Bu ölkədə ƏDV artırıla bilər
Almaniyada əlavə dəyər vergisi (ƏDV) 21 faizə qaldırıla bilər. Medianews.az xəbər verir ki, bunu ölkənin nüfuzlu iqtisadi araşdırmalar mərkəzi olan İqtisadi Tədqiqatlar İnstitutunun rəhbəri Marsel Fratsşer deyib.
O qeyd edib ki, hökumət 2027-2029-cu illərdə gözlənilən 130 milyard avroluq büdcə kəsirini aradan qaldırmaq məqsədilə ƏDV-ni 2 faiz artıra bilər.
Hazırda Almaniyada ƏDV 19 faizdir.
Marsel Fratsşer vurğulayıb ki, belə bir qərar fiskal baxımdan effektiv sayılsa da, sosial cəhətdən ağır nəticələr doğura bilər: “Çünki ƏDV artımı daha çox aşağı gəlirli əhali qruplarına mənfi təsir göstərir”.
Marsel Fratsşer hökuməti formalaşdıran siyasi partiyaları asan yol kimi dolayı vergi artımına üstünlük vermək cəhdində də qınayıb.
O deyib ki, büdcə kəsirini aradan qaldırmaq üçün təkcə vergiləri artırmaq yox, həm də subsidiyaları azaltmaq barədə düşünmək gərəkdir.

In this country, VAT may be increased.
Value added tax (VAT) in Germany may be increased to 21 percent. Medianews.az reports that this was stated by Marcel Fratscher, head of the Institute for Economic Research, a prestigious economic research center in the country.
He noted that the government may increase VAT by 2 percent in order to eliminate the expected budget deficit of 130 billion euros in 2027-2029.
Currently, VAT in Germany is 19 percent.
Marcel Fratscher emphasized that although such a decision may be fiscally effective, it could have severe social consequences: “Because the VAT increase negatively affects lower-income population groups more.”
Marcel Fratscher also criticized the political parties forming the government for attempting to prioritize indirect tax increases as an easy way out.
He said that to eliminate the budget deficit, it is necessary not only to increase taxes but also to consider reducing subsidies.