Onkoloq xərçəng hüceyrələrini məhv edə bilən 4 qidanı sadaladı
Xərçəng hüceyrələri hər gün bədənimizdə yaranır, lakin güclü immun sistemi onların böyüməsinə imkan vermir. Müdafiə mexanizmi zəiflədikdə isə xəstəlik üçün münbit şərait yaranır.
Demokrat.az xəbər verir ki, tanınmış onoloq Uilyam Li orqanizmin müdafiə sistemini gücləndirən dörd əsas qidanın adını açıqlayıb. Həkimin sözlərinə görə, mikroskopik xərçəng hüceyrələri daim formalaşsa da, sağlam immun sistemi tərəfindən dərhal məhv edilir. Əsas təhlükə siqaret çəkmək və ya həddindən artıq günəş altında qalmaq kimi amillər nəticəsində yaranan xroniki iltihablar zamanı ortaya çıxır.
Uilyam Li bildirib ki, bəzi məhsullar orqanizmin müdafiə gücünü artırmağa kömək edir.
"Qida birbaşa xərçəngdən qorumur. Bunu dəqiqləşdirmək istəyirəm. Qida orqanizmin xərçəng hüceyrələri və iltihabla mübarizə qabiliyyətini gücləndirməyə yardımçı olur" – deyə o qeyd edib.
Onkoloqun siyahısında soya, pomidor, alma və müxtəlif giləmeyvələr yer alır. Li izah edib ki, bu məhsulların tərkibində immun sisteminin normal fəaliyyəti üçün zəruri olan çoxlu sayda vitamin, polifenol və antioksidant var.
Yəni, sağlam qidalanmaq birbaşa dərman deyil, lakin bədənin xəstəliklərə qarşı öz qalxanını qurmasına kömək edən vacib vasitədir.

Онколог перечислил 4 продукта, которые могут уничтожать раковые клетки.
Раковые клетки образуются в нашем теле каждый день, но сильная иммунная система не позволяет им расти. Когда механизм защиты ослабевает, создаются благоприятные условия для заболевания.
Demokrat.az сообщает, что известный онколог Уильям Ли назвал четыре основных продукта, которые укрепляют защитную систему организма. По словам врача, микроскопические раковые клетки постоянно образуются, но сразу уничтожаются здоровой иммунной системой. Основная опасность возникает при хронических воспалениях, вызванных такими факторами, как курение или чрезмерное пребывание на солнце.
Уильям Ли отметил, что некоторые продукты помогают увеличить защитные силы организма.
"Пища напрямую не защищает от рака. Хочу уточнить это. Пища помогает усиливать способность организма бороться с раковыми клетками и воспалениями", — сказал он.
В списке онколога значатся соя, помидоры, яблоки и различные ягоды. Ли объяснил, что в этих продуктах содержится множество витаминов, полифенолов и антиоксидантов, необходимых для нормальной работы иммунной системы.
То есть, здоровое питание — это не прямое лекарство, но важное средство, помогающее организму строить собственный щит против болезней.