Su itkisi – Azərbaycanda və xaricdə -
Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair Dövlət Proqramına həsr olunan müşavirədə çıxış edən Prezident İlham Əliyev bu sahədə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr ilə yanaşı, qlobal məsələlərə də münasibət bildirdi. Xüsusən qlobal iqlim dəyişiklikləri fonunda dünyada su təminatı xüsusi çağrışa çevrilməkdədir.
Yer kürəsinin səthinin 71 faizinin su ilə örtülməsinə baxmayaraq, onun cəmi 2.5 faizi içməli sudur. Bütün su ehtiyatlarının isə cəmi 0.3 faizinə insanların asan əçatanlığı var. BMT-nin qiymətləndirmələrinə görə, hazırda 2.2 milyard insanın fasiləsiz su təminatı ilə bağlı çətinlikləri var və 703 milyon sakinin isə suya əlçatanlığında ciddi problemlər yaşanır. Dünyada hər gün 5 yaşdan kiçik 1000-dən çox uşaq təmiz su, sanitariya və gigiyena çatışmazlığı ilə əlaqəli xəstəliklərdən ölür. Qida sənayesində su istifadəsinin artması səbəbindən suya olan tələbin 2030-cu ilədək qlobal olaraq 40 faiz artacağı gözlənilir. Bu isə ondan xəbər ki, növbəti illərdə suya tələbin ödənilməsində qlobal çətinliklər daha da güclənəcək.
Su təminatında qlobal çətinliklər fonunda Azərbaycanda əhalinin 70 faizi fasiləsiz içməli su ilə təmin olunur. Azərbaycan Prezidentinin də qeyd etdiyi kimi, hazırda problemlərdən biri də itkilərlə bağlıdır. Ölkəmizdə itki faizi 45 faizə yaxındır.
Dünyada ən azı su itkisi inkişaf etmiş ölkələrdə qeydə alınır. Belə ki, ən az su itkisi Niderlandadır: cəmi 4 faiz. Bu göstərici Danimarkada 6, Yaponiyada 7, Avstraliya və Almaniyada 8, İsrail də isə 9 faizdir. Ən çox su itkiləri isə Hindistan, Əlcəzair və Meksikada qeyd alınır: 50 faiz.
Göründüyü kimi, itkilərin səviyyəsinin azaldılması nəticəsində Azərbaycanda su təminatının ciddi şəkildə yaxşılaşdırılması mümkündür. Müşavirədə qeyd olunduğu kimi, dövlət proqramının icrası nəticəsində su itki faizinin azalacağı gözlənilir. Bu isə su təminatında ciddi irəlləyişə səbəb olacaq.

На совещании, посвящённом Государственной программе по улучшению систем водоснабжения, канализации и ливневой канализации в городе Баку и на Абшеронском полуострове, Президент Ильхам Алиев выступил не только с докладом о реализуемых в нашей стране проектах в этой сфере, но и выразил позицию по глобальным вопросам. В частности, на фоне глобальных изменений климата во всём мире обеспечение водой становится особым вызовом.
Хотя 71 процент поверхности Земли покрыт водой, лишь 2,5 процента из неё является питьевой. При этом лишь 0,3 процента всех запасов воды доступно человеку легко. Согласно оценкам ООН, в настоящее время 2,2 миллиарда человек испытывают трудности с непрерывным обеспечением водой, а у 703 миллионов жителей серьёзные проблемы с доступом к воде. Ежедневно в мире от болезней, связанных с нехваткой чистой воды, санитарии и гигиены, умирает более 1000 детей младше пяти лет. Из-за роста использования воды в пищевой промышленности ожидается увеличение глобального спроса на воду к 2030 году на 40 процентов. Это свидетельствует о том, что в ближайшие годы глобальные трудности с удовлетворением спроса на воду будут усиливаться.
На фоне глобальных проблем с обеспечением водой в Азербайджане 70 процентов населения обеспечены непрерывным питьевым водоснабжением. Как отметил также Президент Азербайджана, одной из нынешних проблем является уровень потерь. В нашей стране уровень потерь составляет около 45 процентов.
Наименьшие потери воды наблюдаются в развитых странах мира. Так, самый низкий уровень потерь воды зафиксирован в Нидерландах — всего 4 процента. Этот показатель составляет 6 процентов в Дании, 7 процентов в Японии, 8 процентов в Австралии и Германии, и 9 процентов — в Израиле. Наибольшие потери воды зарегистрированы в Индии, Алжире и Мексике — 50 процентов.
Как видно, снижение уровня потерь позволит значительно улучшить водоснабжение Азербайджана. Как отмечалось на совещании, в результате реализации государственной программы ожидается снижение уровня потерь воды. Это приведёт к серьёзному прогрессу в обеспечении водой.