Bu ölkədən vətəndaşlıq almaq çətinləşir
Buraya vətəndaşlıq almaq istəyənlər üçün yaşayış müddəti tələbinin üç ildən yeddi ilə qədər artırılması, eləcə də vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün Norveç dili biliyi tələblərinin sərtləşdirilməsi daxildir.
Bundan başqa Norveçdə anadan olmuş və ya uşaq ikən ölkəyə gəlmiş vətəndaşlığı olmayan şəxslərdən dövlət ərazisində ən azı beş il yaşamaq tələb olunacaq, yerli sakinlə evli olan və ya birlikdə yaşayan ərizəçilər üçün də yaşama müddəti uzadılacaq.
Vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün Norveç dilində şifahi bilik tələbinin A2 səviyyəsindən B1 səviyyəsinə (18-67 yaş arası şəxslər üçün) qaldırılacağı müəyyən edilib. Eyni zamanda, vətəndaşlıq almaq prosedurlarının, xüsusən də müxtəlif qruplar üçün yaşayış müddəti tələblərinin sadələşdirilməsi təklif olunur, lakin ümumilikdə qaydaların sadələşdirilməsi də zəruridir./Report

Норвежское государство рассматривает ужесточение требований для получения гражданства.
Сюда входит увеличение периода проживания для желающих получить гражданство с трех до семи лет, а также ужесточение требований к знанию норвежского языка для лиц без гражданства.
Кроме того, для лиц без гражданства, родившихся в Норвегии или приехавших в страну в детстве, будет требоваться проживание на территории государства не менее пяти лет, а для заявителей, состоящих в браке или проживающих совместно с местным жителем, период проживания также будет увеличен.
Определено повышение требования к устному знанию норвежского языка для лиц без гражданства с уровня A2 до уровня B1 (для лиц в возрасте от 18 до 67 лет). Одновременно предлагается упрощение процедур получения гражданства, в особенности требований к периоду проживания для различных групп, однако в целом необходимо также упрощение правил./Report