AzDrama açıqladı: ştat mövcud deyil
Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı Əməkdar artist Mehriban Xanlarovanın açıqlamasına cavab verib.
Bu barədə Teatrdan Medianews.az -a bildirilib:
Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı bir çox sənətkar üçün sadəcə iş yeri deyil, yaradıcılıq taleyinin formalaşdığı, xatirələrin, uğurların və sənət sevgisinin yaşandığı doğma sənət məkanıdır. Uzun illər bu səhnədə fəaliyyət göstərmiş Mehriban Xanlarovanın teatra olan mənəvi bağlılığı və bu sənət ocağına xüsusi münasibəti anlayışla qarşılanır.
Mehriban Xanlarova əvvəlcə yenidən işlə təmin olunması ilə bağlı müraciət edib. Məhz onun müraciəti nəzərə alınaraq, peşə fəaliyyətini davam etdirməsi məqsədilə digər dövlət teatrlarında iş imkanları, eləcə də Mədəniyyət Nazirliyinin “Teatral Akademiya” layihəsi çərçivəsində gənc aktyorlar üçün ödənişli əsaslarla ustad dərslərinin aparılması təklif edilib.
Lakin o, yalnız Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında çalışmaq istədiyini bildirərək təqdim olunan alternativ təklifləri qəbul etməyib.
Teatra bərpa olunması ilə bağlı son müraciəti zamanı ona bir daha izah edilib ki, əmək münasibətlərinə xitam onun öz yazılı müraciəti əsasında verilib və hazırda teatrda müvafiq vakant ştat mövcud deyil. Digər dövlət teatrlarında fəaliyyətini davam etdirməsi ilə bağlı təklifi isə o qəbul etməyib.
Bununla yanaşı, hazırkı teatr təcrübəsində aktyorların yaradıcılıq fəaliyyətini yalnız daimi ştat vahidləri ilə məhdudlaşdıran hər hansı maneə yoxdur. İstənilən aktyor konkret tamaşa və ya layihəyə üzrə hər hansı teatrla tamaşaya əsasən müqavilə bağlayaraq müxtəlif səhnələrdə çıxış edə bilər. Başqa sözlə, müəyyən rol və pyesə uyğun olaraq aktyorun müxtəlif teatrlarda yaradıcılıq fəaliyyətinə cəlb edilməsi və tamaşalarda iştirakı üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı öz sənətkarlarının əməyinə və bu səhnəyə bağlılığına hər zaman hörmətlə yanaşıb və bundan sonra da yanaşacaq. İnanırıq ki, Azərbaycan teatrının gücü məhz sənətkarların yaradıcılıq azadlığında, təcrübəsinin gənc nəsillərə ötürülməsində və müxtəlif səhnələrdə öz sənətini yaşatmaq imkanlarında təcəssüm olunur. Eyni zamanda, gələcəkdə teatrın yaradıcılıq planları, repertuar siyasəti və konkret tamaşa layihələri çərçivəsində, yaranacaq zərurət və bədii ehtiyac nəzərə alınmaqla, Mehriban Xanlarovanın Akademik Milli Dram Teatrının ayrı-ayrı layihələrinə hər hansı formada cəlb olunması məsələsinə də baxıla bilər.

Азербайджанский Государственный Академический Национальный Драматический Театр ответил на заявление Заслуженной артистки Мехрибан Ханларовой.
Об этом сообщили в театре для Medianews.az:
Азербайджанский Государственный Академический Национальный Драматический Театр для многих артистов является не просто местом работы, а родным творческим пространством, где формируется судьба творчества, живут воспоминания, успехи и любовь к искусству. Духовная привязанность Мехрибан Ханларовой к театру и её особое отношение к этому художественному учреждению, где она много лет работала на сцене, воспринимаются с пониманием.
Сначала Мехрибан Ханларова обратилась с просьбой о повторном трудоустройстве. Учитывая её обращение, для продолжения профессиональной деятельности ей были предложены возможности работы в других государственных театрах, а также проведение мастер-классов на платной основе для молодых актёров в рамках проекта Министерства культуры «Театральная академия».
Однако она заявила, что хочет работать только в Азербайджанском Государственном Академическом Национальном Драматическом Театре и не приняла предлагаемые альтернативные варианты.
В последнем обращении о восстановлении в театре ей вновь объяснили, что прекращение трудовых отношений было произведено по её письменному заявлению, и в настоящее время в театре нет соответствующей вакантной должности. Предложение продолжить деятельность в других государственных театрах она также не приняла.
В то же время, в нынешней театральной практике нет никаких препятствий, ограничивающих творческую деятельность актёров только постоянными штатными единицами. Любой актёр может заключать договор с любым театром по конкретному спектаклю или проекту и выступать на различных сценах. Иными словами, по определённой роли и пьесе актёр имеет широкие возможности для участия и творчества в различных театрах.
Азербайджанский Государственный Академический Национальный Драматический Театр всегда с уважением относился к труду своих артистов и их преданности этой сцене и будет продолжать это делать. Мы верим, что сила азербайджанского театра заключается именно в творческой свободе артистов, передаче опыта молодому поколению и возможности развивать своё искусство на различных сценах. В то же время в будущем, учитывая творческие планы театра, репертуарную политику и конкретные проекты спектаклей, а также возникшие необходимость и художественные потребности, может быть рассмотрен вопрос о привлечении Мехрибан Ханларовой к отдельным проектам Академического Национального Драматического Театра в любой форме.