Azərbaycanda timsah var? -
Sosial şəbəkələrdə Baş Şirvan kollektorunda timsahların üzməsini əks etdirən videolar yayılıb. Lakin ərazidə aparılan araşdırmalar zamanı məlum olub ki, həmin görüntülər həqiqəti əks etdirmir və tamamilə saxtadır.
Bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bildirilib.
Çəkiliş qrupu sözügedən ərazidə balıq tutan şəxslərlə həmsöhbət olub. Sakinlər və balıqçılar da internetdə yayılan həmin videolara baxdıqlarını, lakin görüntülərin yalan olduğunu qeyd ediblər. İllərdir həmin ərazidə balıq ovu ilə məşğul olan sakinlərdən biri vəziyyəti belə şərh edib:
"İllərdir biz Şirvan kanalında balıq ovlayırıq, buraları gəzirik. Demək olar ki, Azərbaycanın bütün su hövzələrinə bələdik. Yayılan görüntülər tamamilə yalan məlumatlardır. Azərbaycanda, bu iqlimdə timsahın olması qeyri-mümkündür. Sosial şəbəkələrdə paylaşılan o çəkilişlər, böyük ehtimalla, süni intellektlə hazırlanıb və ya başqa ölkələrə məxsusdur. Heç bir inandırıcılığı yoxdur".
Digər bir balıqçı isə ölkədəki Aşağı və Yuxarı Şirvan kanallarını yaxşı tanıdıqlarını, oralarda heç vaxt belə bir canlıya rast gəlinmədiyini vurğulayıb:
"Bu çəkilişi görəndən sonra Yevlax, Kürdəmir, Ağsu və Oğuzun Xalxal ərazisində olan tanış balıqçılarla da görüntüləri paylaşdıq. Hər kəs bilir ki, bu, uydurma informasiyadır. Şirvan kanalında timsah ola bilməz".

В социальных сетях распространились видео с крокодилами, плавающими в коллекторе Большой Ширван. Однако по результатам проведённых на месте исследований выяснилось, что эти кадры не соответствуют действительности и являются полностью фальшивыми.
Съёмочная группа побеседовала с лицами, ловившими рыбу в упомянутой зоне. Жители и рыбаки тоже посмотрели эти видео, распространяемые в интернете, но отметили, что изображения являются ложными. Один из местных жителей, занимающихся рыбной ловлей в этом районе много лет, так прокомментировал ситуацию:
"Мы много лет ловим рыбу в Ширванском канале, обходим эти места. Можно сказать, знакомы практически со всеми водоёмами Азербайджана. Распространяемые кадры — совершенно ложная информация. В Азербайджане, при таком климате, наличие крокодила невозможно. Тот ролик, размещённый в социальных сетях, скорее всего, создан с помощью искусственного интеллекта или принадлежит другой стране. Нет никакой достоверности".
Другой рыбак подчеркнул, что хорошо знает Нижний и Верхний Ширванские каналы в стране и никогда не встречал там такого животного:
"После того, как увидели это видео, мы поделились им с знакомыми рыбаками из таких районов, как Евлах, Кюрдамир, Агсу и Халхал в Огузе. Все знают, что это выдуманная информация. В Ширванском канале не может быть крокодила".