Süni intellekt məhkəmədə
İngiltərə məhkəmə sistemində ilk dəfə süni intellekt tərəfindən hazırlanmış hüquqi müdafiə uğurla nəticələnib. Süni intellekt hüquq şirkətinin hazırladığı iş sənədləri əsasında aparılan prosesdə məhkəmə iddiaçının xeyrinə qərar verib.
Medianews.az xəbər verir ki, İngiltərədə insan resursları üzrə müstəqil məsləhətçi kimi çalışan bir şəxs 7 min funt-sterlinqlik borcunu geri almaq üçün süni intellekt hüquq platformasına təxminən 400 funt-sterlinq ödəyərək hüquqi xidmət alıb.
Ötən ilin aprelində Vəkillərin Tənzimləmə Şurası (SRA) tərəfindən təsdiqlənən süni intellekt sistemi məhkəməyədək bütün hüquqi sənədləri və müdafiə materiallarını müstəqil şəkildə hazırlayıb. Sistem qarşı tərəfin peşəkar hüquq firmasının təqdim etdiyi arqumentlərə cavab verib, dörd şahid ifadəsi və üç saatlıq məhkəmə iclası üçün geniş sənəd paketi tərtib edib.
İşə Londondakı Vandsvort Rayon Məhkəməsində baxılıb və məhkəmə iddiaçının xeyrinə qərar çıxararaq, borcun ödənilməsinə hökm verib.
Süni intellekt hüquq şirkətinin həmtəsisçisi Filip Yanq bu qərarı ədalət mühakiməsinə çıxış baxımından tarixi hadisə adlandırıb. Onun sözlərinə görə, kiçik biznes sahibləri çox vaxt məhkəmə xərcləri tələb olunan məbləği üstələdiyi üçün hüquqlarını müdafiə etməkdən imtina edirlər. Süni intellekt isə hüquqi xidmətlərin dəyərini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaqla bu problemi aradan qaldıra bilər.
İşi qazanan şəxs də bildirib ki, adi qaydada bu prosesi aparmaq həm baha, həm də uzun və stresli olacaqdı. Süni intellektin təqdim etdiyi hüquqi dəstək sayəsində isə hüquqlarını daha rahat müdafiə edə bilib.
Məhkəmədə iddiaçını təmsil edən vəkil Dominik Li qeyd edib ki, süni intellekt işi son dərəcə dəqiq və sistemli hazırlayıb. O vurğulayıb ki, məhkəmə zalında çıxış etmək, hakim qarşısında arqumentləri təqdim etmək və prosesi idarə etmək hələ də insan vəkilin əsas üstünlüyü olaraq qalır.//Qafqazinfo

For the first time in the England court system, a legal defense prepared by artificial intelligence has been successfully concluded. The court ruled in favor of the claimant in a process conducted based on case documents prepared by an AI law firm.
Medianews.az reports that a person working as an independent consultant in human resources in England purchased legal services by paying approximately 400 pounds to an AI legal platform to recover a debt of 7,000 pounds sterling.
In April of last year, an AI system approved by the Solicitors Regulation Authority (SRA) independently prepared all legal documents and defense materials before the court. The system responded to the arguments presented by the opposing professional law firm, preparing a comprehensive document package for four witness statements and a three-hour court hearing.
The case was heard at the Wandsworth District Court in London, and the court ruled in favor of the claimant, ordering the debt to be repaid.
Philip Young, co-founder of the AI law firm, called this decision a historic event in terms of the administration of justice. According to him, small business owners often refuse to defend their rights because court costs exceed the required amount. AI can eliminate this problem by significantly reducing the cost of legal services.
The winning party also stated that conducting this process normally would have been both expensive and lengthy and stressful. Thanks to the legal support provided by AI, they were able to defend their rights more comfortably.
Dominic Lee, the lawyer representing the claimant in court, noted that the AI prepared the case extremely accurately and systematically. He emphasized that speaking in the courtroom, presenting arguments before the judge, and managing the process still remain the core strengths of a human lawyer.//Qafqazinfo