Şəhidlər xiyabanında qeyri-etik videolar çəkən əcnəbilər apellyasiya şikayəti veriblər
Bakıda Şəhidlər xiyabanında qeyri-etik videolar çəkərək sosial şəbəkələrdə paylaşan Səudiyyə Ərəbistanının üç vətəndaşı - Alzaman Mahdi Ali, Alğabr Mohammad Hussain və Alğabr Mahdi Mohammad barələrindəki hökmdən apellyasiya şikayəti veriblər.
Medianews.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, şikayətə Bakı Apellyasiya Məhkəməsində baxılacaq.
Xatırladaq ki, Səbail Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə onlar iki il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.
Qeyd edək ki, hadisə ötən ilin avqust ayında baş verib.
İttihama görə, sözügedən şəxslər Şəhidlər xiyabanına gələrək bir neçə şəhidin məzarı üzərində qeyri-etik hərəkətlər ediblər və orada çəkdikləri videonu sosial şəbəkədə yayıblar.
Alzaman Mahdi Ali, Alğabr Mohammad Hussain və Alğabr Mahdi Mohammad Cinayət Məcəlləsinin 245-ci (Qəbir üzərində təhqiredici hərəkət) maddəsi ilə ittiham olunurlar.

Foreigners who recorded unethical videos at the Martyrs' Alley have filed an appeal complaint.
Three citizens of Saudi Arabia - Alzaman Mahdi Ali, Alğabr Mohammad Hussain, and Alğabr Mahdi Mohammad, who recorded unethical videos in Martyrs' Alley in Baku and shared them on social networks, have filed an appeal against the verdict concerning them.
Medianews.az reports, referring to "Report," that the complaint will be reviewed at the Baku Court of Appeals.
Recall that according to the verdict of the Sabail District Court, they were sentenced to two years of imprisonment.
It should be noted that the incident occurred in August of last year.
According to the accusation, the aforementioned individuals came to Martyrs' Alley, performed unethical acts over several martyrs' graves, and published the videos they recorded there on social networks.
Alzaman Mahdi Ali, Alğabr Mohammad Hussain, and Alğabr Mahdi Mohammad are charged under Article 245 (Offensive acts on graves) of the Criminal Code.