Ölkəmizə gələn turistlərin sayı niyə azalıb?
Rəsmi statistikaya əsasən, 2026-cı ilin ilk 4 ayında Azərbaycana 658,5 min turist gəlib. Bu, əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10.5 faiz azalma deməkdir. Bəs, ölkəmizə gələn turistlərin sayı niyə azalıb?
Azərbaycana gələn turistlərin sayının azalmasının bir sıra obyektiv səbəbləri olsa da, belə ənənəvi faktorlar da qalmaqdadır. Belə ki, ölkəyə gələn turistlərin mənşə ölkə strukturundakı çağrışlar ümumi gələnlərin sayına təsir göstərir. Doğrudur, hələ də Azərbaycana gələn turistlərin təxminən yarısı 2 ölkənin payına düşür. Həmin müddətdə Azərbaycana gələn hər 100 nəfərin 27-si Rusiya, 22-si isə Türkiyə vətəndasları olublar. Bununla yanaşı, əvvəlki ilin ilk 4 ayında Azərbaycana gələn turistlərin 11 faizi Hindistanın payına düşümdürsə, indi bu göstərici 3 faizədək azalıb. Deməli, gəlmə turizm bazarlarının şaxələndirilməsi və dayanıqlığının gücləndirilməsi prioritet olaraq qalmaqdadır.
İran müharibəsinin regiona ölkələrinə gələn turistlərin sayına təsirlərinə gəldikdə isə, sözügedən müddətdə münaqişə Azərbaycan və Gürcüstana gələn turistlərin sayında özündə göstərib. Belə ki, Gürcüstana gələn turistlərin sayı bu ilin ilk rübündə 4 faiz artmışdırsa, ilk 4 ayda cüzi olsa da azalma qeydə alınıb. Bu da birbaşa İrandan gələn turistlərin sayının 49 faiz azalması ilə bağlıdır. Həmin müddətdə qonşu ölkəyə Hindistandan gələn turistlərin sayında da 29.5 faiz azalma qeydə alınıb.
Hesabat dövründə Azərbaycana Avropa İttifaqına üzv ölkələrdən gələnlərin sayı 17,1 faiz, MDB ölkələrindən gələnlərin sayı 3,5 faiz artsa da, körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 27,8 faiz azalıb. Ərəb dövlətlərindən gələnlərin sayının azalmasına ümumi faktorlar ilə yanaşı, regiondakı müharibə də xüsusi təsir göstərib.
Bütün bunlar ilə yanaşı, turizm sektorunda struktur və institutsional islahatların daha da dərinləşdirilməsi prioritetdir. Turizm neftdən sonra Azərbaycana ən çox valyuta gətirən sektordur. Pandemiyadan öncə illik turizm gəlirləri 2.7 milyard dollara yaxın idi. Bu sektor həmçinin məşğulluğa da xüsusi töhfə verir. Bu baxımdan, turizm infrastrukturunun daha da inkişaf etdirilməsi və qiymətlərin optimallaşdırılması Azərbaycana daha çox turistin gəlməsinə imkan yarada bilər. Monitorinqlər göstərir ki, nəinki Bakıda, hətta bölgələrdə də turizm xidmətlərinin qiymətləri yüksək olaraq qalmaqdadır. Bu da həm daxili, həm də gəlmə turizmin inkişafına təsirsiz ötüşmür.

Почему уменьшилось количество туристов, приезжающих в нашу страну?
Согласно официальной статистике, за первые 4 месяца 2026 года в Азербайджан приехало 658,5 тысячи туристов. Это означает снижение на 10,5 процента по сравнению с тем же периодом прошлого года. Но почему же число туристов, приезжающих в нашу страну, снизилось?
Хотя существует ряд объективных причин снижения числа туристов, приезжающих в Азербайджан, традиционные факторы тоже сохраняются. Так, структура стран происхождения туристов оказывает влияние на общее число прибывающих. Действительно, примерно половина туристов, приезжающих в Азербайджан, приходится на две страны. За указанный период на долю россиян приходится 27 из каждых 100 туристов, прибывших в Азербайджан, а на долю граждан Турции – 22. Вместе с тем, если в первые 4 месяца прошлого года на долю туристов из Индии приходилось 11 процентов, то сейчас этот показатель снизился до 3 процентов. Следовательно, диверсификация рынков въездного туризма и укрепление их устойчивости остаются приоритетом.
Что касается влияния войны в Иране на количество туристов в страны региона, то в указанный период конфликт отразился на количестве туристов, посещающих Азербайджан и Грузию. Так, если в первом квартале этого года число туристов в Грузии увеличилось на 4 процента, то в первые 4 месяца отметилось небольшое снижение. Это напрямую связано с сокращением на 49 процентов числа туристов из Ирана. За тот же период в соседнюю страну также отмечено снижение числа туристов из Индии на 29,5 процента.
В отчетный период число туристов, приехавших в Азербайджан из стран-членов Европейского Союза, увеличилось на 17,1 процента, а из стран СНГ - на 3,5 процента, однако число туристов из стран Персидского залива сократилось на 27,8 процента. Помимо общих факторов, на уменьшение числа туристов из арабских государств особенно повлиялась война в регионе.
Вместе с тем, приоритетом остается дальнейшее углубление структурных и институциональных реформ в туристическом секторе. Туризм после нефти является сектором, приносящим Азербайджану больше всего валюты. До пандемии годовой доход от туризма составлял около 2,7 миллиарда долларов. Этот сектор также вносит значительный вклад в занятость. В этом отношении дальнейшее развитие туристической инфраструктуры и оптимизация цен могут способствовать увеличению числа туристов в Азербайджане. Мониторинг показывает, что цены на туристические услуги остаются высокими не только в Баку, но и в регионах. Это негативно сказывается как на внутреннем, так и на въездном туризме.