Alimlərin apardığı yeni tədqiqat süni intellektin tibbdə imkanlarının gözləniləndən daha yüksək olduğunu ortaya qoyub. Xüsusilə ilkin diaqnostika mərhələsində fərqlər daha aydın hiss olunub.
Medianews.az Lent.az-a istinadla xəbər verir ki, tədqiqat "Harvard Medical School" və "Beth Israel Deaconess Medical Center" mütəxəssislərinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilib. Məqsəd OpenAI tərəfindən hazırlanmış dil modellərinin həkimlərin işi ilə müqayisəli şəkildə qiymətləndirilməsi olub.
Eksperimentlərin birində təcili yardım şöbəsinə müraciət edən 76 xəstə üzərində araşdırma aparılıb. İki praktik terapevtin qoyduğu diaqnozlar OpenAI-nin o1 və 4o modellərinin təqdim etdiyi nəticələrlə müqayisə olunub. Daha sonra bu diaqnozlar hansı mənbədən gəldiyini bilməyən digər iki həkim tərəfindən qiymətləndirilib.
Alimlərin sözlərinə görə, diaqnostikanın hər mərhələsində o1 modeli ya daha yaxşı nəticə göstərib, ya da həkimlərlə eyni səviyyədə olub. Xüsusilə ilkin mərhələdə xəstə haqqında məlumatın az olduğu vaxtda süni intellektin üstünlüyü daha qabarıq hiss edilib.
Tədqiqatda qeyd olunub ki, modellərə əvvəlcədən xüsusi emal olunmuş məlumatlar təqdim edilməyib. Süni intellekt yalnız elektron tibbi kartlarda olan məlumatlardan istifadə edib.
Nəticələrə əsasən, OpenAI o1 modeli halların 67%-ində dəqiq və ya dəqiqliyə çox yaxın diaqnoz qoyub. Müqayisə üçün, iştirak edən həkimlərdən biri 55%, digəri isə 50% dəqiqlik göstəricisi əldə edib.
Tədqiqatın aparıcı müəlliflərindən biri, Harvardda süni intellekt laboratoriyasının rəhbəri Arjun Manrai bildirib ki, model demək olar ki, bütün meyarlar üzrə həm əvvəlki süni intellekt sistemlərini, həm də həkimlərin orta göstəricilərini üstələyib.
Bununla belə, mütəxəssislər ehtiyatlı yanaşmanı vacib sayırlar. Adam Rodman qeyd edib ki, həyati əhəmiyyətli qərarlarda xəstələr hələ də daha çox həkimlərə etibar edirlər.
Təcili yardım həkimi Kristen Pantagani isə vurğulayıb ki, süni intellektin imkanlarını düzgün qiymətləndirmək üçün onu konkret ixtisas sahəsində çalışan həkimlərlə müqayisə etmək lazımdır.
Qeyd edək ki, süni intellekt son dövrlərdə yalnız tibbdə deyil, digər sahələrdə də diqqət çəkir. Məsələn, o, Perunun Nazca Desert ərazisində əvvəllər məlum olmayan yüzlərlə geoglifin aşkar edilməsində də istifadə olunub. Bu tədqiqat Masato Sakai rəhbərliyi ilə beynəlxalq komanda tərəfindən həyata keçirilib.

A new study conducted by scientists has revealed that the capabilities of artificial intelligence in medicine are higher than expected. The differences were especially more noticeable in the initial diagnostic phase.
Medianews.az, citing Lent.az, reports that the research was carried out under the leadership of specialists from "Harvard Medical School" and "Beth Israel Deaconess Medical Center." The goal was to comparatively evaluate the language models developed by OpenAI with the work of doctors.
In one of the experiments, a study was conducted on 76 patients admitted to the emergency department. The diagnoses made by two practicing therapists were compared with the results presented by OpenAI’s o1 and 4o models. Later, the diagnoses were evaluated by two other doctors who did not know the source of each diagnosis.
According to the scientists, at every stage of diagnosis, the o1 model either showed better results or performed at the same level as the doctors. Especially during the initial stage, when there was little information about the patient, the superiority of artificial intelligence was more clearly felt.
The study noted that no specially processed data was provided to the models in advance. Artificial intelligence used only the information available in electronic medical records.
Based on the results, the OpenAI o1 model made accurate or very close to accurate diagnoses in 67% of the cases. For comparison, one of the participating doctors achieved an accuracy rate of 55%, and the other 50%.
One of the leading authors of the study, Arjun Manrai, head of the artificial intelligence laboratory at Harvard, stated that the model outperformed both previous artificial intelligence systems and the average performance of doctors across almost all criteria.
Nevertheless, experts consider a cautious approach to be essential. Adam Rodman noted that patients still rely more on doctors for life-critical decisions.
Emergency physician Kristen Pantagani emphasized that to properly assess the capabilities of artificial intelligence, it is necessary to compare it with doctors working specifically in the relevant specialty field.
It should be noted that artificial intelligence has recently attracted attention not only in medicine but also in other fields. For example, it was also used to discover previously unknown geoglyphs with faces in the Nazca Desert area of Peru. This research was carried out by an international team led by Masato Sakai.