Küveytdə ABŞ-yə məxsus 3 F-15 qırıcı təyyarəsi
Medianews.az xəbər verir ki, ilkin məlumatlarda bir təyyarənin düşdüyü bildirilsə də, sonradan sayın üç olduğu dəqiqləşib.
Hadisə zamanı pilotlar katapult oturacağından istifadə edərək təyyarəni tərk ediblər. Yayılan görüntülərdə paraşütlə eniş edən pilotların daha sonra hərbi qruplar tərəfindən təhlükəsiz əraziyə aparıldığı əks olunub. İlkin məlumata görə, ekipaj üzvlərinin həyati təhlükəsi yoxdur.
Küveyt Ordusunun açıqlamasında “ABŞ-yə məxsus bir neçə döyüş təyyarəsi qəzaya uğrayıb, bütün ekipaj sağ xilas edilib” deyə bildirilib. Qəzanın səbəbi ilə bağlı rəsmi məlumat verilməyib.
Hadisənin texniki nasazlıq, hava hücumundan müdafiə sistemi və ya hərbi toqquşma nəticəsində baş verdiyi barədə müxtəlif ehtimallar irəli sürülür. Lakin bu versiyalardan heç biri hələlik rəsmi şəkildə təsdiqlənməyib.
Qeyd edək ki, F-15 qırıcıları ABŞ-nin ən güclü hava üstünlüyü təyyarələri sırasında yer alır. Eyni gündə üç təyyarənin qəzaya uğraması regionda hava təhlükəsizliyi ilə bağlı risklərin artdığını göstərir. Ekspertlər münaqişənin genişlənəcəyi təqdirdə Körfəz bölgəsində hava məkanının daha həssas ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edirlər.

According to Medianews.az, although initial reports stated that one plane had crashed, it was later confirmed that the number was three.
During the incident, the pilots used the ejection seats to leave the planes. The released footage showed the pilots parachuting down and later being taken to a safe area by military teams. According to preliminary information, the crew members are not in life-threatening danger.
In a statement from the Kuwait Army, it was noted, "Several U.S.-owned fighter jets have crashed; all crew members were rescued alive." No official information has been given about the cause of the crash.
Various assumptions have been put forward that the incident occurred due to technical malfunction, air defense systems, or military conflict. However, none of these versions have yet been officially confirmed.
It should be noted that F-15 fighters rank among the U.S.'s most powerful air superiority aircraft. The crash of three aircraft on the same day indicates increasing risks related to air safety in the region. Experts warn that if the conflict escalates, the airspace in the Gulf region could become more sensitive.