Açılış niyə yayımlanmadı? -
Futbol üzrə Dünya Çempionatının açılış mərasiminin Azərbaycan İctimai Televiziyasının Yutub platformasında yayımlanmaması azarkeşlərdə məyusluq yaradıb. Məyusluq yaradan nüanslardan biri də Dünya Çempionatının bütün oyunlarının Yutub üzərindən yayımlanmayacağı ilə bağlıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, İcmai Televiziyanın mətbuat katibi Ələsgər Vəliyev Modern.az-a açıqlamasında Yutub üzərindən yalnız 15 oyunun yayımlanmasının FIFA-nın lisenziya qaydaları ilə tənzimləndiyini və bu məhdudiyyətin televiziya kanalının qərarı olmadığını bildirib.
“İctimai Televiziya olaraq Yutub üzərindən 15 oyunu yayımlamaq hüququmuz var. Bu, FIFA-nın lisenziya qaydalarından irəli gəlir. Məhdudiyyəti biz tətbiq etmirik. Beynəlxalq hüquq və lisenziya tələbləri belədir. Digər ölkələrdə necə tətbiq olunursa, Azərbaycanda da eyni qaydalar qüvvədədir”, - deyə o qeyd edib.
Ə.Vəliyev yayımlarla bağlı hər hansı maliyyə probleminin olmadığını da vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, turnirin bütün oyunları tamaşaçılara canlı təqdim olunacaq:
“Dünya Çempionatında ümumilikdə 104 oyun keçiriləcək. Onlardan 92-si İctimai Televiziya tərəfindən canlı yayımlanacaq. Qalan 12 qarşılaşma isə eyni vaxtda keçirildiyinə görə, İTV tərəfindən elə bir şərait yaradılıb ki, həmin oyunları CBC Sport kanalı nümayiş etdirsin. Beləliklə, bütün 104 oyun tamaşaçılara canlı şəkildə təqdim olunacaq”.
Mətbuat katibi əlavə edib ki, azarkeşlər qarşılaşmaları təkcə televiziya vasitəsilə deyil, rəqəmsal platformalardan da izləyə biləcəklər.

Отсутствие трансляции церемонии открытия Чемпионата мира по футболу на платформе YouTube Азербайджанского общественного телевидения вызвало разочарование у болельщиков. Одним из причин разочарования является то, что все матчи Чемпионата мира не будут транслироваться через YouTube.
Как сообщает Medianews.az, пресс-секретарь Общественного телевидения Алескер Велиев в интервью Modern.az заявил, что трансляция на YouTube только 15 матчей регулируется правилами лицензирования ФИФА, и это ограничение не является решением телеканала.
«Как Общественное телеведение, мы имеем право транслировать на YouTube 15 матчей. Это вытекает из лицензированных правил ФИФА. Мы не вводим это ограничение. Такая международная юридическая и лицензионная практика. Как это применяется в других странах, так же действует и в Азербайджане», — отметил он.
А. Велиев также подчеркнул, что с трансляциями не связано никаких финансовых проблем.
По его словам, все матчи турнира будут представлены зрителям в прямом эфире:
«На Чемпионате мира будет проведено всего 104 матча. Из них 92 будут транслироваться Общественным телеведением в прямом эфире. Остальные 12 матчей будут проходить одновременно, и для этого Азербайджанское Общественное телевидение создало такую возможность, чтобы эти игры транслировались каналом CBC Sport. Таким образом, все 104 матча будут доступны зрителям в прямом эфире».
Пресс-секретарь добавил, что болельщики смогут смотреть матчи не только через телевидение, но и на цифровых платформах.