Dünya Çempionatında təhlükəsizliyi
2026-cı ildə ABŞ və Kanada ilə birlikdə futbol üzrə Dünya Çempionatına ev sahibliyi edəcək Meksikada təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, turnir çərçivəsində təhlükəsizliyin təmin olunmasına robot itlər də cəlb ediləcək.
Yerli “K9-X” bölməsi adlandırılan robot itlər polis əməkdaşları əraziyə daxil olmadan əvvəl dar və riskli məkanlara göndəriləcək. Canlı görüntü ötürən qurğular şübhəli şəxslərə səsucaldan vasitəsilə xəbərdarlıq edə bilir. Məqsəd ilkin müdaxilə zamanı polislərin fiziki riskini azaltmaqdır.
Dörd robot üçün təxminən 2,5 milyon peso (təxminən 245 000 manat) vəsait ayrılıb. Qurğular kamera, gecəgörmə sistemi və möhkəm korpusla təchiz olunub. Onlar pilləkən qalxa, çətin relyefdə hərəkət edə və zəif görünmə şəraitində işləyə bilir. Rəsmilər robotların silahsız olduğunu, əsas funksiyalarının müşahidə, ünsiyyət və risk təhlili olduğunu bildiriblər.
Qeyd edək ki, Monterreydəki BBVA stadionu turnir zamanı “Estadio Monterrey” adı ilə dörd oyuna ev sahibliyi edəcək. Yerli hakimiyyət orqanları polis patrullarını artırıb, pilotsuz uçuş aparatları və antidron sistemlərini də istifadəyə verib. Məqsəd milyonlarla azarkeşin qatılacağı yarışda mümkün insidentlərin qarşısını vaxtında almaqdır.

В Мексике, которая вместе с США и Канадой примет Чемпионат мира по футболу в 2026 году, усиливаются меры безопасности.
Как сообщает Medianews.az, в рамках турнира для обеспечения безопасности будут привлечены робот-собаки.
Местные робот-собаки, называемые подразделением "K9-X", будут направляться в узкие и опасные места до того, как туда зайдут полицейские. Устройства, передающие живое видео, могут предупреждать подозреваемых через громкоговоритель. Цель — снизить физические риски для полицейских при первичных действиях.
На четыре робота выделено около 2,5 миллиона песо (примерно 245 000 манат). Устройства оснащены камерой, системой ночного видения и прочным корпусом. Они могут подниматься по лестницам, передвигаться по сложной местности и работать в условиях слабой видимости. Официальные лица сообщили, что роботы не вооружены, а их основные функции — наблюдение, коммуникация и анализ рисков.
Следует отметить, что стадион BBVA в Монтеррее будет принимать четыре игры во время турнира под названием "Estadio Monterrey". Местные власти увеличили количество полицейских патрулей, а также ввели в эксплуатацию беспилотные летательные аппараты и системы антидрон. Цель — своевременно предотвратить возможные инциденты на соревнованиях, в которых примут участие миллионы болельщиков.