Hava ilə bağlı sürücülərə
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına əsasən, dumanlı hava ilə əlaqədar yollarda görünüş məsafəsinin 500-1000 metrədək məhdudlaşacağı gözlənilir.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin sürücülərə xəbərdarlığında deyilir.
"Məlumdur ki, dumanlı hava sürücünün görünüş dairəsini əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırır ki, bu da ağırlıq dərəcəsi yüksək olan yol-nəqliyyat hadisələrinə, o cümlədən zəncirvari toqquşmalara zəmin yaradır", - qurumdan əlavə olunub.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi hazırda bayram tətili günlərində bölgələrə, istirahət və turizm məkanlarına üz tutan əhali sayının artmasını nəzərə alaraq, səfərə çıxan sürücülərdən dumanlı, çiskin havalarda sürət həddini minimuma endirməyi, daha çox ara məsafəsi saxlamağı, xarici işıq cihazlarının sazlığından əmin olmağı, ötmə, manevr etmə, dayanma, durma, parklanma zamanı təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl etməyi xahiş edir.

Водителям по поводу погоды
Согласно данным Национальной службы гидрометеорологии, ожидается, что видимость на дорогах будет ограничена туманом в пределах 500-1000 метров.
Как сообщает Medianews.az, об этом говорится в предупреждении Главного управления Государственной дорожной полиции водителям.
«Известно, что туман существенно ограничивает видимость водителя, что создает предпосылки для дорожно-транспортных происшествий с высокой степенью тяжести, в том числе для цепных столкновений», — добавили в ведомстве.
Главное управление Государственной дорожной полиции, учитывая увеличение количества людей, направляющихся в регионы, места отдыха и туризма в период праздничных выходных, просит водителей, выезжающих в дорогу, при туманной и сырой погоде минимизировать скорость, соблюдать больший интервал, убедиться в исправности внешних световых приборов, строго соблюдать правила безопасности при обгоне, маневрировании, остановке, стоянке и парковке.