Yay fəsli Azərbaycana daxil olsa da, hava şəraitinin hələ də yazı və ya payızı xatırlatması, üstəlik yaxın günlər üçün yağış və dolu xəbərdarlıqlarının verilməsi diqqət çəkir. İqlim dəyişikliyi fonunda bu cür kəskin hava keçidləri tez-tez müşahidə olunur və sual doğurur: bu vəziyyət nə dərəcədə normaldır və mövsümi dəyişikliklər çərçivəsində necə qiymətləndirilməlidir?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı ekoloq Qorxmaz İbrahimli “demokrat.az”a bildirib ki, hələ bu günlərdə yağışlı hava müşahidə olunacaq, bu isə mövsüm üçün tam normaldır və narahatlığa əsas yoxdur:
"Yaxın günlərdə yay istiləri də hiss olunacaq və daha sabit, günəşli hava şəraiti formalaşacaq. Hazırda bəzi yerlərdə anomal istilər və ya uzunmüddətli sərin, yağıntılı hava ilə bağlı müxtəlif fikirlər səslənir.
Lakin bu cür dəyişkənlik yazdan yaya keçid dövrü üçün xarakterikdir və iqlim keçidinin təbii gedişatı hesab olunur. Günəşli günlərin sayının artacağı gözlənilir və belə hava şəraitindən maksimum faydalanmaq tövsiyə olunur. Bu il yaz mövsümü bir qədər uzanıb, sərin və yağıntılı keçdiyi üçün yay rejiminə keçid də nisbətən gecikmiş təsir bağışlayır.
Əslində bu cür yağıntılı və sərin hava iyunun 22-nə qədər davam edəcəyi gözlənilirdi, lakin bir qədər uzanması müşahidə olunur.
Eyni zamanda çimərlik mövsümünün açılması ilə bağlı vəziyyət də diqqət çəkir. İyun ayının ortalarında mövsüm rəsmən açılsa da, bəzi çimərliklərdə müvəqqəti məhdudiyyətlərin tətbiqi ilə bağlı qərarlar verilib.
Bu kimi tədbirlər hər il təkrarlansa da, onların konkret müddəti bəzən əvvəlcədən dəqiq açıqlanmır.
Bütün hallarda qarşıdakı günlərdə temperaturun yüksəlməsi və daha isti hava şəraitinin formalaşması gözlənilir. Yayın tam mənada özünü göstərməsi ilə hava şəraiti də stabilləşəcək", - deyə o qeyd edib.
Beləliklə, Azərbaycanda müşahidə olunan qeyri-sabit və yağıntılı hava şəraiti yaz mövsümündən yay mövsümünə keçid dövrünün təbii gedişatı kimi qiymətləndirilməlidir.
Ekoloqların rəyinə görə, temperaturun müvəqqəti olaraq aşağı düşməsi və yağıntıların uzanması anomal hal sayılmır və narahatlığa heç bir əsas yoxdur. Yaxın günlərdə atmosfer proseslərinin stabilləşməsi, günəşli günlərin sayının artması və temperaturun yüksəlməsi ilə ölkə ərazisində əsl yay havası tam mənada hiss olunmağa başlayacaq.(nocommentaz)

Хотя летний сезон и вступил в Азербайджан, погода до сих пор напоминает весну или осень, к тому же в ближайшие дни ожидаются предупреждения о дожде и граде, что привлекает внимание. На фоне изменения климата такие резкие смены погоды наблюдаются часто и вызывают вопрос: насколько эта ситуация является нормальной и как её следует оценивать в рамках сезонных изменений?
По данным Medianews.az, эколог Горхмаз Ибрагимли в интервью «demokrat.az» сообщил, что в ближайшие дни ожидается дождливая погода, что полностью нормально для данного сезона и не требует беспокойства:
«В ближайшие дни также почувствуются летние температуры, установится более стабильная, солнечная погода. В настоящее время в некоторых местах звучат разные мнения о аномальных температурах или длительном холодном и дождливом периоде.
Однако такая переменчивость характерна для переходного периода от весны к лету и считается естественным течением климатического перехода. Ожидается увеличение числа солнечных дней, и рекомендуется максимально использовать такую погодную обстановку. В этом году весна немного затянулась, пройдя прохладно и дождливо, поэтому переход к летнему режиму происходит с некоторым запозданием.
На самом деле ожидалось, что такой дождливый и прохладный период продлится до 22 июня, однако наблюдается его небольшое продление.
В то же время привлекает внимание ситуация с открытием пляжного сезона. Несмотря на то, что сезон официально начинается в середине июня, в некоторых пляжах были приняты решения о временных ограничениях.
Хотя такие меры повторяются ежегодно, их конкретные сроки иногда не объявляются заранее.
Во всех случаях в ближайшие дни ожидается повышение температуры и установление более тёплой погоды. С полной демонстрацией лета также стабилизируется и погодная обстановка», — отметил он.
Таким образом, нестабильная и дождливая погода, наблюдаемая в Азербайджане, должна рассматриваться как естественное течение переходного периода с весеннего на летний сезон.
По мнению экологов, временное понижение температуры и продление дождей не являются аномалией и не требуют беспокойства. В ближайшие дни с установлением стабильности атмосферных процессов, увеличением числа солнечных дней и повышением температуры в стране начнёт полноценно ощущаться настоящая летняя погода. (nocommentaz)