“Xarici düşmənlərin planlarını pozduq” -
İranın ali rəhbəri Əli Xamenei bazar ertəsi yaydığı müraciətdə ölkə üzrə hakimiyyətin təşkil etdiyi mitinqlərdə iştirak edən tərəfdarlarına təşəkkür edib.
Modern.az xəbər verir ki, o, bu aksiyaları ABŞ siyasətçilərinə ünvanlanan “xəbərdarlıq” kimi qiymətləndirib.
Xamenei bildirib ki, keçirilən kütləvi mitinqlər “xarici düşmənlərin daxili muzdurların əli ilə həyata keçirməyi planlaşdırdıqları ssenariləri puça çıxarıb”. Onun sözlərinə görə, bu mitinqlər İran tarixində mühüm bir gün yaradıb və xalqın qətiyyətini açıq şəkildə nümayiş etdirib.
Ali lider vurğulayıb ki, İran xalqı düşmənlərin qarşısında öz iradəsi və milli kimliyi ilə çıxış edib. Xameneyi bunu ABŞ siyasətçilərinə açıq mesaj adlandıraraq, onları “aldadıcı siyasətdən əl çəkməyə və xain muzdurlara arxalanmamağa” çağırıb.
O, İran xalqını “güclü və qüdrətli, düşmənlərini tanıyan, siyasi səhnədə daim fəal olan bir xalq” kimi xarakterizə edib.

Высший руководитель Ирана Али Хаменеи в обращении в понедельник поблагодарил своих сторонников, участвующих в митингах, организованных властями по всей стране.
Согласно сообщению Modern.az, он оценил эти акции как «предупреждение» в адрес американских политиков.
Хаменеи заявил, что проведённые массовые митинги «свернули сценарии, которые иностранные враги планировали реализовать с помощью внутренних наёмников». По его словам, эти митинги создали важный день в истории Ирана и ясно продемонстрировали решимость народа.
Высший лидер подчеркнул, что народ Ирана выступил против врагов со своей волей и национальной идентичностью. Хаменеи назвал это открытым посланием политикам США, призвав их «отказаться от обманной политики и не полагаться на предательских наёмников».
Он охарактеризовал народ Ирана как «сильный и могущественный, знающий своих врагов, постоянно активный на политической арене народ».