Elektron Təhlükəsizlik Xidməti kiberdələduzluq cəhdləri ilə bağlı vətəndaşlara xəbərdarlıq edib.
Medianews.az xəbər verir ki, qurumdan verilən məlumata görə, son dövrlər sosial şəbəkələrdə "cərimələrin ödənilməsi", "cəriməyə endirim", "borcun bağlanılması" və oxşar məzmunlarla reklam edilən bəzi internet səhifələrinin fişinq məqsədilə istifadəsi müşahidə olunur.
Bildirilib ki, aparılan monitorinqlər zamanı bir sıra saxta internet resurslarının rəsmi dövlət platformalarını təqlid edərək istifadəçilərin bank kartı məlumatlarını və digər fərdi məlumatlarını ələ keçirməyə cəhd göstərdiyi müəyyən olunub.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti vətəndaşlara sosial şəbəkələrdə yayılan şübhəli reklamlara etibar etməməyi, naməlum keçidlər vasitəsilə ödəniş əməliyyatları aparmamağı, kart məlumatlarını, CVV/CVC və təsdiq kodlarını üçüncü şəxslərlə paylaşmamağı, ödənişləri yalnız rəsmi və dövlət informasiya sistemləri üzərindən həyata keçirməyi, daxil olduqları internet səhifələrinin domen ünvanlarını diqqətlə yoxlamağı tövsiyə edir.
Vətəndaşlara kiberdələduzluq halları ilə qarşılaşdıqda aidiyyəti qurumlara məlumat vermək məsləhət görülür./Trend.Az

The Electronic Security Service has issued a warning to citizens regarding attempts of cyber fraud.
Medianews.az reports that, according to the institution, recently some internet pages advertised on social networks with content such as "payment of fines," "discount on fines," "debt settlement," and similar phrases have been observed to be used for phishing purposes.
It has been reported that during monitoring, it was determined that a number of fake internet resources mimic official government platforms and attempt to obtain users' bank card information and other personal data.
The Electronic Security Service advises citizens not to trust suspicious advertisements circulating on social networks, not to make payment transactions via unknown links, not to share card data, CVV/CVC, and confirmation codes with third parties, to make payments only through official and government information systems, and to carefully check the domain addresses of the internet pages they visit.