Açılış niyə yayımlanmadı? -
Futbol üzrə Dünya Çempionatının açılış mərasiminin Azərbaycan İctimai Televiziyasının Yutub platformasında yayımlanmaması azarkeşlərdə məyusluq yaradıb. Məyusluq yaradan nüanslardan biri də Dünya Çempionatının bütün oyunlarının Yutub üzərindən yayımlanmayacağı ilə bağlıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, İcmai Televiziyanın mətbuat katibi Ələsgər Vəliyev Modern.az-a açıqlamasında Yutub üzərindən yalnız 15 oyunun yayımlanmasının FIFA-nın lisenziya qaydaları ilə tənzimləndiyini və bu məhdudiyyətin televiziya kanalının qərarı olmadığını bildirib.
“İctimai Televiziya olaraq Yutub üzərindən 15 oyunu yayımlamaq hüququmuz var. Bu, FIFA-nın lisenziya qaydalarından irəli gəlir. Məhdudiyyəti biz tətbiq etmirik. Beynəlxalq hüquq və lisenziya tələbləri belədir. Digər ölkələrdə necə tətbiq olunursa, Azərbaycanda da eyni qaydalar qüvvədədir”, - deyə o qeyd edib.
Ə.Vəliyev yayımlarla bağlı hər hansı maliyyə probleminin olmadığını da vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, turnirin bütün oyunları tamaşaçılara canlı təqdim olunacaq:
“Dünya Çempionatında ümumilikdə 104 oyun keçiriləcək. Onlardan 92-si İctimai Televiziya tərəfindən canlı yayımlanacaq. Qalan 12 qarşılaşma isə eyni vaxtda keçirildiyinə görə, İTV tərəfindən elə bir şərait yaradılıb ki, həmin oyunları CBC Sport kanalı nümayiş etdirsin. Beləliklə, bütün 104 oyun tamaşaçılara canlı şəkildə təqdim olunacaq”.
Mətbuat katibi əlavə edib ki, azarkeşlər qarşılaşmaları təkcə televiziya vasitəsilə deyil, rəqəmsal platformalardan da izləyə biləcəklər.

The fact that the opening ceremony of the Football World Cup is not being broadcast on the YouTube platform of Azerbaijan Public Television has caused disappointment among fans. One of the disappointing nuances is also that not all World Cup games will be broadcast on YouTube.
According to Medianews.az, the press secretary of Public Television, Ələsgər Vəliyev, told Modern.az that broadcasting only 15 games on YouTube is regulated by FIFA’s licensing rules and that this limitation is not the decision of the television channel.
“As Public Television, we have the right to broadcast 15 games on YouTube. This comes from FIFA’s licensing rules. We do not impose the restriction. International law and licensing requirements are like this. The same rules apply in Azerbaijan as in other countries,” he noted.
Ə.Vəliyev also emphasized that there is no financial problem regarding the broadcasts.
According to him, all games of the tournament will be presented live to the audience:
“In total, 104 games will be held in the World Cup. Of these, 92 will be broadcast live by Public Television. The remaining 12 matches take place simultaneously, so İTV has arranged conditions so that these matches can be shown by the CBC Sport channel. Thus, all 104 games will be presented live to the viewers.”
The press secretary added that fans will be able to watch the matches not only via television but also through digital platforms.