Benzin atəşkəsə baxmır -
Vaşinqtonla Tehran arasında atəşkəs razılaşması əldə olunandan sonra neft ucuzlaşmağa başlasa da, ABŞ-də benzin nəinki ucuzlaşmır, hətta aprelin 9-u bir qədər də bahalaşıb.
Medianews.az bildirir ki, atəşkəs qərarı elan olunandan bir gün öncə ABŞ-də benzinin 1 qallonunun pərakəndə satış qiyməti 4,14 dollar idi. Aprelin 9-da isə qiymət 4,17 dollar olub.
Analitiklər deyirlər ki, benzinin pərakəndə satış qiymətləri yaxın günlərdə gündəlik 1–2 sent civarında ucuzlaşa bilər. Amma ölkə üzrə orta qiymətin yenidən 1 qallon üçün 4 dollardan aşağı düşməsi üçün bir-iki həftə vaxt lazım olacaq.  Qiymətin müharibədən əvvəlki səviyyəyə enməsi isə daha uzun müddətə – çox güman, bir neçə aya baş verəcək.
ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı müharibəyə başlayana qədər ABŞ-də benzinin 1 qallonunun qiyməti 2,98 dollar idi.

После достижения соглашения о прекращении огня между Вашингтоном и Тегераном нефть начала дешеветь, однако бензин в США не только не подешевел, но даже 9 апреля немного подорожал.
Medianews.az сообщает, что за один день до объявления решения о прекращении огня розничная цена за 1 галлон бензина в США составляла 4,14 доллара. 9 апреля цена составила 4,17 доллара.
Аналитики утверждают, что в ближайшие дни розничные цены на бензин могут снизиться примерно на 1–2 цента в день. Однако потребуется одна-две недели, чтобы средняя цена по стране снова упала ниже 4 долларов за 1 галлон. Снижение цены до уровня, существовавшего до войны, займет более длительный срок — скорее всего, несколько месяцев.
До начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля, цена бензина в США за 1 галлон составляла 2,98 доллара.