Küveytdə ABŞ-yə məxsus 3 F-15 qırıcı təyyarəsi
Medianews.az xəbər verir ki, ilkin məlumatlarda bir təyyarənin düşdüyü bildirilsə də, sonradan sayın üç olduğu dəqiqləşib.
Hadisə zamanı pilotlar katapult oturacağından istifadə edərək təyyarəni tərk ediblər. Yayılan görüntülərdə paraşütlə eniş edən pilotların daha sonra hərbi qruplar tərəfindən təhlükəsiz əraziyə aparıldığı əks olunub. İlkin məlumata görə, ekipaj üzvlərinin həyati təhlükəsi yoxdur.
Küveyt Ordusunun açıqlamasında “ABŞ-yə məxsus bir neçə döyüş təyyarəsi qəzaya uğrayıb, bütün ekipaj sağ xilas edilib” deyə bildirilib. Qəzanın səbəbi ilə bağlı rəsmi məlumat verilməyib.
Hadisənin texniki nasazlıq, hava hücumundan müdafiə sistemi və ya hərbi toqquşma nəticəsində baş verdiyi barədə müxtəlif ehtimallar irəli sürülür. Lakin bu versiyalardan heç biri hələlik rəsmi şəkildə təsdiqlənməyib.
Qeyd edək ki, F-15 qırıcıları ABŞ-nin ən güclü hava üstünlüyü təyyarələri sırasında yer alır. Eyni gündə üç təyyarənin qəzaya uğraması regionda hava təhlükəsizliyi ilə bağlı risklərin artdığını göstərir. Ekspertlər münaqişənin genişlənəcəyi təqdirdə Körfəz bölgəsində hava məkanının daha həssas ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edirlər.

В воздушном пространстве Кувейта потерпели крушение три истребителя F-15, принадлежащих США.
По сообщению Medianews.az, в первоначальных данных указывалось, что один самолет упал, однако позднее уточнили, что их было три.
Во время инцидента пилоты использовали катапультные кресла и покинули самолеты. На распространенных кадрах показано, как пилоты приземляются на парашютах, а затем военные группы доставляют их в безопасную зону. По первоначальной информации, жизни членов экипажа вне опасности.
В заявлении армии Кувейта говорится: «Несколько американских боевых самолетов потерпели крушение, весь экипаж был спасен живым». О причинах аварии официальных данных пока нет.
Выдвигаются разные версии о том, что инцидент произошел из-за технической неисправности, системы противовоздушной обороны или в результате военного столкновения. Однако ни одна из этих версий пока не подтверждена официально.
Следует отметить, что истребители F-15 считаются одними из самых мощных самолетов воздушного превосходства США. Крушение трех самолетов за один день показывает рост рисков воздушной безопасности в регионе. Эксперты предупреждают, что в случае расширения конфликта воздушное пространство в Персидском заливе может стать более уязвимым.