Qaydaları pozan sürücüləri
Türkiyənin İstanbul şəhərinin rəhbərliyi taksi sürücülərinin fəaliyyətinə nəzarət etmək üçün pilotsuz uçuş aparatlarından (PUA) istifadə etməyə başlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə İstanbul Taksi Sürücüləri Palatasının İdarəetmə Şurasınnı üzvü Güngör Petek "RIA Novosti"yə bildirib.
Onun sözlərinə görə, PUA-lar ən çox şikayətlərin daxil olduğu rayonlarda tətbiq edilir.
Nəzarətin gücləndirilməsi zərurəti növbəti səs-küylü qalmaqaldan sonra yaranıb. İyunun əvvəlində istanbullu taksi sürücüsü əcnəbi bloqeri aldadaraq, onun kartından gediş haqqından 20 dəfə çox - 160 dollardan artıq vəsait çıxarıb. Sürücü həbs olunub, İstanbul Taksi Sürücüləri Palatası isə onu taksi sürücüsü kimi fəaliyyət göstərmək üçün verilən lisenziyadan məhrum edib.
"Biz mütəmadi olaraq belə qəfil yoxlamalar keçiririk, indi isə qayda pozuntularında adı keçən avtomobilləri nömrələri üzrə daha səmərəli şəkildə izləmək üçün PUA-lardan da istifadə edirik", - deyə Petek bildirib.//olke.az

The leadership of Istanbul city in Turkey has started using drones to monitor the activities of taxi drivers.
Medianews.az reports that this was stated to "RIA Novosti" by Güngör Petek, a member of the Board of Directors of the Istanbul Taxi Drivers Chamber.
According to him, drones are being deployed in districts where most complaints are received.
The need to strengthen supervision arose after another noisy scandal. At the beginning of June, a taxi driver from Istanbul deceived a foreign blogger and withdrew more than 160 dollars, which is 20 times the fare from his card. The driver was arrested, and the Istanbul Taxi Drivers Chamber revoked his license issued for operating as a taxi driver.
"We regularly conduct such sudden inspections; now, we also use drones to more efficiently monitor vehicles with license plates involved in violations," Petek said.//olke.az