Benzin atəşkəsə baxmır -
Vaşinqtonla Tehran arasında atəşkəs razılaşması əldə olunandan sonra neft ucuzlaşmağa başlasa da, ABŞ-də benzin nəinki ucuzlaşmır, hətta aprelin 9-u bir qədər də bahalaşıb.
Medianews.az bildirir ki, atəşkəs qərarı elan olunandan bir gün öncə ABŞ-də benzinin 1 qallonunun pərakəndə satış qiyməti 4,14 dollar idi. Aprelin 9-da isə qiymət 4,17 dollar olub.
Analitiklər deyirlər ki, benzinin pərakəndə satış qiymətləri yaxın günlərdə gündəlik 1–2 sent civarında ucuzlaşa bilər. Amma ölkə üzrə orta qiymətin yenidən 1 qallon üçün 4 dollardan aşağı düşməsi üçün bir-iki həftə vaxt lazım olacaq.  Qiymətin müharibədən əvvəlki səviyyəyə enməsi isə daha uzun müddətə – çox güman, bir neçə aya baş verəcək.
ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı müharibəyə başlayana qədər ABŞ-də benzinin 1 qallonunun qiyməti 2,98 dollar idi.

Although oil prices started to decrease after a ceasefire agreement was reached between Washington and Tehran, gasoline in the U.S. not only did not become cheaper, but even increased slightly on April 9.
Medianews.az reports that the retail price of one gallon of gasoline in the U.S. was $4.14 one day before the ceasefire decision was announced. On April 9, the price was $4.17.
Analysts say that retail gasoline prices may decrease by about 1-2 cents per day in the coming days. However, it will take one to two weeks for the nationwide average price to drop below $4 per gallon again. The price returning to pre-war levels will take a longer period—most probably several months.
Before the U.S. and Israel started the war against Iran on February 28, the price of one gallon of gasoline in the U.S. was $2.98.