Sevgilisinin üstünə benzin töküb,
Gəncə Apellyasiya Məhkəməsində Tovuzda qadını yandırıb öldürməkdə təqsirləndirilən Röyal Tağıyevin barəsində olan hökmdən verilən apellyasiya şikayətinə baxılıb.
Medianews.az Pravda.az-a istinadla xəbər verir ki, sonuncu keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, apellyasiya şikayəti təmin edilməyib.
Qeyd edək ki, Röyal Tağıyev Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə elan olunmuş ittiham üzrə özünü təqsirli bilməyib.
O, ifadəsində hadisəni ehtiyatsızlıq nəticəsində baş vermiş hal kimi qiymətləndirərək əməlini Cinayət Məcəlləsinin 124.1-ci (ehtiyatsızlıqdan sağlamlığa ağır zərər vurma) maddəsinə uyğun hesab etdiyini deyib.
İfadəsinə görə, hadisədən əvvəl Röyal mərhum Türkanə Məmmədova ilə təxminən bir ilə yaxın sevgi münasibətində olub. Bildirib ki, hadisədən bir neçə gün əvvəl atası onun bu münasibətinə etiraz edərək əlaqələri kəsməsini tapşırıb. Təqsirləndirilən şəxs də bu səbəbdən Türkanə ilə münasibətlərə son qoymaq qərarına gəldiyini qeyd edib: "Həmin axşam Türkanəyə zəng edəndə bir də mənə zəng etməməsini, başqası ilə ailə həyatı qurmaq istədiyimi bildirdim".
Röyalın sözlərinə görə, hadisə baş verən gün Türkanə Məmmədova ona zəng edərək sonuncu dəfə görüşmək istədiyini bildirib. Təqsirləndirilən şəxs razılaşaraq qadını yaşadığı ünvandan götürüb və birlikdə "Əsrik yolu" adlanan əraziyə yollanıblar. Avtomobildə onların yanında təqsirləndirilən şəxsin qohumu da olub.
Hadisənin baş verdiyi məqamı izah edən Röyal bildirib ki, avtomobili saxladıqdan sonra Türkanə maşından düşərək kənara çəkilib. O isə avtomobildə siqaret yandırıb və bir müddət sonra Türkanənin üzərinə benzin tökdüyünü görüb. Buna mane olmaq üçün ona yaxınlaşdığını, lakin həmin anda əlindəki siqaretin benzinə toxunması nəticəsində alovlanmanın baş verdiyini deyib.
Təqsirləndirilən şəxsin ifadəsinə görə, hadisədən sonra o və yanında olan şəxs dərhal müdaxilə edərək alovu torpaq vasitəsilə söndürüb və zərərçəkmişi xəstəxanaya çatdırıblar. Röyal, həmçinin xəstəxanada Türkanə üçün dərmanlar aldığını qeyd edib.
O, hadisənin qəsdən törədilmədiyini vurğulayaraq söyləyib ki, Türkanə Məmmədovanın bu addımı atmasına səbəb onların ayrılması ilə bağlı yaranmış emosional vəziyyət olub. Təqsirləndirilən şəxs qeyd edib ki, hadisədən əvvəl zərərçəkmiş onunla əlaqəni kəsməmək üçün israr edib və hətta özünə zərər yetirə biləcəyini söyləyib.

В Апелляционном суде Гянджи рассмотрена апелляция на приговор в отношении Рояла Такиева, обвиняемого в сожжении и убийстве женщины в Товузе.
Medianews.az, ссылаясь на Pravda.az, сообщает, что на последнем процессе было объявлено решение.
Согласно решению, апелляционная жалоба была оставлена без удовлетворения.
Отметим, что Роял Такиев не признал себя виновным по обвинению, предъявленному по статье 126.3 Уголовного кодекса (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее смерть пострадавшего по неосторожности).
В своем заявлении он оценил произошедшее как случайность из-за неосторожности и считал свои действия подпадающими под статью 124.1 УК (причинение тяжкого вреда здоровью по неосторожности).
По его словам, до инцидента Роял был в любовных отношениях с умершей Турканэ Мамедовой около года. Он сообщил, что за несколько дней до происшествия его отец возразил против этих отношений и потребовал их прервать. Обвиняемый отметил, что по этой причине решил прекратить отношения с Турканэ: «В тот вечер я позвонил Турканэ и сказал ей не звонить мне больше, что хочу создать семью с другой женщиной».
По словам Рояла, в день происшествия Турканэ позвонила ему и сказала, что хочет встретиться с ним в последний раз. Обвиняемый согласился, забрал женщину с места их проживания, и они вместе направились в район, называемый «Эсрик йолу». В автомобиле с ними также был родственник обвиняемого.
Роял объяснил момент происшествия: после того как автомобиль остановился, Турканэ вышла из машины и отошла в сторону. Он зажег сигарету в машине и через некоторое время увидел, что Турканэ вылила на себя бензин. Чтобы помешать этому, он подошел к ней, однако в этот момент зажженная сигарета у него в руках вызвала возгорание.
Согласно показаниям обвиняемого, сразу после происшествия он и находящийся с ним человек вмешались и потушили огонь, засыпав его землей, после чего доставили пострадавшую в больницу. Роял также отметил, что в больнице приобрел для Турканэ лекарства.
Он подчеркнул, что преступление не было умышленным, а причиной поступка Турканэ Мамедовой стало эмоциональное состояние, связанное с их расставанием. Обвиняемый отметил, что перед происшествием пострадавшая настаивала на сохранении с ним связи и даже говорила, что может нанести себе вред.