Sevgilisinin üstünə benzin töküb,
Gəncə Apellyasiya Məhkəməsində Tovuzda qadını yandırıb öldürməkdə təqsirləndirilən Röyal Tağıyevin barəsində olan hökmdən verilən apellyasiya şikayətinə baxılıb.
Medianews.az Pravda.az-a istinadla xəbər verir ki, sonuncu keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, apellyasiya şikayəti təmin edilməyib.
Qeyd edək ki, Röyal Tağıyev Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə elan olunmuş ittiham üzrə özünü təqsirli bilməyib.
O, ifadəsində hadisəni ehtiyatsızlıq nəticəsində baş vermiş hal kimi qiymətləndirərək əməlini Cinayət Məcəlləsinin 124.1-ci (ehtiyatsızlıqdan sağlamlığa ağır zərər vurma) maddəsinə uyğun hesab etdiyini deyib.
İfadəsinə görə, hadisədən əvvəl Röyal mərhum Türkanə Məmmədova ilə təxminən bir ilə yaxın sevgi münasibətində olub. Bildirib ki, hadisədən bir neçə gün əvvəl atası onun bu münasibətinə etiraz edərək əlaqələri kəsməsini tapşırıb. Təqsirləndirilən şəxs də bu səbəbdən Türkanə ilə münasibətlərə son qoymaq qərarına gəldiyini qeyd edib: "Həmin axşam Türkanəyə zəng edəndə bir də mənə zəng etməməsini, başqası ilə ailə həyatı qurmaq istədiyimi bildirdim".
Röyalın sözlərinə görə, hadisə baş verən gün Türkanə Məmmədova ona zəng edərək sonuncu dəfə görüşmək istədiyini bildirib. Təqsirləndirilən şəxs razılaşaraq qadını yaşadığı ünvandan götürüb və birlikdə "Əsrik yolu" adlanan əraziyə yollanıblar. Avtomobildə onların yanında təqsirləndirilən şəxsin qohumu da olub.
Hadisənin baş verdiyi məqamı izah edən Röyal bildirib ki, avtomobili saxladıqdan sonra Türkanə maşından düşərək kənara çəkilib. O isə avtomobildə siqaret yandırıb və bir müddət sonra Türkanənin üzərinə benzin tökdüyünü görüb. Buna mane olmaq üçün ona yaxınlaşdığını, lakin həmin anda əlindəki siqaretin benzinə toxunması nəticəsində alovlanmanın baş verdiyini deyib.
Təqsirləndirilən şəxsin ifadəsinə görə, hadisədən sonra o və yanında olan şəxs dərhal müdaxilə edərək alovu torpaq vasitəsilə söndürüb və zərərçəkmişi xəstəxanaya çatdırıblar. Röyal, həmçinin xəstəxanada Türkanə üçün dərmanlar aldığını qeyd edib.
O, hadisənin qəsdən törədilmədiyini vurğulayaraq söyləyib ki, Türkanə Məmmədovanın bu addımı atmasına səbəb onların ayrılması ilə bağlı yaranmış emosional vəziyyət olub. Təqsirləndirilən şəxs qeyd edib ki, hadisədən əvvəl zərərçəkmiş onunla əlaqəni kəsməmək üçün israr edib və hətta özünə zərər yetirə biləcəyini söyləyib.

The appellate complaint against the verdict concerning Royyal Taghiyev, accused of burning a woman to death in Tovuz, was reviewed at the Ganja Court of Appeals.
Medianews.az, citing Pravda.az, reports that a decision was announced at the last hearing.
According to the decision, the appellate complaint was dismissed.
It should be noted that Royyal Taghiyev did not admit guilt under the charge brought according to Article 126.3 of the Criminal Code (intentionally causing grievous bodily harm resulting in the death of the victim due to negligence).
In his statement, he assessed the incident as having occurred due to negligence and considered his act to fall under Article 124.1 of the Criminal Code (causing grievous bodily harm by negligence).
According to his statement, Royyal had been in a romantic relationship with the deceased Turkan Mammadova for nearly a year before the incident. He noted that a few days before the event, his father opposed this relationship and instructed him to end it. The accused stated that for this reason, he decided to end his relationship with Turkan: "That evening, when I called Turkan, I told her not to call me anymore and that I wanted to start a family life with someone else."
According to Royyal, on the day of the incident, Turkan Mammadova called him and said she wanted to meet one last time. The accused agreed, picked her up from her residence, and they went together to an area called “Asrik yolu.” A relative of the accused was also with them in the car.
Explaining the moment the incident occurred, Royyal said that after stopping the car, Turkan got out and moved to the side. He lit a cigarette in the car, and after a while, saw that she had poured gasoline on herself. He approached her to prevent this, but at that moment, the cigarette in his hand touched the gasoline, resulting in the fire.
According to the accused’s statement, after the incident, he and the person with him immediately intervened, extinguishing the fire using soil and transported the victim to the hospital. Royyal also mentioned that Turkan was given medicines at the hospital.
He emphasized that the incident was not intentional and said that Turkan Mammadova’s action was caused by the emotional state resulting from their breakup. The accused noted that before the incident, the victim insisted on not ending their relationship and even said she might harm herself.
Additionally, Royyal claimed that he was pressured during the preliminary investigation.
By the verdict of the Ganja Serious Crimes Court, Royyal Taghiyev was sentenced to 9 years of imprisonment.