Elektron Təhlükəsizlik Xidməti kiberdələduzluq cəhdləri ilə bağlı vətəndaşlara xəbərdarlıq edib.
Medianews.az xəbər verir ki, qurumdan verilən məlumata görə, son dövrlər sosial şəbəkələrdə "cərimələrin ödənilməsi", "cəriməyə endirim", "borcun bağlanılması" və oxşar məzmunlarla reklam edilən bəzi internet səhifələrinin fişinq məqsədilə istifadəsi müşahidə olunur.
Bildirilib ki, aparılan monitorinqlər zamanı bir sıra saxta internet resurslarının rəsmi dövlət platformalarını təqlid edərək istifadəçilərin bank kartı məlumatlarını və digər fərdi məlumatlarını ələ keçirməyə cəhd göstərdiyi müəyyən olunub.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti vətəndaşlara sosial şəbəkələrdə yayılan şübhəli reklamlara etibar etməməyi, naməlum keçidlər vasitəsilə ödəniş əməliyyatları aparmamağı, kart məlumatlarını, CVV/CVC və təsdiq kodlarını üçüncü şəxslərlə paylaşmamağı, ödənişləri yalnız rəsmi və dövlət informasiya sistemləri üzərindən həyata keçirməyi, daxil olduqları internet səhifələrinin domen ünvanlarını diqqətlə yoxlamağı tövsiyə edir.
Vətəndaşlara kiberdələduzluq halları ilə qarşılaşdıqda aidiyyəti qurumlara məlumat vermək məsləhət görülür./Trend.Az

Служба электронной безопасности предупредила граждан о попытках кибермошенничества.
Medianews.az сообщает, что согласно информации от организации, в последнее время в социальных сетях наблюдается использование некоторых интернет-страниц с рекламой на темы "оплата штрафов", "скидка на штраф", "погашение долгов" и подобным содержанием в целях фишинга.
Отмечается, что в ходе мониторинга было выявлено, что ряд поддельных интернет-ресурсов имитируют официальные государственные платформы и пытаются получить данные банковских карт пользователей и другую личную информацию.
Служба электронной безопасности рекомендует гражданам не доверять подозрительной рекламе, распространяемой в социальных сетях, не совершать платежи через неизвестные ссылки, не предоставлять данные карт, CVV/CVC и коды подтверждения третьим лицам, осуществлять платежи исключительно через официальные и государственные информационные системы, а также тщательно проверять доменные адреса посещаемых интернет-страниц.
Гражданам советуют информировать соответствующие органы при столкновении с случаями кибермошенничества./Trend.Az