Bu ərazilərə qar yağacaq -
Fevral ayında son günlər bahar havası müşahidə olunur. Bəs fevral ayında bu cür temperatur göstəriciləri normal hesab edilə bilər? Yaxın günlərdə yenidən havaların kəskin soyuması, eləcə də qar yağması ehtimalı var?
Medianews.az bildirir ki, ekoloq Qorxmaz İbrahimli Metbuat.az-a açıqlamasında bildirib ki, bu, əslində, bahar havası deyil, Bakı və Abşeron yarımadası üçün xarakterik olan adi hava şəraitidir:
“Ölkə üzrə Aran ərazilərində də oxşar vəziyyət hökm sürür. Dağlıq və dağətəyi ərazilərdə isə hava sərin və soyuq olaraq qalır, bəzi yerlərdə bu proses davam edir. Qış mövsümü hər gün və hər yerdə qar yağması demək deyil. Artıq yaz fəslinə doğru irəliləyirik və müsbət temperaturun müşahidə olunması normal haldır. Xüsusilə Bakı və Abşeron yarımadasında yağıntının az olması həmişə səciyyəvi xüsusiyyət olub”.
Q.İbrahimlinin sözlərinə görə, fevral ayı ərzində Kiçik Qafqazın dağlıq və dağətəyi ərazilərində, eləcə də Böyük Qafqazın dağlıq zonalarında qar müşahidə olunacaq:
“Hətta ayın sonuna doğru Bakıda da yağıntı ehtimalı var. Bu, sensasiya deyil, mövsüm üçün normal haldır. Fevralın sonlarına yaxın boz ayın başlanması ilə hava şəraitində dəyişikliklər baş verir, temperatur qismən yüksəlsə də, yağıntıların miqdarı arta bilər. Bu baxımdan hər hansı anomaliya yoxdur. Yüksək dağlıq ərazilərdə - Şahdağ istiqamətində və Qarabağ bölgəsində qarın yağacağı gözlənilir. Lerik zonasında da yenidən qar ehtimalı var. Aşağı ərazilərdə isə qar gözlənilmir”.

It will snow in these areas -
In the last days of February, spring-like weather is observed. So, can such temperature indicators in February be considered normal? Is there a possibility of a sharp cooling of the weather again in the coming days, as well as snowfall?
Medianews.az reports that ecologist Qorxmaz Ibrahimli told Metbuat.az in an interview that this is actually not spring weather, but typical weather conditions for Baku and the Absheron Peninsula:
“A similar situation prevails in the Aran regions across the country. In mountainous and foothill areas, the weather remains cool and cold, and in some places this process continues. Winter does not mean snowfall every day and everywhere. We are already moving towards the spring season, and the observation of positive temperatures is normal. Especially in Baku and the Absheron Peninsula, low precipitation has always been a characteristic feature.”
According to Q. Ibrahimli, snow will be observed during February in the mountainous and foothill areas of the Lesser Caucasus, as well as in the mountainous zones of the Greater Caucasus:
“Even towards the end of the month, there is a possibility of precipitation in Baku. This is not sensational; it is normal for the season. Near the end of February, with the start of the gray month, changes occur in the weather conditions, and although temperatures may rise partially, the amount of precipitation may increase. In this regard, there is no anomaly. Snowfall is expected in the high mountainous areas – in the direction of Shahdag and in the Karabakh region. There is also a likelihood of snow again in the Lerik zone. Snow is not expected in the lowlands.”