“Avroviziya 2026”: finalçıların siyahısı
Avstriyanın paytaxtı Vyananın ev sahibliyi etdiyi “Avroviziya 2026” beynəlxalq mahnı müsabiqəsinin ikinci yarımfinalında yarışan Azərbaycan təmsilçisi Cəmilə Həşimova ələnib.
Medianews.az xəbər verir ki, 14 may heyətindən finala bu ölkələr keçib:
Rumıniya
Kipr
Ukrayna
Malta
Norveç.
Mayın 12-də keçirilmiş birinci yarımfinalı bu ölkələr dəf eləyib:
Moldova
Yunanıstan
Finlandiya
Litva
Polşa
Serbiya.
Almaniya, Avstriya, Böyük Britaniya, Fransa və İtaliya müsabiqəyə finalda (16 may) qoşulur.
İctimai teleradiolar qurumu – Avropa Yayım Birliyinin layihəsi olan “Avroviziya” müsabiqəsində 1956-cı ildən başlayaraq İrlandiya və İsveç 7, Niderland, Fransa, Lüksemburq və Böyük Britaniya 5, İsrail 4, İsveçrə, Danimarka, İtaliya, Avstriya, Norveç və Ukrayna 3, İspaniya və Almaniya 2, Monako, Belçika, Yuqoslaviya, Estoniya, Latviya, Türkiyə, Yunanıstan, Finlandiya, Serbiya, Rusiya, Azərbaycan və Portuqaliya 1 dəfə qalib gəlib.

The Azerbaijani representative Jamila Hashimova, who competed in the second semi-final of the "Eurovision 2026" international song contest hosted by Vienna, the capital of Austria, was eliminated.
Medianews.az reports that the countries that advanced to the final from the May 14 lineup are:
Norway.
The countries that qualified from the first semi-final held on May 12 are:
Serbia.
Germany, Austria, the United Kingdom, France, and Italy join the competition in the final (May 16).
Since 1956, in the "Eurovision" contest, a project of the European Broadcasting Union – the public tele-radio broadcasting organization, Ireland and Sweden have won 7 times, the Netherlands, France, Luxembourg, and the United Kingdom 5 times, Israel 4 times, Switzerland, Denmark, Italy, Austria, Norway, and Ukraine 3 times, Spain and Germany 2 times, Monaco, Belgium, Yugoslavia, Estonia, Latvia, Turkey, Greece, Finland, Serbia, Russia, Azerbaijan, and Portugal once each.