Səməd Vurğunun maşını Bakıya gətirildi -
Xalq şairi Səməd Vurğunun 1975-ci ildən qarajda istifadəyə yararsız halda saxlanılan avtomobili illər sonra bərpa edilərək Bakıya gətirilib.
Medianews.az İTV-yə istinadən xəbər verir ki, avtomobil Səməd Vurğunun 120 illik yubileyinə həsr olunaraq bərpa edilib.
Qazaxlı professor İlham Pirməmmədov bildirib ki, bu məsələni Səməd Vurğunun gəlini Nüşabə xanım qaldırıb: “Ağlıma gəlməzdi ki, Səməd Vurğunun 1950-ci ildə aldığı və sadəcə 5 il istifadə edə bildiyi bu maşında mən otura bilərəm. Bu, həyatımda yaddan çıxmayan günlərdən biri olacaq. Bir neçə il bundan əvvəl Səməd Vurğunun gəlini, Vaqif Səmədoğlunun həyat yoldaşı Nüşabə xanım məsələ qaldırdı ki, vaxtilə Xalq şairinin “Pobeda” maşını olub və onu Gürcüstanda qoyub. Bundan sonra Gürcüstandakı səfirimiz Faiq Quliyev proseslərə qoşulub.
Məlum olub ki, Səməd Vurğun 1955-ci ildə Gürcüstanda olarkən xəstəliyini hiss etdiyi üçün maşınını xalası oğluna bağışlayıb. Şairin vəfatından sonra isə bu fakt uzun illər diqqətdən kənarda qalıb. Maşının texniki pasportunda da Səməd Vurğunun adı yazılıb”.
Qeyd edək ki, sözügedən avtomobil şairin təhsil aldığı Müəllimlər Seminariyasının Qazax filialının ADA korpusunda yerləşən mərkəzinə veriləcək.

Автомобиль народного поэта Самеда Вургуна, который с 1975 года хранился в гараже в неисправном состоянии, был восстановлен спустя годы и привезен в Баку.
Medianews.az со ссылкой на İTV сообщает, что автомобиль был восстановлен в честь 120-летнего юбилея Самеда Вургуна.
Профессор из Газака Ильгам Пирмамедов сообщил, что этот вопрос подняла невестка Самеда Вургуна Нушаба ханым: «Мне бы и в голову не пришло, что я могу сидеть в машине, которую Самед Вургун приобрёл в 1950 году и пользовался которой всего 5 лет. Это будет один из незабываемых дней в моей жизни. Несколько лет назад невестка Самеда Вургуна, жена Вагифа Самедоглу Нушаба ханым подняла вопрос о том, что у народного поэта когда-то был автомобиль “Победа”, который он оставил в Грузии. После этого наш посол в Грузии Фаиг Гулиев подключился к процессу.
Выяснилось, что в 1955 году, находясь в Грузии и почувствовав себя больным, Самед Вургун подарил машину своему двоюродному брату по материнской линии. После смерти поэта этот факт долгое время оставался вне внимания. В техническом паспорте автомобиля также указано имя Самеда Вургуна».
Отметим, что упомянутый автомобиль будет передан в центр, расположенный в корпусе ADA филиала Учительской семинарии в Газахе, где учился поэт.