Onkoloq xərçəng hüceyrələrini məhv edə bilən 4 qidanı sadaladı
Xərçəng hüceyrələri hər gün bədənimizdə yaranır, lakin güclü immun sistemi onların böyüməsinə imkan vermir. Müdafiə mexanizmi zəiflədikdə isə xəstəlik üçün münbit şərait yaranır.
Demokrat.az xəbər verir ki, tanınmış onoloq Uilyam Li orqanizmin müdafiə sistemini gücləndirən dörd əsas qidanın adını açıqlayıb. Həkimin sözlərinə görə, mikroskopik xərçəng hüceyrələri daim formalaşsa da, sağlam immun sistemi tərəfindən dərhal məhv edilir. Əsas təhlükə siqaret çəkmək və ya həddindən artıq günəş altında qalmaq kimi amillər nəticəsində yaranan xroniki iltihablar zamanı ortaya çıxır.
Uilyam Li bildirib ki, bəzi məhsullar orqanizmin müdafiə gücünü artırmağa kömək edir.
"Qida birbaşa xərçəngdən qorumur. Bunu dəqiqləşdirmək istəyirəm. Qida orqanizmin xərçəng hüceyrələri və iltihabla mübarizə qabiliyyətini gücləndirməyə yardımçı olur" – deyə o qeyd edib.
Onkoloqun siyahısında soya, pomidor, alma və müxtəlif giləmeyvələr yer alır. Li izah edib ki, bu məhsulların tərkibində immun sisteminin normal fəaliyyəti üçün zəruri olan çoxlu sayda vitamin, polifenol və antioksidant var.
Yəni, sağlam qidalanmaq birbaşa dərman deyil, lakin bədənin xəstəliklərə qarşı öz qalxanını qurmasına kömək edən vacib vasitədir.

Cancer cells are formed in our body every day, but a strong immune system does not allow them to grow. When the defense mechanism weakens, conditions become favorable for the disease.
Demokrat.az reports that renowned oncologist William Li has revealed the names of four main foods that strengthen the body's defense system. According to the doctor, microscopic cancer cells are constantly formed but are immediately destroyed by a healthy immune system. The main danger arises during chronic inflammations caused by factors such as smoking or excessive exposure to the sun.
William Li stated that some products help to increase the body's defense power.
"Food does not directly protect against cancer. I want to clarify this. Food helps strengthen the body's ability to fight cancer cells and inflammation," he noted.
The oncologist's list includes soy, tomato, apple, and various berries. Li explained that these products contain many vitamins, polyphenols, and antioxidants that are essential for the normal functioning of the immune system.
In other words, healthy nutrition is not a direct medicine but an important means that helps the body build its own shield against diseases.