Doğrudanmı İranı bir gecədə məhv etmək mümkündür? –
Tehrana çərşənbə axşamı saat 20:00-a qədər (Bakı vaxtilə çərşənbə günü saat 04:00) vaxt verən, Hörmüz boğazı açılmasa İranda bütün körpülərin dağıdılacağını, elektrik stansiyalarının partladılacağını deyən ABŞ prezidenti Donald Tramp onu da bildirib ki, İran bir gecədə məhv ola bilər.
Doğrudanmı İranı bir gecədə məhv etmək mümkündür?
CNN kanalı bildirir ki, hərbi ekspertlər buna şübhə ilə yanaşırlar.
Medianews.az-ın məlumatına görə, CNN-in internet səhifəsində yerləşdirilmiş yazıda qeyd olunur ki, bu, mövcud hərbi imkanlar çərçivəsində real görünmür.
Avstraliyalı hərbi analitik Peter Laytonun hesablamasına əsasən, ABŞ-nin B-2 tipli altı bombardmançısı bir uçuşda ümumilikdə 96 ədəd yüksək dəqiqlikli bomba daşıya bilər. Deməli, gün ərzində iki uçuş həyata keçirilsə, B-2 tipli altı bombardmançı İrana maksimum 192 bomba ata bilər.
Bundan əlavə, ABŞ və İsrailə məxsus 40 ədəd F-15 “Eagle” qırıcı təyyarəsi daha 240 bombadan istifadə edə bilər.
Beləliklə, ümumi zərbə potensialı təxminən 330-dan bir qədər artıq bombanı əhatə etmiş olur.
Ekspertlərin fikrincə, bu miqyas İran kimi iri ölkədə yüzlərlə enerji obyektini, infrastruktur hədəflərini sıradan çıxarmaq üçün kifayət deyil. Xüsusilə elektrik stansiyalarının möhkəm konstruksiyalara malik olması onların bir zərbə ilə tam məhv edilməsini çətinləşdirir.
ABŞ əməliyyata “B-1 Lancer” və “B-52 Stratofortress” kimi əlavə bombardmançıları da cəlb etsə belə, bir gündə İranın bütün infrastrukturunun iflic edilməsi ehtimalı aşağı qiymətləndirilir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, İranın qısa müddət ərzində məhv ediləcəyi haqda bəyanatlar daha çox siyasi ritorika xarakteri daşıyır və real hərbi imkanlarla üst-üstə düşmür.

US President Donald Trump, who gave Tehran until 20:00 on Tuesday (04:00 Wednesday Baku time), saying that if the Strait of Hormuz is not opened, all bridges in Iran will be destroyed, power plants will be blown up, also stated that Iran could be destroyed overnight.
Is it really possible to destroy Iran overnight?
CNN channel reports that military experts view this with skepticism.
Medianews.az reports that an article posted on CNN’s website notes that this does not seem realistic within the framework of current military capabilities.
According to the calculations of Australian military analyst Peter Layton, six US B-2 bombers can carry a total of 96 high-precision bombs in one flight. Thus, if two flights are carried out during the day, six B-2 bombers can drop a maximum of 192 bombs on Iran.
In addition, 40 F-15 "Eagle" fighter jets belonging to the US and Israel can use another 240 bombs.
Thus, the total strike potential covers slightly more than 330 bombs.
Experts believe that this scale is not enough to destroy hundreds of energy facilities and infrastructure targets in a large country like Iran. Especially, the strong construction of power plants makes it difficult to completely destroy them with one strike.
Even if the US involves additional bombers such as the "B-1 Lancer" and "B-52 Stratofortress" in the operation, the likelihood of paralyzing Iran’s entire infrastructure in one day is assessed as low.
Specialists believe that the statements about Iran being destroyed in a short period are more of a political rhetoric character and do not coincide with real military capabilities.