Qaydaları pozan sürücüləri
Türkiyənin İstanbul şəhərinin rəhbərliyi taksi sürücülərinin fəaliyyətinə nəzarət etmək üçün pilotsuz uçuş aparatlarından (PUA) istifadə etməyə başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İstanbul Taksi Sürücüləri Palatasının İdarəetmə Şurasınnı üzvü Güngör Petek "RIA Novosti"yə bildirib.
Onun sözlərinə görə, PUA-lar ən çox şikayətlərin daxil olduğu rayonlarda tətbiq edilir.
Nəzarətin gücləndirilməsi zərurəti növbəti səs-küylü qalmaqaldan sonra yaranıb. İyunun əvvəlində istanbullu taksi sürücüsü əcnəbi bloqeri aldadaraq, onun kartından gediş haqqından 20 dəfə çox - 160 dollardan artıq vəsait çıxarıb. Sürücü həbs olunub, İstanbul Taksi Sürücüləri Palatası isə onu taksi sürücüsü kimi fəaliyyət göstərmək üçün verilən lisenziyadan məhrum edib.
"Biz mütəmadi olaraq belə qəfil yoxlamalar keçiririk, indi isə qayda pozuntularında adı keçən avtomobilləri nömrələri üzrə daha səmərəli şəkildə izləmək üçün PUA-lardan da istifadə edirik", - deyə Petek bildirib.//olke.az

Руководство города Стамбул в Турции начало использовать беспилотные летательные аппараты (БПЛА) для контроля за деятельностью таксистов.
Как сообщает Medianews.az, об этом заявил член Правления Палаты водителей такси Стамбула Гюнгёр Петек агентству "РИА Новости".
По его словам, БПЛА применяются в районах, где поступает наибольшее количество жалоб.
Необходимость усиления контроля возникла после очередного скандала. В начале июня стамбульский таксист обманул иностранного блогера, списав с его карты сумму, превышающую стоимость поездки в 20 раз - более 160 долларов. Водитель был арестован, а Палата водителей такси Стамбула лишила его лицензии на осуществление деятельности таксиста.
"Мы регулярно проводим такие внезапные проверки, а теперь для более эффективного отслеживания автомобилей с нарушениями по номерам также используем БПЛА", - сказал Петек.//olke.az