Alimlərin apardığı yeni tədqiqat süni intellektin tibbdə imkanlarının gözləniləndən daha yüksək olduğunu ortaya qoyub. Xüsusilə ilkin diaqnostika mərhələsində fərqlər daha aydın hiss olunub.
Medianews.az Lent.az-a istinadla xəbər verir ki, tədqiqat "Harvard Medical School" və "Beth Israel Deaconess Medical Center" mütəxəssislərinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. Məqsəd OpenAI tərəfindən hazırlanmış dil modellərinin həkimlərin işi ilə müqayisəli şəkildə qiymətləndirilməsi olub.
Eksperimentlərin birində təcili yardım şöbəsinə müraciət edən 76 xəstə üzərində araşdırma aparılıb. İki praktik terapevtin qoyduğu diaqnozlar OpenAI-nin o1 və 4o modellərinin təqdim etdiyi nəticələrlə müqayisə olunub. Daha sonra bu diaqnozlar hansı mənbədən gəldiyini bilməyən digər iki həkim tərəfindən qiymətləndirilib.
Alimlərin sözlərinə görə, diaqnostikanın hər mərhələsində o1 modeli ya daha yaxşı nəticə göstərib, ya da həkimlərlə eyni səviyyədə olub. Xüsusilə ilkin mərhələdə xəstə haqqında məlumatın az olduğu vaxtda süni intellektin üstünlüyü daha qabarıq hiss edilib.
Tədqiqatda qeyd olunub ki, modellərə əvvəlcədən xüsusi emal olunmuş məlumatlar təqdim edilməyib. Süni intellekt yalnız elektron tibbi kartlarda olan məlumatlardan istifadə edib.
Nəticələrə əsasən, OpenAI o1 modeli halların 67%-ində dəqiq və ya dəqiqliyə çox yaxın diaqnoz qoyub. Müqayisə üçün, iştirak edən həkimlərdən biri 55%, digəri isə 50% dəqiqlik göstəricisi əldə edib.
Tədqiqatın aparıcı müəlliflərindən biri, Harvardda süni intellekt laboratoriyasının rəhbəri Arjun Manrai bildirib ki, model demək olar ki, bütün meyarlar üzrə həm əvvəlki süni intellekt sistemlərini, həm də həkimlərin orta göstəricilərini üstələyib.
Bununla belə, mütəxəssislər ehtiyatlı yanaşmanı vacib sayırlar. Adam Rodman qeyd edib ki, həyati əhəmiyyətli qərarlarda xəstələr hələ də daha çox həkimlərə etibar edirlər.
Təcili yardım həkimi Kristen Pantagani isə vurğulayıb ki, süni intellektin imkanlarını düzgün qiymətləndirmək üçün onu konkret ixtisas sahəsində çalışan həkimlərlə müqayisə etmək lazımdır.
Qeyd edək ki, süni intellekt son dövrlərdə yalnız tibbdə deyil, digər sahələrdə də diqqət çəkir. Məsələn, o, Perunun Nazca Desert ərazisində əvvəllər məlum olmayan yüzlərlə geoglifin aşkar edilməsində də istifadə olunub. Bu tədqiqat Masato Sakai rəhbərliyi ilə beynəlxalq komanda tərəfindən həyata keçirilib.

Новое исследование ученых показало, что возможности искусственного интеллекта в медицине выше, чем ожидалось. Особенно различия были более заметны на этапе первичной диагностики.
Medianews.az, ссылаясь на Lent.az, сообщает, что исследование было проведено под руководством специалистов Гарвардской медицинской школы и Медицинского центра Бет Исраэль Диконесс. Целью было сравнительное оценивание языковых моделей, разработанных OpenAI, и работы врачей.
В одном из экспериментов исследовали 76 пациентов, обратившихся в отделение скорой помощи. Диагнозы, поставленные двумя практикующими терапевтами, сравнили с результатами моделей o1 и 4o от OpenAI. Затем эти диагнозы оценили двое других врачей, которые не знали, откуда исходили данные.
По словам ученых, на всех этапах диагностики модель o1 либо показывала лучшие результаты, либо была на одном уровне с врачами. Особенно преимущество искусственного интеллекта было заметно на начальном этапе, когда информации о пациенте было мало.
В исследовании отмечается, что моделям не предоставляли заранее обработанных данных. Искусственный интеллект использовал только информацию из электронных медицинских карт.
По результатам, модель o1 от OpenAI ставила точный или близкий к точному диагноз в 67% случаев. Для сравнения, один из участвующих врачей показал точность 55%, другой — 50%.
Один из ведущих авторов исследования, глава лаборатории искусственного интеллекта в Гарварде Арджун Манраи заявил, что модель превзошла как предыдущие системы искусственного интеллекта, так и средние показатели врачей почти по всем критериям.
Тем не менее, специалисты считают важным подходить к результатам с осторожностью. Адам Родман отметил, что в жизненно важных решениях пациенты по-прежнему больше доверяют врачам.
Врач скорой помощи Кристен Пантагани подчеркнула, что для правильной оценки возможностей искусственного интеллекта его следует сравнивать с врачами, работающими в конкретной специализации.
Отметим, что искусственный интеллект в последнее время привлекает внимание не только в медицине, но и в других областях. Например, он использовался для обнаружения ранее неизвестных лиц и геоглифов в пустыне Наска в Перу. Это исследование проводила международная команда под руководством Масато Сакая.