Bu ərazilərə qar yağacaq -
Fevral ayında son günlər bahar havası müşahidə olunur. Bəs fevral ayında bu cür temperatur göstəriciləri normal hesab edilə bilər? Yaxın günlərdə yenidən havaların kəskin soyuması, eləcə də qar yağması ehtimalı var?
Medianews.az bildirir ki, ekoloq Qorxmaz İbrahimli Metbuat.az-a açıqlamasında bildirib ki, bu, əslində, bahar havası deyil, Bakı və Abşeron yarımadası üçün xarakterik olan adi hava şəraitidir:
“Ölkə üzrə Aran ərazilərində də oxşar vəziyyət hökm sürür. Dağlıq və dağətəyi ərazilərdə isə hava sərin və soyuq olaraq qalır, bəzi yerlərdə bu proses davam edir. Qış mövsümü hər gün və hər yerdə qar yağması demək deyil. Artıq yaz fəslinə doğru irəliləyirik və müsbət temperaturun müşahidə olunması normal haldır. Xüsusilə Bakı və Abşeron yarımadasında yağıntının az olması həmişə səciyyəvi xüsusiyyət olub”.
Q.İbrahimlinin sözlərinə görə, fevral ayı ərzində Kiçik Qafqazın dağlıq və dağətəyi ərazilərində, eləcə də Böyük Qafqazın dağlıq zonalarında qar müşahidə olunacaq:
“Hətta ayın sonuna doğru Bakıda da yağıntı ehtimalı var. Bu, sensasiya deyil, mövsüm üçün normal haldır. Fevralın sonlarına yaxın boz ayın başlanması ilə hava şəraitində dəyişikliklər baş verir, temperatur qismən yüksəlsə də, yağıntıların miqdarı arta bilər. Bu baxımdan hər hansı anomaliya yoxdur. Yüksək dağlıq ərazilərdə - Şahdağ istiqamətində və Qarabağ bölgəsində qarın yağacağı gözlənilir. Lerik zonasında da yenidən qar ehtimalı var. Aşağı ərazilərdə isə qar gözlənilmir”.

На эти территории пойдет снег -
В последние дни февраля наблюдается весенняя погода. Можно ли считать такие показатели температуры нормальными для февраля? Есть ли вероятность резкого похолодания и снега в ближайшие дни?
Medianews.az сообщает, что эколог Горкмаз Ибрагимли в интервью Metbuat.az отметил, что это на самом деле не весенняя погода, а обычные погодные условия, характерные для Баку и Абшеронского полуострова:
«В ареале Арана по всей стране наблюдается похожая ситуация. В горных и предгорных районах погода остается прохладной и холодной, в некоторых местах этот процесс продолжается. Зима не означает снегопад каждый день и везде. Мы уже приближаемся к весеннему сезону, и наблюдение положительной температуры – это нормальное явление. Особенно для Баку и Абшеронского полуострова характерно низкое количество осадков».
По словам Г. Ибрагимли, в течение февраля в горных и предгорных районах Малого Кавказа, а также в горных зонах Большого Кавказа будет наблюдаться снег:
«Даже к концу месяца в Баку возможны осадки. Это не сенсация, а нормальное явление для этого сезона. К концу февраля с началом так называемого "серого месяца" происходят изменения в погодных условиях, хотя температура частично поднимается, количество осадков может увеличиться. В этом отношении никаких аномалий нет. В высокогорных районах – в направлении Шахдага и в зоне Карабаха ожидается снегопад. В районе Лерика снова возможен снег. В низменных районах снега не ожидается».