Azərbaycanda timsah var? -
Sosial şəbəkələrdə Baş Şirvan kollektorunda timsahların üzməsini əks etdirən videolar yayılıb. Lakin ərazidə aparılan araşdırmalar zamanı məlum olub ki, həmin görüntülər həqiqəti əks etdirmir və tamamilə saxtadır.
Bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bildirilib.
Çəkiliş qrupu sözügedən ərazidə balıq tutan şəxslərlə həmsöhbət olub. Sakinlər və balıqçılar da internetdə yayılan həmin videolara baxdıqlarını, lakin görüntülərin yalan olduğunu qeyd ediblər. İllərdir həmin ərazidə balıq ovu ilə məşğul olan sakinlərdən biri vəziyyəti belə şərh edib:
"İllərdir biz Şirvan kanalında balıq ovlayırıq, buraları gəzirik. Demək olar ki, Azərbaycanın bütün su hövzələrinə bələdik. Yayılan görüntülər tamamilə yalan məlumatlardır. Azərbaycanda, bu iqlimdə timsahın olması qeyri-mümkündür. Sosial şəbəkələrdə paylaşılan o çəkilişlər, böyük ehtimalla, süni intellektlə hazırlanıb və ya başqa ölkələrə məxsusdur. Heç bir inandırıcılığı yoxdur".
Digər bir balıqçı isə ölkədəki Aşağı və Yuxarı Şirvan kanallarını yaxşı tanıdıqlarını, oralarda heç vaxt belə bir canlıya rast gəlinmədiyini vurğulayıb:
"Bu çəkilişi görəndən sonra Yevlax, Kürdəmir, Ağsu və Oğuzun Xalxal ərazisində olan tanış balıqçılarla da görüntüləri paylaşdıq. Hər kəs bilir ki, bu, uydurma informasiyadır. Şirvan kanalında timsah ola bilməz".

Videos showing crocodiles swimming in the Baş Şirvan collector have spread on social networks. However, investigations conducted in the area revealed that these images do not reflect the truth and are completely fake.
This was reported in a video material by Baku TV.
The filming crew spoke with people fishing in the mentioned area. Residents and fishermen also stated that they had watched the videos circulating on the internet but noted that the images were false. One of the residents who has been fishing in the area for years commented on the situation as follows:
"We have been fishing in the Şirvan canal for years, we have been around here. We are familiar with almost all water basins of Azerbaijan. The circulated images are completely false information. It is impossible for there to be a crocodile in Azerbaijan, in this climate. The videos shared on social networks were very likely created with artificial intelligence or belong to other countries. There is no credibility at all."
Another fisherman emphasized that they know the Lower and Upper Şirvan canals well, and such a creature has never been encountered there:
"After seeing this video, we shared the footage with familiar fishermen in the Yevlakh, Kürdəmir, Ağsu, and Oğuz's Xalxal areas. Everyone knows this is fabricated information. There cannot be a crocodile in the Şirvan canal."