“Mətni oxumurlar, sualı görəndə anlayırlar ki...”
“İndiki nəsil daha çox məlumatı sadəcə oxumağa öyrəşib. Ancaq mətni anlayaraq oxumaq tamam fərqli bacarıqdır. Biz ilk dəfə mətnlərlə işləməyə başlayanda da müəyyən suallar yaranmışdı”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Dövlət İmtahan Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə “Trend”ə və “Baku TV”yə birgə müsahibəsində deyib.
“Yadınızdadırsa, 2019-cu ildə yeni tip tapşırıqlardan, yəni təlim nəticələrini və müxtəlif bacarıqları ölçən alətlərdən istifadə etməyə, mətn əsaslı tapşırıqları tətbiq etməyə başlayanda da eyni problemlər ortaya çıxmışdı. Məsələn, ilkin mərhələdə şagirdlərə mətn və suallar təqdim olunurdu. Tapşırıq mətni oxuyaraq ona uyğun bir cümlə əlavə etmək, yaxud mətnin adını müəyyənləşdirməkdən ibarət idi. Burada bir çox müəllimlər və ola bilsin ki, şagirdlərin özləri də mətni oxumazdan əvvəl əvvəlcə suallara baxırdılar. Sonra gözləyirdilər ki, mətndə hansısa sözü harada əlavə etməli və ya mexaniki şəkildə suala necə cavab verməlidirlər. Bəli, bunlar daha asan tapşırıqlardır və belə suallar 2019-cu ildən etibarən imtahanlarda yer alırdı”, - deyə o əlavə edib.
DİM sədri vurğulayıb ki, artıq neçə illərdir ki, mətnlə işləmə bacarıqlarını ölçən tapşırıqlarda əsas məqsəd mətni oxuyub-anlamaq və öz fikrini ifadə etməkdir.
“Məhz bu mərhələdə gənclər çətinlik çəkirlər. Onlar gözləyirlər ki, mətndə hansı sözü necə dəyişəcəklər və suala necə cavab verəcəklər. Mətni oxumurlar. Sonra sualı görəndə anlayırlar ki, burada mətni oxuyub başa düşmək lazımdır. Hər bir insanın özünəməxsus oxu sürəti var və bu bacarıq birinci sinifdən formalaşır. Sual yaranır: on bir il məktəbdə oxuyan bir şagird dərsliklərdən başqa neçə kitab oxuyub? Onun oxuma və oxuyub-anlama sürəti hansı səviyyədədir? Əvvəllər kitab oxumaq bizim üçün həm də bir əyləncə idi, bundan zövq alırdıq. Amma indi əyləncə vasitələri xeyli dəyişib və müxtəlifləşib”, - deyə M.Abbaszadə qeyd edib.

«Современное поколение больше привыкло просто читать информацию. Но читать с пониманием — это совершенно другой навык. Когда мы впервые начали работать с текстами, тоже возникали определённые вопросы».
Как сообщает Medianews.az, эти слова в совместном интервью агентству «Trend» и телеканалу «Baku TV» сказала председатель правления Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде.
«Если помните, в 2019 году, когда начали использовать новые типы заданий, то есть инструменты для оценки результатов обучения и различных навыков, начали применять текстовые задания, тоже возникали те же проблемы. Например, на начальном этапе ученикам предоставлялся текст и вопросы. Задание заключалось в том, чтобы прочитать текст и добавить предложение, соответствующее ему, или определить название текста. При этом многие учителя, и, возможно, сами ученики, перед чтением сначала смотрели на вопросы. Потом они ожидали, где в тексте нужно вставить какое-то слово или как механически ответить на вопрос. Да, это более простые задания, и такие вопросы включались в экзамены с 2019 года», — добавила она.
Председатель ГЭЦ подчеркнула, что уже много лет основная цель заданий, оценивающих навыки работы с текстом, — это чтение с пониманием и выражение собственного мнения.
«Именно на этом этапе молодёжь испытывает трудности. Они ожидают, где и как изменить слово в тексте и как ответить на вопрос. Они не читают текст. Потом, увидев вопрос, понимают, что нужно прочитать и понять текст. У каждого человека своя скорость чтения, этот навык формируется с первого класса. Возникает вопрос: за одиннадцать лет обучения в школе, помимо учебников, сколько книг прочитал ученик? Каков уровень его скорости чтения и понимания прочитанного? Раньше чтение книг было для нас также развлечением, мы получали от этого удовольствие. Но теперь средства развлечений значительно изменились и разнообразились», — отметила М. Аббасзаде.