Pezeşkiandan sensasion açıqlamalar:
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian Tehranın ABŞ ilə danışıqlara qarşı olan şüarlarını rədd edərək, dialoqun ləyaqətlə aparılmalı olduğunu bildirib.
Bu barədə məlumatı Pezeşkianın mətbuat xidməti yayıb. Hökumətin ictimaiyyətlə əlaqələr xidmətlərinin əməkdaşları ilə görüşü zamanı Pezeşkian belə bir sual ünvanlayıb:
"Əgər siz danışıqlar aparmaq istəmirsinizsə, bu, o deməkdir ki, həmişəlik müharibə etmək niyyətindəsiniz?"
Eyni zamanda, Pezeşkian cəmiyyəti dürüst məlumatlandırmağa çağıraraq, İranın çiçəkləndiyini, düşmənin isə məhv olduğunu iddia etməyin yanlış olduğunu vurğulayıb.
"Onların da çətinlikləri var, bizim də öz problemlərimiz mövcuddur", - deyə o qeyd edib.
Dövlət başçısı İranda enerjidən yüksək istifadənin həm yay, həm də qış aylarında fəsadlar yarada biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib. O bildirib ki, ölkənin gündəlik benzin ehtiyacı 150 milyon litr təşkil etdiyi halda, istehsal gücü cəmi 100 milyon litrdir./oxu.az

Президент Ирана Масуд Пезешкиан отверг лозунги Тегерана против переговоров с США, заявив, что диалог должен вестись с достоинством.
Об этом сообщила пресс-служба Пезешкиана. Во время встречи с сотрудниками службы общественных связей правительства Пезешкиан задал следующий вопрос:
"Если вы не хотите вести переговоры, означает ли это, что вы намерены вести войну навсегда?"
В то же время Пезешкиан призвал общество к честному информированию, подчеркнув, что неправильно утверждать, будто Иран процветает, а враг уничтожен.
"У них тоже есть трудности, и у нас тоже есть свои проблемы", — отметил он.
Глава государства предупредил, что в Иране чрезмерное потребление энергии может вызвать проблемы как летом, так и зимой. Он сообщил, что ежедневная потребность страны в бензине составляет 150 миллионов литров, тогда как производственная мощность всего 100 миллионов литров./oxu.az