Nazir yeni qərar imzaladı
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev müvafiq qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, təhsil müəssisəsinin, ixtisasın, təhsilalma formasının dəyişdirilməsi, təhsil müəssisəsinə bərpa olunma və ya akademik məzuniyyətdən sonra təhsilini davam etdirmə tələbənin əvvəl təhsil aldığı tədris dilinə (tədris dilinin ingilis və ya türk dilindən ümumi təhsil pilləsində təhsil aldığı tədris dilinə və ya ümumi təhsil pilləsində təhsil aldığı tədris dilinin ingilis və ya türk dilinə dəyişdirilməsi halları istisna olmaqla) uyğun aparılacaq.
Müvafiq qərara qədər istisna yalnız ingilis dilinə şamil olunurdu.
Bundan başqa, müvafiq ixtisas (ixtisaslaşma) üzrə normativ təhsil müddəti Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq olunmuş təhsil proqramı ilə müəyyən olunacaq, tələbənin təhsil müddəti hesablanan zaman akademik məzuniyyət dövrü, eləcə də ali təhsil müəssisəsindən xaric olunduqdan ali təhsil müəssisəsinə bərpa olunana qədər əhatə olunan dövr nəzərə alınmayacaq.
Əlavə təhsilin təkrar ali təhsil istiqaməti üzrə təhsilalanların təhsil müəssisəsini, ixtisasını, təhsilalma formasını dəyişdirməsinə yol verilməyəcək. Həmin şəxslər təhsil müəssisəsindən xaric və ya təhsil müəssisəsinə bərpa olunmaq, habelə təhsilini müvəqqəti dayandırmaq (onlara akademik məzuniyyətin verilməsi) hüququna malikdirlər. Ali təhsil müəssisəsindən xaric olunan şəxs, eləcə də akademik məzuniyyətdən qayıdan tələbə yalnız öz ixtisası üzrə təhsilini davam etdirə bilər.
Həmçinin xüsusi qabiliyyət tələb edən ixtisas üzrə təhsil alan tələbənin təhsil müəssisəsinin, ixtisasının, təhsilalma formasının dəyişdirilməsi o şərtlə aparılır ki, həmin tələbənin tam orta təhsil səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanının və ali təhsil müəssisəsinə qəbulu üçün verdiyi qabiliyyət imtahanının nəticələri ali təhsil müəssisəsinə qəbul olunduğu ildə dəyişmək istədiyi ali təhsil müəssisəsində müvafiq ixtisas və təhsilalma forması üzrə minimal keçid balından (tələbənin qəbul olduğu il üçün Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən Nazirliklə razılaşdırmaqla müəyyən edilmiş müsabiqə şərtləri gözlənilməklə) çox olsun.
Xarici dövlətlərin ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin təhsil müəssisəsini, ixtisasını, təhsilalma formasını ölkənin ali təhsil müəssisəsinə dəyişdirməsi zamanı aşağıdakı göstəricilərdən biri nəzərə alınacaq:
- Xarici ölkənin ali təhsil müəssisəsində dövlət proqramı və ya hökumətlərarası təqaüd proqramı çərçivəsində təhsil alan Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ali təhsil müəssisəsini ölkənin ali təhsil müəssisəsinə dəyişməsi yalnız həmin proqram çərçivəsində təhsilinə xitam verildiyi halda müvafiq qayda nəzərə alınmaqla həyata keçirilir.
Qeyd olunur ki, şəxsin əvvəl təhsil aldığı ali təhsil müəssisəsində eyni ixtisas qrupunda uyğun ixtisas və təhsilalma forması üzrə kadr hazırlığı aparılmadıqda, o, Nazirliyin razılığı ilə öz ixtisası və təhsilalma forması üzrə digər ali təhsil müəssisəsinə bərpa oluna bilərlər.
Müvafiq ixtisas üzrə normativ təhsil müddəti Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi (bundan sonra - Nazirlik) tərəfindən təsdiq olunmuş təhsil proqramı ilə müəyyən olunur, tələbənin təhsil müddəti hesablanan zaman akademik məzuniyyət dövrü, eləcə də orta ixtisas təhsili müəssisəsindən xaric olunduqdan orta ixtisas təhsili müəssisəsinə bərpa olunana qədər əhatə olunan dövr nəzərə alınmır.
Əlavə təhsilin təkrar orta ixtisas təhsili istiqaməti üzrə təhsilalanların təhsil müəssisəsini, ixtisasını, təhsilalma formasını dəyişdirməsinə yol verilmir. Həmin şəxslər təhsil müəssisəsindən xaric və ya təhsil müəssisəsinə bərpa olunmaq, habelə təhsilini müvəqqəti dayandırmaq (onlara akademik məzuniyyətin verilməsi) hüququna malikdirlər. Orta ixtisas təhsili müəssisəsindən xaric olunan şəxs, eləcə də akademik məzuniyyətdən qayıdan tələbə yalnız öz ixtisası üzrə təhsilini davam etdirə biləcəklər.

В некоторых решениях коллегии Министерства науки и образования внесены изменения.
Medianews.az сообщает, что по этому поводу министр науки и образования Эмин Эмруллаев подписал соответствующее решение.
Согласно решению, изменение учебного заведения, специальности, формы получения образования, восстановление в учебном заведении или продолжение образования после академического отпуска осуществляется в соответствии с языком обучения, на котором студент обучался ранее (за исключением случаев изменения языка обучения с английского или турецкого на язык обучения на уровне общего образования или наоборот).
До принятия соответствующего решения исключение распространялось только на английский язык.
Кроме того, нормативный срок обучения по соответствующей специальности (специализации) определяется учебной программой, утверждённой Министерством науки и образования, при этом период академического отпуска, а также время с момента отчисления из высшего учебного заведения и до восстановления в нем не учитываются при расчёте срока обучения.
Повторное получение дополнительного высшего образования не предусматривает возможность изменения учебного заведения, специальности или формы получения образования. Эти лица имеют право на отчисление из учебного заведения, восстановление в нем, а также временное приостановление обучения (предоставление академического отпуска). Отчисленный из высшего учебного заведения, а также вернувшийся из академического отпуска студент может продолжить обучение только по своей специальности.
Кроме того, изменение учебного заведения, специальности или формы получения образования студентом, обучающимся по специальности, требующей особых способностей, допускается при условии, что результаты выпускных экзаменов на среднем общем образовании и вступительного экзамена на факультет, по результатам которого студент был принят, при поступлении в выбранном им в данный год высшем учебном заведении по соответствующей специальности и форме обучения превышают минимальный проходной балл (приёмные условия определяются Министерством согласованно с Государственным экзаменационным центром Азербайджанской Республики для года поступления студента).
При переводе студентов, обучающихся в высших учебных заведениях иностранных государств, на учебное заведение, специальность и форму обучения в высшем учебном заведении страны учитывается один из следующих показателей:
- гражданин Азербайджанской Республики, обучающийся в высшем учебном заведении иностранного государства в рамках государственной программы или правительственной стипендиальной программы, может изменить учебное заведение на высшее учебное заведение страны только в случае окончания его обучения в рамках этой программы с учётом соответствующих правил.
Отмечается, что в случае отсутствия подготовки кадров по соответствующей специальности и форме обучения в том же учебном заведении, где лицо обучалось ранее, оно может быть восстановлено в другом высшем учебном заведении по своей специальности и форме обучения с согласия Министерства.
Нормативный срок обучения по соответствующей специальности определяется учебной программой, утверждённой Министерством науки и образования Азербайджанской Республики (далее — Министерство), при этом при расчёте срока обучения не учитываются периоды академического отпуска, а также время с момента отчисления из учреждения среднего специального образования и до восстановления в таком учреждении.
Повторное получение дополнительного среднего специального образования не предусматривает возможность изменения учебного заведения, специальности или формы получения образования. Эти лица имеют право на отчисление из учебного заведения, восстановление в нем, а также временное приостановление обучения (предоставление академического отпуска). Отчисленный из учреждения среднего специального образования, а также вернувшийся из академического отпуска студент может продолжить обучение только по своей специальности.