Pezeşkiandan sensasion açıqlamalar:
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian Tehranın ABŞ ilə danışıqlara qarşı olan şüarlarını rədd edərək, dialoqun ləyaqətlə aparılmalı olduğunu bildirib.
Bu barədə məlumatı Pezeşkianın mətbuat xidməti yayıb. Hökumətin ictimaiyyətlə əlaqələr xidmətlərinin əməkdaşları ilə görüşü zamanı Pezeşkian belə bir sual ünvanlayıb:
"Əgər siz danışıqlar aparmaq istəmirsinizsə, bu, o deməkdir ki, həmişəlik müharibə etmək niyyətindəsiniz?"
Eyni zamanda, Pezeşkian cəmiyyəti dürüst məlumatlandırmağa çağıraraq, İranın çiçəkləndiyini, düşmənin isə məhv olduğunu iddia etməyin yanlış olduğunu vurğulayıb.
"Onların da çətinlikləri var, bizim də öz problemlərimiz mövcuddur", - deyə o qeyd edib.
Dövlət başçısı İranda enerjidən yüksək istifadənin həm yay, həm də qış aylarında fəsadlar yarada biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. O bildirib ki, ölkənin gündəlik benzin ehtiyacı 150 milyon litr təşkil etdiyi halda, istehsal gücü cəmi 100 milyon litrdir./oxu.az

Iran President Masoud Pezeshkian rejected Tehran's slogans against negotiations with the USA, stating that dialogue should be conducted with dignity.
This information was released by Pezeshkian's press service. During a meeting with employees of the government's public relations services, Pezeshkian posed the following question:
"If you do not want to negotiate, does that mean you intend to be at war forever?"
At the same time, Pezeshkian called on the society to be honestly informed, emphasizing that it is wrong to claim that Iran is flourishing and the enemy is destroyed.
"They also have difficulties, and we also have our own problems," he noted.
The head of state warned that high energy consumption in Iran can cause problems in both summer and winter months. He stated that while the country's daily gasoline demand is 150 million liters, the production capacity is only 100 million liters./oxu.az