İTV-nin baş direktoru vəzifəsinə kimlər iddia edir?
Aprelin 27-dən İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin baş direktoru vəzifəsinə sənəd qəbulu başlanıb. Sənəd qəbulu mayın 8-də bitəcək. Baş direktor vəzifəsini tutmaq istəyən namizədlər sənədlərini mayın 8-i saat 18-dək Audiovizual Şuraya təqdim etməlidirlər.
Hazırda İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin baş direktoru Balakişi Qasımovdur. O, ilk dəfə 2018-ci ildə bu vəzifəyə seçilib. 2022-ci ildəki seçki zamanı postunu qoruya bilib. Baş direktorun təkrar seçilmək hüququ var.
Baş direktoru İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin Yayım Şurasının üzvləri səsvermə yolu ilə 4 il müddətinə seçirlər.
Baş direktorun seçilməsi üçün Yayım Şurasının 9 üzvündən azı 6-nın səsi lazımdır.
Baş direktor heç bir siyasi partiyanın üzvü ola bilməz.
Hazırda İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin baş direktoru vəzifəsinə kimlərin namizədliyi qeydə alınıb?
Bunu öyrənmək üçün Medianews.az Audiovizual Şuraya sorğu ünvanlayıb.
Qurumdan sayta bildirilib ki, namizədlərin müraciəti məxfi informasiya sayılır və qanun onların şəxsi məlumatlarının paylaşılmasına yol vermir.

From April 27, the acceptance of applications for the position of the Director General of the Public Television and Radio Broadcasting Company has started. The application period will end on May 8. Candidates wishing to hold the position of Director General must submit their documents to the Audiovisual Council by 6 p.m. on May 8.
Currently, the Director General of the Public Television and Radio Broadcasting Company is Balakishi Gasimov. He was first elected to this position in 2018. He was able to retain his post in the 2022 election. The Director General has the right to be re-elected.
The Director General is elected by the members of the Broadcasting Council of the Public Television and Radio Broadcasting Company for a term of 4 years through voting.
At least 6 votes out of 9 members of the Broadcasting Council are required for the election of the Director General.
The Director General cannot be a member of any political party.
Who are currently registered as candidates for the position of Director General of the Public Television and Radio Broadcasting Company?
To find this out, Medianews.az sent an inquiry to the Audiovisual Council.
The institution informed the website that the candidates' applications are considered confidential information and the law does not allow the sharing of their personal data.