Abituriyentlərə ŞAD XƏBƏR -
Ötən gün II və III ixtisas qrupları üzrə birinci cəhd blok imtahanının nəticələri açıqlandı. Cavablara əsasən, III qrupda 3 nəfər maksimum bal topladı. Qruplar üzrə ən yüksək ballar isə 688.9 və 690 oldu.
Əvvəlki illərdən fərqli olaraq bu il hələ ki, 700 bal toplayan abituriyent yoxdur. Bəs görəsən, maksimum balın olmaması ümumilikdə keçid ballarının aşağı düşməsinə səbəb ola bilərmi?
Medianews.az xəbər verir ki, ixtisas seçimi və gələcək karyera üzrə mütəxəssis, təhsil üzrə ekspert Ramin Nurəliyev lent.az-a açıqlamasında bildirib ki, hazırkı nəticələr keçid ballarının aşağı düşəcəyindən xəbər verir:
“II və III ixtisas qruplarının blok imtahanında 400 bal toplayan abituriyentlər olsa da, ümumi nəticələr arasından təəssüf ki, 700 bal çıxmadı. Bunun əsas səbəbi buraxılış imtahanı suallarının çətinliyi idi. Dövlət İmtahan Mərkəzi sualların nə qədər çətin olmadığını söyləsə də, reallıq onun əksini göstərir. İmtahan verən abituriyentlərin yalnız 11 nəfəri 300 bal toplamışdı. Normal olaraq 700 balı həmin 11 abituriyentdən gözləyirdik. Əvvəlki son iki ilə 700 bal toplayanların olduğunu görürük. İndiki mənzərə isə heç xoş deyil.
Hazırda II və III qrupların maksimum balları 688-690 aralığındadır. Bu rəqəmlər hər bir abituriyentin balının getdikcə aşağı düşəcəyindən xəbər verir. Yəni 500-400-300 bal toplayanların sayı da əvvəlki illərə görə daha az olacaq. Bundan yola çıxaraq, onu deyə bilərik ki, birinci cəhd blok imtahanı nəticələrinə əsasən, ixtisasların keçid ballarında azalma olacaq. Yalnız ikinci cəhd blok imtahanı asan olarsa, o zaman ballarda dəyişiklik ola bilər. Hələlik proqnozlarımız isə balların aşağı düşməsindən yanadır.
Abituriyentlər ballarının gözlədiklərindən aşağı olduğunu, sınaqlarda daha yüksək nətiə göstərdiklərini qeyd edirlər. İkinci cəhd blok imtahanı bir az asanlaşdırılarsa, keçid ballarında müəyyən tənzimləmə olar. Lakin təcrübələrə əsasən, onu deyə bilərəm ki, DİM hər il blok imtahanlarını aşağı-yuxarı eyni səviyyədə keçirir.
Hazırkı ümumi mənzərə heç də ürəkaçan deyil. Çünki abituriyentin balı gözlədiyindən aşağı olanda istər-istəməz gərginlik keçirir, ruh düşkünlüyü keçirir, evdə-ailədə problemlər yaranır. Bunları nəzərə alaraq DİM nöbəti imtahanda sualları çətin salmamağa diqqət etməlidir”.

The results of the first attempt block exam for the II and III specialty groups were announced the day before yesterday. According to the answers, 3 people scored the maximum points in Group III. The highest scores by groups were 688.9 and 690.
Unlike previous years, this year there are no applicants who scored 700 points yet. So, could the absence of a maximum score overall cause the passing scores to decrease?
Medianews.az reports that Ramin Nuraliyev, a specialist in specialty selection and future career as well as an expert in education, stated in an interview with lent.az that the current results indicate a drop in passing scores:
"Although there were applicants who scored 400 points in the block exams of the II and III specialty groups, unfortunately, no one scored 700 points overall. The main reason for this was the difficulty of the graduation exam questions. Although the State Examination Center says that the questions are not that difficult, reality shows the opposite. Only 11 applicants scored 300 points among those taking the exam. Naturally, we expected those 11 applicants to score 700 points. We see that applicants scored 700 points in the last two previous years. The current situation is not pleasant at all.
Currently, the maximum scores in the II and III groups range between 688-690. These figures indicate that the scores of each applicant will gradually decrease. That is, the number of people scoring 500-400-300 points will also be less than in previous years. Based on this, we can say that according to the first attempt block exam results, the passing scores of specialties will decrease. Only if the second attempt block exam is easier will there be a change in the scores. For now, our forecasts are leaning towards the scores dropping.
Applicants state that their scores are lower than they expected, and that they achieved higher results in the trials. If the second attempt block exam is made a bit easier, there will be some adjustment in the passing scores. However, based on experience, I can say that the State Examination Center conducts block exams each year at approximately the same level.
The current overall situation is not encouraging. Because when the applicant's score is lower than expected, they inevitably go through tension, experience disappointment, and problems arise at home and with the family. Taking these into account, the State Examination Center should be careful not to make the questions difficult in the next exam.”