İrandakı etirazlar tamamilə yatırılıb
İran hakimiyyəti ölkə boyu tüğyan edən kütləvi etirazları genişmiqyaslı güc tətbiq etməklə demək olar ki, tamamilə yatırıb.
Artıq ölkədə vəziyyət stabilləşib və aksiyalar səngiməyə başlayıb. Lakin etirazlar sakitləşsə də, yanvarın 16-da hökumət iştirakçıların kütləvi həbsinin yeni dalğasını elan edib.
Agentlik yazır ki, hazırda İran daxilində internet hələ də bloklanmış vəziyyətdədir. Buna baxmayaraq, bəzi sakinlər xaricə məlumat ötürə biliblər. Onların sözlərinə görə, yanvarın 11-dən bəri paytaxt Tehranda sükut hökm sürür, küçələr boşdur və vəziyyətə dronlarla havadan nəzarət edilir.
İnsan haqları təşkilatları, xüsusilə "Hengaw" bildirir ki, əvvəllər aksiyaların mərkəzi olan şəhər və qəsəbələrə çoxlu sayda hərbi qulluqçu və təhlükəsizlik qüvvələri yerləşdirilib. İranın "Tasnim" agentliyi bu gün yaydığı məlumatda iğtişaşlarda iştirak edən və "terrorçu qrupların üzvü" hesab edilən bir neçə min nəfərin saxlanıldığını təsdiqləyib.
Qeyd edək ki, etirazların pik həddində nümayişçilər bəzi şəhər və rayonların nəzarətini ələ keçirdiklərini bəyan etmişdilər.\Milli.Az

Власти Ирана практически полностью подавили распространившиеся по всей стране массовые протесты с применением масштабной силы.
Сейчас ситуация в стране стабилизировалась, и акции начали утихать. Однако, несмотря на успокоение протестов, 16 января правительство объявило о новой волне массовых арестов участников.
Агентство пишет, что в настоящее время в Иране интернет всё ещё заблокирован. Тем не менее, некоторые жители смогли передать информацию за границу. По их словам, с 11 января в столице Тегеране царит тишина, улицы пусты, а за ситуацией ведется воздушное наблюдение с помощью дронов.
Правозащитные организации, в частности "Hengaw", сообщают, что в города и поселки, ранее являвшиеся центрами акций, размещено большое количество военнослужащих и сил безопасности. Иранское агентство "Tasnim" в сегодняшнем сообщении подтвердило, что несколько тысяч человек, участвовавших в беспорядках и считающихся "членами террористических групп", были задержаны.
Отметим, что в самый разгар протестов демонстранты заявляли о захвате контроля над некоторыми городами и районами. Milli.Az