Artıq pəncərələr "tərləməyəcək":
Soyuq havalarda otaqdakı isti hava ilə soyuq pəncərə şüşəsi qarşılaşdıqda şüşənin səthində su damcıları yaranır. Bu, sadəcə vizual problem deyil, zamanla pəncərə kənarlarında qaralmalara və kifin yaranmasına gətirib çıxarır.
Milli.Az xəbər verir ki, mütəxəssislər bu problemi həll etmək üçün çox sadə məişət vasitələrini təklif edirlər.
Ən effektiv üsullardan biri qabyuyan mayedən istifadə etməkdir.
Bir az qabyuyan mayeni quru bir bezin üzərinə tökün və pəncərə şüşəsinin daxili hissəsinə nazik bir təbəqə halında çəkin. Daha sonra başqa bir təmiz, quru bezlə şüşəni parıldayana qədər silin. Mayenin yaratdığı görünməz təbəqə su damcılarının şüşəyə yapışmasının qarşısını alacaq.
Təraş köpüyü təkcə hamam güzgülərində deyil, pəncərələrdə də möcüzələr yaradır.
Şüşəyə bir az təraş köpüyü çəkin və bir neçə dəqiqə gözləyin. Sonra yumşaq bir bezlə silin. Bu üsul şüşənin üzərində qoruyucu bir baryer yaradaraq buxarlanmanı minimuma endirir.
Apteklərdə asanlıqla tapılan qliserin buxarlanmaya qarşı ən güclü silahlardan biridir.
Bir neçə damcı qliserini suya qarışdırıb pəncərələri bu su ilə silin. Gliserin suyun şüşə üzərində cəmləşməsinə mane olur və şüşələrin daha uzun müddət təmiz qalmasını təmin edir.
Əgər pəncərədə nəmişlik çoxdursa, fiziki olaraq rütubəti çəkmək lazımdır.
Pəncərənin önünə bir qabın içində dəniz duzu və ya karbonat (soda) qoyun. Duz havadakı artıq nəmi özünə çəkərək şüşəyə sızmasının qarşısını alacaq.
Bütün bu üsullarla yanaşı, mütəxəssislər "çarpaz havalandırma" üsulunu tövsiyə edir. Gündə ən azı iki dəfə pəncərələri 5-10 dəqiqəlik tam açaraq daxildəki nəmli havanın təmiz və quru hava ilə əvəzlənməsini təmin etmək problemin kökündən həlli üçün vacibdir.

В холодную погоду, когда тёплый воздух в комнате встречается с холодным оконным стеклом, на поверхности стекла образуются водяные капли. Это не просто визуальная проблема, со временем это приводит к потемнению краёв окна и появлению плесени.
Как сообщает Milli.Az, специалисты предлагают использовать очень простые бытовые средства для решения этой проблемы.
Одним из самых эффективных методов является использование средства для мытья посуды.
Налейте немного средства для мытья посуды на сухую тряпку и нанесите тонкий слой на внутреннюю поверхность оконного стекла. Затем протрите стекло другой чистой, сухой тряпкой до блеска. Невидимый слой, создаваемый средством, предотвратит прилипание водяных капель к стеклу.
Пена для бритья творит чудеса не только на зеркалах в ванной, но и на окнах.
Нанесите немного пены для бритья на стекло и подождите несколько минут. Затем протрите мягкой тряпкой. Этот метод создаёт защитный барьер на стекле, что минимизирует запотевание.
Глицерин, который легко найти в аптеках, является одним из самых сильных средств против запотевания.
Смешайте несколько капель глицерина с водой и протрите окна этой смесью. Глицерин препятствует скоплению воды на поверхности стекла, обеспечивая более длительную чистоту окон.
Если на окне очень много влаги, необходимо физически удалить влажность.
Поставьте перед окном ёмкость с морской солью или содой (карбонатом). Соль впитает избыточную влагу из воздуха, предотвратив её проникновение на стекло.
Вместе со всеми этими методами специалисты рекомендуют использовать метод "сквозного проветривания". Открывать окна не менее двух раз в день на 5-10 минут, чтобы заменить влажный внутренний воздух свежим и сухим, является важным для коренного решения проблемы.