Yanından keçdiyiniz ağac əslində aydan gəlmiş ola bilər
1971-ci ildə minlərlə toxum Ayın orbitində 34 dövrə vurduqdan sonra yer kürəsinin müxtəlif yerlərində əkilib. Lakin üzərində heç bir məlumat lövhəsi qoyulmadan əkilən bu ağacların bir çoxunun yeri zamanla unudulub. NASA indi itmiş həmin "kosmos yolçusu" ağacların izinə düşüb.
Milli.Az xəbər verir ki, 5 fevral 1971-ci ildə "Apollon 14" gəmisi Ayın səthinə enərkən, kosmonavt Stüart Roosa metal qutunun içində özü ilə 2000-dən çox ağaç toxumu aparmışdı. Keçmiş meşə yanğınsöndürəni olan Roosa; şam, sekvoya və çinar kimi beş fərqli ağac növünü Ayın ətrafında 34 dəfə fırlatdı. Məqsəd, Ay orbitində olmağın toxumların böyüməsinə necə təsir etdiyini görmək idi.
Toxumlar dünyaya qayıtdıqda az qala məhv olacaqdılar. Dezinfeksiya zamanı toxum çantaları partladı və minlərlə toxum vakuum otağına səpələndi. Alimlər onların öldüyünü düşünsələr də, toxumlar gözlənilməz müqavimət göstərərək cücərməyi bacardılar.
1975-1976-cı illərdə yetişdirilən təxminən 450 ting Ağ Evdən tutmuş Yaponiya və Braziliyaya qədər bir çox ölkəyə göndərildi. O dövrdə bu ağaclar kosmos uğurunun simvolu sayılırdı. Lakin illər keçdikcə bir çoxunun yeri unuduldu. 1996-cı ildə aparılan araşdırmada 450 ağacdan yalnız 110-nun yeri müəyyən edildi. Bir çoxu isə adi ağac kimi qəbul edildiyi üçün kimsə onların "kosmosdan gəldiyini" fərq etmədi.
Tədqiqatlar göstərdi ki, kosmosda olmaq ağacların genetikasına və ya böyümə sürətinə ciddi təsir etmir. Onlar dünyadakı "qardaşlarından" fərqlənmirlər. Buna baxmayaraq, NASA bu ənənəni davam etdirir. 2022-ci ildə "Artemis" proqramı ilə minlərlə toxum yenidən Ay ətrafına göndərildi. NASA bu dəfə hər bir tingin yerini rəqəmsal xəritələrlə izləyir.

В 1971 году тысячи семян после 34 оборотов вокруг Луны были посеяны в разных местах Земли. Однако многие из этих деревьев, посаженных без каких-либо информационных табличек, со временем забылись. Сейчас NASA ищет следы этих потерянных «космических путешественников» деревьев.
Как сообщает Milli.Az, 5 февраля 1971 года при посадке космического корабля «Аполлон-14» на поверхность Луны астронавт Стюарт Руса взял с собой более 2000 семян деревьев в металлической коробке. Руса, бывший пожарный, посадил пять различных видов деревьев — пихту, секвойю и платан — осуществив 34 вращения вокруг Луны. Целью было наблюдение за влиянием нахождения на лунной орбите на прорастание семян.
Когда семена вернулись на Землю, они чуть было не были уничтожены. При дезинфекции мешочки с семенами взорвались, и тысячи семян рассыпались по вакуумной камере. Ученые думали, что семена погибли, но те проявили неожиданную устойчивость и смогли прорасти.
В 1975–1976 годах около 450 саженцев было отправлено в разные страны — от Белого дома до Японии и Бразилии. В то время эти деревья считались символом успеха космоса. Однако со временем местонахождение многих из них было забыто. В исследовании 1996 года из 450 деревьев удалось определить местоположение только 110. Многие из них принимали за обычные деревья, и никто не осознавал, что они «пришли из космоса».
Исследования показали, что пребывание в космосе не оказывает серьезного влияния на генетику деревьев или скорость их роста. Они не отличаются от своих «земных братьев». Тем не менее NASA продолжает эту традицию. В 2022 году по программе «Артемида» тысячи семян вновь были отправлены на лунную орбиту. На этот раз NASA отслеживает каждое дерево с помощью цифровых карт.