Dünya Çempionatında təhlükəsizliyi
2026-cı ildə ABŞ və Kanada ilə birlikdə futbol üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək Meksikada təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, turnir çərçivəsində təhlükəsizliyin təmin olunmasına robot itlər də cəlb ediləcək.
Yerli “K9-X” bölməsi adlandırılan robot itlər polis əməkdaşları əraziyə daxil olmadan əvvəl dar və riskli məkanlara göndəriləcək. Canlı görüntü ötürən qurğular şübhəli şəxslərə səsucaldan vasitəsilə xəbərdarlıq edə bilir. Məqsəd ilkin müdaxilə zamanı polislərin fiziki riskini azaltmaqdır.
Dörd robot üçün təxminən 2,5 milyon peso (təxminən 245 000 manat) vəsait ayrılıb. Qurğular kamera, gecəgörmə sistemi və möhkəm korpusla təchiz olunub. Onlar pilləkən qalxa, çətin relyefdə hərəkət edə və zəif görünmə şəraitində işləyə bilir. Rəsmilər robotların silahsız olduğunu, əsas funksiyalarının müşahidə, ünsiyyət və risk təhlili olduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, Monterreydəki BBVA stadionu turnir zamanı “Estadio Monterrey” adı ilə dörd oyuna ev sahibliyi edəcək. Yerli hakimiyyət orqanları polis patrullarını artırıb, pilotsuz uçuş aparatları və antidron sistemlərini də istifadəyə verib. Məqsəd milyonlarla azarkeşin qatılacağı yarışda mümkün insidentlərin qarşısını vaxtında almaqdır.

Safety at the World Championship
Security measures are being strengthened in Mexico, which will host the FIFA World Cup together with the USA and Canada in 2026.
Medianews.az reports that robot dogs will also be used to ensure security during the tournament.
Locally called the "K9-X" unit, the robot dogs will be sent into narrow and risky areas before police officers enter the area. Devices that transmit live images can warn suspicious individuals via a loudspeaker. The goal is to reduce the physical risk to police during initial interventions.
Approximately 2.5 million pesos (about 245,000 manats) have been allocated for four robots. The devices are equipped with cameras, night vision systems, and sturdy bodies. They can climb stairs, navigate difficult terrain, and operate in low-visibility conditions. Officials stated that the robots are unarmed, and their main functions are observation, communication, and risk analysis.
It should be noted that BBVA stadium in Monterrey will host four matches under the name "Estadio Monterrey" during the tournament. Local authorities have increased police patrols and have also deployed drones and anti-drone systems. The goal is to timely prevent possible incidents during the competition attended by millions of fans.