“Mətni oxumurlar, sualı görəndə anlayırlar ki...”
“İndiki nəsil daha çox məlumatı sadəcə oxumağa öyrəşib. Ancaq mətni anlayaraq oxumaq tamam fərqli bacarıqdır. Biz ilk dəfə mətnlərlə işləməyə başlayanda da müəyyən suallar yaranmışdı”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə “Trend”ə və “Baku TV”yə birgə müsahibəsində deyib.
“Yadınızdadırsa, 2019-cu ildə yeni tip tapşırıqlardan, yəni təlim nəticələrini və müxtəlif bacarıqları ölçən alətlərdən istifadə etməyə, mətn əsaslı tapşırıqları tətbiq etməyə başlayanda da eyni problemlər ortaya çıxmışdı. Məsələn, ilkin mərhələdə şagirdlərə mətn və suallar təqdim olunurdu. Tapşırıq mətni oxuyaraq ona uyğun bir cümlə əlavə etmək, yaxud mətnin adını müəyyənləşdirməkdən ibarət idi. Burada bir çox müəllimlər və ola bilsin ki, şagirdlərin özləri də mətni oxumazdan əvvəl əvvəlcə suallara baxırdılar. Sonra gözləyirdilər ki, mətndə hansısa sözü harada əlavə etməli və ya mexaniki şəkildə suala necə cavab verməlidirlər. Bəli, bunlar daha asan tapşırıqlardır və belə suallar 2019-cu ildən etibarən imtahanlarda yer alırdı”, - deyə o əlavə edib.
DİM sədri vurğulayıb ki, artıq neçə illərdir ki, mətnlə işləmə bacarıqlarını ölçən tapşırıqlarda əsas məqsəd mətni oxuyub-anlamaq və öz fikrini ifadə etməkdir.
“Məhz bu mərhələdə gənclər çətinlik çəkirlər. Onlar gözləyirlər ki, mətndə hansı sözü necə dəyişəcəklər və suala necə cavab verəcəklər. Mətni oxumurlar. Sonra sualı görəndə anlayırlar ki, burada mətni oxuyub başa düşmək lazımdır. Hər bir insanın özünəməxsus oxu sürəti var və bu bacarıq birinci sinifdən formalaşır. Sual yaranır: on bir il məktəbdə oxuyan bir şagird dərsliklərdən başqa neçə kitab oxuyub? Onun oxuma və oxuyub-anlama sürəti hansı səviyyədədir? Əvvəllər kitab oxumaq bizim üçün həm də bir əyləncə idi, bundan zövq alırdıq. Amma indi əyləncə vasitələri xeyli dəyişib və müxtəlifləşib”, - deyə M.Abbaszadə qeyd edib.

“The current generation is more accustomed to merely reading information. However, reading text with understanding is a completely different skill. We also had certain questions when we first started working with texts.”
Medianews.az reports that these words were said by Maleyka Abbaszade, Chairperson of the Board of the State Examination Center, in a joint interview with "Trend" and "Baku TV".
“If you recall, in 2019, when new types of tasks, meaning tools measuring learning outcomes and various skills, and text-based tasks were first introduced, the same problems arose. For example, in the initial stage, students were given a text and questions. The task was to read the text and add an appropriate sentence or determine the title of the text. Many teachers and possibly the students themselves looked at the questions before reading the text. Then they waited to see where to insert a particular word in the text or how to mechanically answer the question. Yes, these are easier tasks, and such questions have been included in exams since 2019,” she added.
The Chairperson of the State Examination Center emphasized that for several years now, the primary purpose of tasks measuring text comprehension skills has been to read, understand the text, and express one’s own opinion.
“It is precisely at this stage that young people face difficulties. They wait to see how they will change which word in the text and how they will answer the question. They do not read the text. Then, upon seeing the question, they realize that they need to read and understand the text. Every person has their own unique reading speed, and this skill is formed from first grade. The question arises: how many books, besides textbooks, has a student who has studied for eleven years in school read? At what level are their reading and comprehension speeds? Previously, reading books was also a form of entertainment for us, and we enjoyed it. But now, entertainment means have significantly changed and diversified,” M. Abbaszade noted.