Bu gün 23 mindən çox bakalavr
Bu gün Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına qəbul imtahanı (II cəhd) keçirəcək.
DİM-dən Medianews.az-a bildirilib ki, imtahan respublikanın 7 şəhər və rayonunda – Bakı, Sumqayıt, Naxçıvan, Gəncə, Abşeron, Mingəçevir və Lənkəranda, ümumilikdə 92 binada təşkil olunacaq. İmtahan vermək üçün 23 min 89 bakalavr ərizə təqdim edib. Onlardan 21 min 372 nəfəri Azərbaycan bölməsi, 1717 nəfəri rus bölməsi üzrə imtahan verəcək. Bakalavrlardan 15 min 293-ü cari ilin, 7796-sı isə əvvəlki illərin məzunlarıdır, 55 nəfər xarici ölkə vətəndaşıdır.
Bu imtahanda 23 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) bakalavr da iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli bakalavrların bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
İmtahan bütün binalarda saat 10:00-da başlanır. Saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
Magistraturaya qəbul imtahanında bakalavrların xarici dil üzrə dinləyib-anlama bacarıqları da yoxlanılır. İmtahan dinləmə mətninin səsləndirilməsi ilə başlanacaq. Mətnin səsləndirilməsinə hazırlıq və binada sakitliyin təmin olunması ilə əlaqədar imtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış hər kəs zalda olmalıdır.
İmtahanın müddəti 3 saat 30 dəqiqədir. İmtahanın başlandığı andan 3 saat sonra test tapşırıqlarının cavablandırılması üçün ayrılan vaxt başa çatır və cavab kartları zal nәzarәtçisi tәrәfindәn yığılır. Bundan sonra iştirakçılara yazı işi (esse) vәrәqlәri paylanılır. Esselərin yazılmasına 30 dəqiqə vaxt verilir.
İmtahan nəticələri 2 mərhələdə elan olunacaq. İmtahandan sonrakı 2-3 gün ərzində qapalı və cavabları kodlaşdırılan açıq tipli tapşırıqların nəticələri elan olunacaq. Yekun imtahan balı isə esse tapşırıqları yoxlanıldıqdan sonra təqdim olunacaq.
İmtahan binasına mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, kalkulyator, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, lüğət, cədvəl, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. Bütün bunlar buraxılış rejimi işinin səmərəli təşkilinə və onun vaxtında başa çatdırılmasına mane olur.
Bakalavrlar imtahana gələrkən aşağı qeyd olunan sənədləri mütləq özləri ilə gətirməlidirlər:
- Şəxsiyyəti təsdiqləyən sənədin əslini;
- İmtahana buraxılış vərəqəsini.
Göstərilən sənədləri arasında uyğunsuzluq aşkarlanan, yaxud həmin sənədlərdən biri olmayan şəxslər imtahana buraxılmayacaq.

Сегодня более 23 тысяч бакалавров
Сегодня Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) проводит второй этап вступительного экзамена в магистратуру вузов.
Как сообщили Medianews.az в ГЭЦ, экзамен будет организован в 7 городах и районах республики – Баку, Сумгайыт, Нахичевань, Гянджа, Абшерон, Мингечаур и Ленкорань, всего в 92 зданиях. Для сдачи экзамена подали заявки 23 089 бакалавров. Из них 21 372 человек будут сдавать экзамен по азербайджанскому отделению, 1 717 – по русскому отделению. Среди бакалавров 15 293 – выпускники текущего года, 7 796 – выпускники предыдущих лет, 55 человек – граждане иностранных государств.
В этом экзамене также примут участие 23 бакалавра с ограниченными возможностями здоровья (слепые, страдающие детским церебральным параличом, с нарушениями слуха и другие). Для их удобства созданы специальные залы; для лиц с нарушениями зрения, определёнными при функциональных нарушениях организма от 81 до 100 %, назначены индивидуальные контролёры. Для бакалавров с ограниченной подвижностью созданы условия для входа и передвижения по зданию и залу. Кроме того, для контролёров, работающих с участниками с ограниченными возможностями, проведено специальное обучение.
Экзамен во всех зданиях начинается в 10:00. Режим доступа заканчивается в 09:45. После этого участники, пришедшие позже, в здание экзамена допущены не будут.
На вступительном экзамене в магистратуру проверяются также навыки восприятия на слух иностранного языка у бакалавров. Экзамен начнётся с прослушивания текстового материала. Чтобы подготовиться к прослушиванию текста и обеспечить тишину в здании, все должны находиться в зале за 15 минут до начала экзамена.
Продолжительность экзамена – 3 часа 30 минут. По истечении 3 часов с начала экзамена время для выполнения тестовых заданий заканчивается, и контрольные листы собираются наблюдателем зала. После этого участникам распределяют бланки письменной работы (эссе). На написание эссе выделяется 30 минут.
Результаты экзамена будут объявлены в 2 этапа. В течение 2-3 дней после экзамена будут опубликованы результаты закрытых и кодированных открытых заданий. Итоговый балл экзамена будет представлен после проверки эссе.
В здание экзамена запрещается приносить мобильные телефоны и другие средства связи, электронные устройства, калькуляторы, электронные носители информации, книги, тетради, журналы, конспекты, справочники, словари, таблицы, сумки и другие вспомогательные средства. Всё это мешает эффективной организации режима доступа и своевременному завершению экзамена.
Бакалавры при приходе на экзамен обязательно должны иметь при себе следующие документы:
- Оригинал документа, удостоверяющего личность;
- Пропуск на экзамен.
Лица, у которых обнаружатся несоответствия между указанными документами или отсутствует один из них, не будут допущены к экзамену.