Su itkisi – Azərbaycanda və xaricdə -
Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair Dövlət Proqramına həsr olunan müşavirədə çıxış edən Prezident İlham Əliyev bu sahədə ölkəmizdə həyata keçirilən layihələr ilə yanaşı, qlobal məsələlərə də münasibət bildirdi. Xüsusən qlobal iqlim dəyişiklikləri fonunda dünyada su təminatı xüsusi çağrışa çevrilməkdədir.
Yer kürəsinin səthinin 71 faizinin su ilə örtülməsinə baxmayaraq, onun cəmi 2.5 faizi içməli sudur. Bütün su ehtiyatlarının isə cəmi 0.3 faizinə insanların asan əçatanlığı var. BMT-nin qiymətləndirmələrinə görə, hazırda 2.2 milyard insanın fasiləsiz su təminatı ilə bağlı çətinlikləri var və 703 milyon sakinin isə suya əlçatanlığında ciddi problemlər yaşanır. Dünyada hər gün 5 yaşdan kiçik 1000-dən çox uşaq təmiz su, sanitariya və gigiyena çatışmazlığı ilə əlaqəli xəstəliklərdən ölür. Qida sənayesində su istifadəsinin artması səbəbindən suya olan tələbin 2030-cu ilədək qlobal olaraq 40 faiz artacağı gözlənilir. Bu isə ondan xəbər ki, növbəti illərdə suya tələbin ödənilməsində qlobal çətinliklər daha da güclənəcək.
Su təminatında qlobal çətinliklər fonunda Azərbaycanda əhalinin 70 faizi fasiləsiz içməli su ilə təmin olunur. Azərbaycan Prezidentinin də qeyd etdiyi kimi, hazırda problemlərdən biri də itkilərlə bağlıdır. Ölkəmizdə itki faizi 45 faizə yaxındır.
Dünyada ən azı su itkisi inkişaf etmiş ölkələrdə qeydə alınır. Belə ki, ən az su itkisi Niderlandadır: cəmi 4 faiz. Bu göstərici Danimarkada 6, Yaponiyada 7, Avstraliya və Almaniyada 8, İsrail də isə 9 faizdir. Ən çox su itkiləri isə Hindistan, Əlcəzair və Meksikada qeyd alınır: 50 faiz.
Göründüyü kimi, itkilərin səviyyəsinin azaldılması nəticəsində Azərbaycanda su təminatının ciddi şəkildə yaxşılaşdırılması mümkündür. Müşavirədə qeyd olunduğu kimi, dövlət proqramının icrası nəticəsində su itki faizinin azalacağı gözlənilir. Bu isə su təminatında ciddi irəlləyişə səbəb olacaq.

Water loss – in Azerbaijan and abroad -
At the meeting dedicated to the State Program on the improvement of water supply, wastewater, and rainwater systems in Baku city and the Absheron Peninsula, President Ilham Aliyev, in addition to the projects implemented in our country in this field, also expressed his attitude towards global issues. Especially against the backdrop of global climate change, water supply in the world is becoming a special challenge.
Although 71 percent of the Earth's surface is covered with water, only 2.5 percent of it is drinking water. Only 0.3 percent of all water resources are easily accessible to people. According to UN estimates, currently 2.2 billion people face difficulties with uninterrupted water supply, and 703 million residents have serious problems accessing water. Every day, more than 1,000 children under the age of 5 die worldwide due to diseases related to lack of clean water, sanitation, and hygiene. Due to increased water use in the food industry, global water demand is expected to increase by 40 percent by 2030. This indicates that in the coming years, global difficulties in meeting water demand will intensify.
Against the background of global challenges in water supply, 70 percent of the population in Azerbaijan is provided with uninterrupted drinking water. As the President of Azerbaijan also noted, one of the current problems is related to losses. The loss rate in our country is close to 45 percent.
At least water loss is recorded in developed countries in the world. For example, the lowest water loss is in the Netherlands: only 4 percent. This rate is 6 percent in Denmark, 7 percent in Japan, 8 percent in Australia and Germany, and 9 percent in Israel. The highest water losses are recorded in India, Algeria, and Mexico: 50 percent.
As seen, it is possible to significantly improve water supply in Azerbaijan by reducing the level of losses. As noted at the meeting, it is expected that the water loss rate will decrease as a result of implementing the state program. This will lead to a significant advancement in water supply.