Abituriyentlərə ŞAD XƏBƏR -
Ötən gün II və III ixtisas qrupları üzrə birinci cəhd blok imtahanının nəticələri açıqlandı. Cavablara əsasən, III qrupda 3 nəfər maksimum bal topladı. Qruplar üzrə ən yüksək ballar isə 688.9 və 690 oldu.
Əvvəlki illərdən fərqli olaraq bu il hələ ki, 700 bal toplayan abituriyent yoxdur. Bəs görəsən, maksimum balın olmaması ümumilikdə keçid ballarının aşağı düşməsinə səbəb ola bilərmi?
Medianews.az xəbər verir ki, ixtisas seçimi və gələcək karyera üzrə mütəxəssis, təhsil üzrə ekspert Ramin Nurəliyev lent.az-a açıqlamasında bildirib ki, hazırkı nəticələr keçid ballarının aşağı düşəcəyindən xəbər verir:
“II və III ixtisas qruplarının blok imtahanında 400 bal toplayan abituriyentlər olsa da, ümumi nəticələr arasından təəssüf ki, 700 bal çıxmadı. Bunun əsas səbəbi buraxılış imtahanı suallarının çətinliyi idi. Dövlət İmtahan Mərkəzi sualların nə qədər çətin olmadığını söyləsə də, reallıq onun əksini göstərir. İmtahan verən abituriyentlərin yalnız 11 nəfəri 300 bal toplamışdı. Normal olaraq 700 balı həmin 11 abituriyentdən gözləyirdik. Əvvəlki son iki ilə 700 bal toplayanların olduğunu görürük. İndiki mənzərə isə heç xoş deyil.
Hazırda II və III qrupların maksimum balları 688-690 aralığındadır. Bu rəqəmlər hər bir abituriyentin balının getdikcə aşağı düşəcəyindən xəbər verir. Yəni 500-400-300 bal toplayanların sayı da əvvəlki illərə görə daha az olacaq. Bundan yola çıxaraq, onu deyə bilərik ki, birinci cəhd blok imtahanı nəticələrinə əsasən, ixtisasların keçid ballarında azalma olacaq. Yalnız ikinci cəhd blok imtahanı asan olarsa, o zaman ballarda dəyişiklik ola bilər. Hələlik proqnozlarımız isə balların aşağı düşməsindən yanadır.
Abituriyentlər ballarının gözlədiklərindən aşağı olduğunu, sınaqlarda daha yüksək nətiə göstərdiklərini qeyd edirlər. İkinci cəhd blok imtahanı bir az asanlaşdırılarsa, keçid ballarında müəyyən tənzimləmə olar. Lakin təcrübələrə əsasən, onu deyə bilərəm ki, DİM hər il blok imtahanlarını aşağı-yuxarı eyni səviyyədə keçirir.
Hazırkı ümumi mənzərə heç də ürəkaçan deyil. Çünki abituriyentin balı gözlədiyindən aşağı olanda istər-istəməz gərginlik keçirir, ruh düşkünlüyü keçirir, evdə-ailədə problemlər yaranır. Bunları nəzərə alaraq DİM nöbəti imtahanda sualları çətin salmamağa diqqət etməlidir”.

На днях были опубликованы результаты первого попытки блокового экзамена по II и III специальным группам. Согласно ответам, в III группе 3 человека набрали максимальное количество баллов. Наивысшие баллы по группам составили 688,9 и 690.
В отличие от прошлых лет, в этом году ещё нет абитуриентов, набравших 700 баллов. Но может ли отсутствие максимального балла в целом привести к снижению проходных баллов?
По информации Medianews.az, специалист по выбору специальностей и будущей карьере, эксперт в сфере образования Рамин Нурəliев в интервью lent.az отметил, что текущие результаты указывают на снижение проходных баллов:
«Хотя на экзаменах по блокам II и III групп были абитуриенты, набравшие 400 баллов, к сожалению, общий результат не достиг 700 баллов. Основная причина — сложность вопросов выпускного экзамена. Государственный экзаменационный центр утверждает, что вопросы не такие уж трудные, но реальность показывает обратное. Лишь 11 абитуриентов из всех сдававших набрали 300 баллов. Естественно, 700 баллов мы ожидали от этих 11 абитуриентов. Видим, что в последние два года были случаи набора 700 баллов. Текущая ситуация совсем не радующая.
Максимальные баллы по II и III группам в настоящее время находятся в диапазоне 688-690. Эти цифры свидетельствуют о постепенном снижении баллов каждого абитуриента. То есть число тех, кто набирает 500-400-300 баллов, также будет меньше, чем в предыдущие годы. Исходя из этого, можно сказать, что на основании результатов первого попытки блокового экзамена произойдет снижение проходных баллов по специальностям. Лишь если второй попытки блокового экзамена будет проще, тогда могут быть изменения в баллах. Пока наши прогнозы склоняются к снижению баллов.
Абитуриенты отмечают, что их баллы оказались ниже ожидаемых, и что они показывали более высокие результаты на пробных экзаменах. Если сделать второй попытки блокового экзамена немного проще, то будет некоторое регулирование проходных баллов. Однако, исходя из опыта, могу сказать, что ГЭЦ каждый год проводит блоковые экзамены примерно на одном и том же уровне сложности.
Текущая общая картина совсем не утешительная. Ведь когда балл абитуриента оказывается ниже ожидаемого, он невольно испытывает напряжение, упадок духа, возникают проблемы в семье и дома. Учитывая это, ГЭЦ должен обратить внимание на то, чтобы на следующем экзамене вопросы не были слишком сложными».