Kliniki Tibbi Mərkəzi
TƏBİB-də aparılan son kadr islahatlarından sonra Bakının bir sıra iri tibb müəssisələrinin direktorları vəzifədən azad edilib.
Lakin hələlik onların yerinə yeni təyinatlar həyata keçirilməyib.
Bəs bu müddətdə həmin xəstəxanalar necə idarə olunur?
Medianews.az xəbər verir ki, Medicina.az məsələ ilə bağlı araşdırma aparıb.
Məlum olub ki, ölkənin ən böyük tibb müəssisələrindən biri olan Kliniki Tibbi Mərkəz hazırda baş həkim tərəfindən idarə olunur.
Mərkəzin rəhbərliyi ixtisasca travmatoloq olan baş həkim Hüseyn Məsimova həvalə edilib. Yəni direktor vəzifəsi vakant olsa da, idarəetmə boşluq yaranmaması üçün müvəqqəti olaraq baş həkim səviyyəsində davam etdirilir.
Qeyd edək ki, oxşar vəziyyət digər direktorsuz qalan tibb müəssisələrində də müşahidə olunur – idarəetmə adətən baş həkimlər və ya rəhbər şəxslərin müavinləri vasitəsilə həyata keçirilir.
Bəs yeni direktor təyinatları nə vaxt olacaq?
Bu barədə rəsmi açıqlama verilməsə də, TƏBİB-ə yaxın mənbələr bildirir ki, yeni təyinatların mayın 15-dən sonra mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi gözlənilir.

После последних кадровых реформ, проведённых в ТӘБИБ, директора ряда крупных медицинских учреждений Баку были освобождены от своих должностей.
Однако пока на их места не назначены новые руководители.
Так как же управляются эти больницы в данный период?
Medianews.az сообщает, что Medicina.az провела расследование по этому вопросу.
Выяснилось, что одна из крупнейших медицинских организаций страны — Клинический медицинский центр — в настоящее время управляется главным врачом.
Руководство центром поручено главному врачу Хусейну Мясимову, который по специальности травматолог. То есть несмотря на вакантность должности директора, управление временно продолжается на уровне главного врача, чтобы избежать управляющей нестабильности.
Отметим, что аналогичная ситуация наблюдается в других медицинских учреждениях, оставшихся без директоров — управление обычно осуществляется главными врачами или заместителями руководителей.
А когда же будут новые назначения директоров?
Хотя официальных заявлений пока не было, источники, близкие к ТӘБИБ, сообщают, что новые назначения ожидаются поэтапно после 15 мая.
На данный момент в системе происходит переходный период, и структура руководства формируется заново.