allows pressure-free and non-judgmental conversations between father and son.
The study notes that jokes and sincere humor not only strengthen family bonds but also positively affect the development of creativity and imagination in children. Experts believe that humor also helps normalize relationships after tense moments.
At the same time, the scientist warned that excessive joking can sometimes reduce the importance of topics that require serious attention.
Within the scope of the research, a survey was conducted among 500 fathers with sons aged 7-11. According to the results, 25 percent of the respondents stated that laughing together with their sons brought them closer to each other.
90 percent of the fathers participating in the survey said they strengthen their relationship with their children at least once a week through humor or play. 33 percent of them stated that they joke with their children every day.
The study also showed that 38 percent of fathers consider not being able to spend enough quality time with their sons one of the main challenges of parenthood. 54 percent of the respondents said they want to build a closer relationship with their children but do not know how to start.
63 percent of those participating in the survey expressed concern that their relationships with their children would weaken during adolescence.