Bu imtahanların tarixi açıqlandı
Doktorantura və dissertantura səviyyəsində xarici dil fənni üzrə qəbul və fəlsəfə doktoru imtahanlarının tarixləri müəyyən olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, doktoranturaya qəbul olmaq istəyən namizədlər və doktoranturada oxuyan iddiaçıların xarici dillər üzrə imtahana, həmçinin əcnəbilər üçün Azərbaycan dili imtahanına qeydiyyat Mərkəzin saytı vasitəsilə 11-14 iyun tarixlərində aparılacaq.
İmtahan qrafikinə əsasən əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan iddiaçıların Azərbaycan dili üzrə fəlsəfə doktoru imtahanı bütün bloklar üzrə iyunun 16-da keçiriləcək.
Doktoranturaya qəbul olmaq istəyən namizəd və doktoranturada oxuyan iddiaçıların danışıq bloku imtahanı 17-19 iyun tarixlərində keçiriləcək. Danışıq bloku üzrə qiymətləndirilmə şifahi formada kompüter proqramı vasitəsilə aparılır.
İyunun 25-də isə imtahanın dinləyib-anlama, oxuyub-anlama, dildən istifadə (leksik-qrammatik tapşırıqlar) və yazı blokları keçiriləcək.
Xarici dil üzrə qəbul imtahanında bloklar üzrə müvafiq bal məhdudiyəti (2 bal) nəzərə alınmaqla keçid balını (25 bal) toplamış namizədlər fəlsəfə, sonra isə ixtisas fənnindən imtahana buraxılırlar. Qəbul imtahanında 30 və daha çox bal toplayan namizədlər dissertasiyalarını həmin imtahanı verdikləri tarixdən beş il müddətində ilkin müzakirəyə təqdim etdikləri təqdirdə xarici dil üzrə fəlsəfə doktoru imtahanından azad olunurlar.

Дата этих экзаменов объявлена
Определены даты приема и экзаменов на степень доктора философии по иностранному языку на уровне докторантуры и диссертации.
Medianews.az сообщает, что по этому поводу Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) опубликовал информацию.
Сообщается, что регистрация на экзамен по иностранным языкам для кандидатов, желающих поступить в докторантуру, и претендентов, обучающихся в докторантуре, а также на экзамен по азербайджанскому языку для иностранцев будет проводиться через сайт Центра с 11 по 14 июня.
Согласно графику экзаменов, экзамен доктора философии по азербайджанскому языку для иностранных граждан и лиц без гражданства по всем блокам пройдет 16 июня.
Экзамен по говорению для кандидатов, желающих поступить в докторантуру, и претендентов, обучающихся в докторантуре, пройдет с 17 по 19 июня. Оценка по блоку говорения проводится устно с использованием компьютерной программы.
25 июня состоятся экзамены по блокам аудирования, чтения, использованию языка (лексико-грамматические задания) и письма.
На вступительном экзамене по иностранному языку кандидаты, набравшие проходной балл (25 баллов) с учетом соответствующего минимального балла по блокам (2 балла), допускаются к экзаменам по философии, а затем по специальным предметам. Кандидаты, набравшие на вступительном экзамене 30 и более баллов, освобождаются от экзамена доктора философии по иностранному языку в случае, если в течение пяти лет с даты сдачи экзамена представят свои диссертации на предварительное обсуждение.