Ani ürək dayanmasında ilk dəqiqələr həyati əhəmiyyət daşıyır –
Ani ürək dayanması hallarında ilk dəqiqələr həlledici rol oynayır və vaxtında müdaxilə həyat qurtara bilər. Mütəxəssislər düzgün ürək masajı və tənəffüs dəstəyinin sağ qalma şansını əhəmiyyətli dərəcədə artırdığını bildirirlər. Yanlış və gecikmiş müdaxilə isə ciddi fəsadlara səbəb ola bilər.
Medianews.az-ın məlumatına görə, kardioloqu, Bilal Boztosun bildirib ki, ani ürək dayanması zamanı vaxtında və düzgün müdaxilə həyatı xilas edir. Onun sözlərinə görə, erkən ürək masajı və tənəffüs dəstəyi sağ qalma şansını əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, reanimasiya (CPR) düzgün icra olunduqda, hətta uzun müddətli müdaxilələrdən sonra belə xəstəni həyata qaytarmaq mümkündür. Xüsusilə gənc xəstələrdə müsbət nəticələr daha çox müşahidə olunur.
Həkim təlimi olmayan şəxslərə ehtiyatlı olmağı tövsiyə edib. O bildirib ki, belə hallarda ilk növbədə xəstənin nəfəs almasını asanlaşdırmaq, sıxan geyimləri boşaltmaq və dərhal təcili tibbi yardıma müraciət etmək lazımdır.
Həkim vurğulayıb ki, gecikmə ağır fəsadlara səbəb ola bilər. Beynin uzun müddət oksigensiz qalması ciddi risk yaradır və ürək yenidən işləsə belə, beyin funksiyaları bərpa olunmaya bilər.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, hər huş itkisi ürək dayanması demək deyil. Yanlış müdaxilə xəstəyə zərər verə bilər. Buna görə də, yalnız peşəkar bilik olduqda müdaxilə etmək, əks halda isə dərhal tibbi yardım çağırmaq tövsiyə edilir.

В случаях внезапной остановки сердца первые минуты играют решающую роль, и своевременное вмешательство может спасти жизнь. Специалисты сообщают, что правильный сердечный массаж и дыхательная поддержка значительно увеличивают шансы на выживание. Неправильное и задержанное вмешательство может привести к серьезным осложнениям.
По информации Medianews.az, кардиолог Билал Бозтосун отметил, что при внезапной остановке сердца своевременное и правильное вмешательство спасает жизнь. По его словам, ранний сердечный массаж и дыхательная поддержка значительно увеличивают шансы на выживание.
Специалист отметил, что при правильном проведении реанимации (CPR) даже после длительного вмешательства возможно вернуть пациента к жизни. Особенно положительные результаты чаще наблюдаются у молодых пациентов.
Врач рекомендовал людям без медицинского образования быть осторожными. Он отметил, что в таких случаях в первую очередь необходимо облегчить дыхание пациента, снять стягивающую одежду и немедленно обратиться за скорой медицинской помощью.
Врач подчеркнул, что задержка может привести к тяжелым осложнениям. Длительное отсутствие кислорода у мозга создает серьезный риск, и даже если сердце вновь начнет работать, функции мозга могут не восстановиться.
Также отмечается, что потеря сознания не всегда означает остановку сердца. Неправильное вмешательство может повредить пациенту. Поэтому рекомендуется вмешиваться только при наличии профессиональных знаний, в противном случае – немедленно вызывать медицинскую помощь.