Bu gün 23 mindən çox bakalavr
Bu gün Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına qəbul imtahanı (II cəhd) keçirəcək.
DİM-dən Medianews.az-a bildirilib ki, imtahan respublikanın 7 şəhər və rayonunda – Bakı, Sumqayıt, Naxçıvan, Gəncə, Abşeron, Mingəçevir və Lənkəranda, ümumilikdə 92 binada təşkil olunacaq. İmtahan vermək üçün 23 min 89 bakalavr ərizə təqdim edib. Onlardan 21 min 372 nəfəri Azərbaycan bölməsi, 1717 nəfəri rus bölməsi üzrə imtahan verəcək. Bakalavrlardan 15 min 293-ü cari ilin, 7796-sı isə əvvəlki illərin məzunlarıdır, 55 nəfər xarici ölkə vətəndaşıdır.
Bu imtahanda 23 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) bakalavr da iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli bakalavrların bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
İmtahan bütün binalarda saat 10:00-da başlanır. Saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatır. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.
Magistraturaya qəbul imtahanında bakalavrların xarici dil üzrə dinləyib-anlama bacarıqları da yoxlanılır. İmtahan dinləmə mətninin səsləndirilməsi ilə başlanacaq. Mətnin səsləndirilməsinə hazırlıq və binada sakitliyin təmin olunması ilə əlaqədar imtahanın başlanmasına 15 dəqiqə qalmış hər kəs zalda olmalıdır.
İmtahanın müddəti 3 saat 30 dəqiqədir. İmtahanın başlandığı andan 3 saat sonra test tapşırıqlarının cavablandırılması üçün ayrılan vaxt başa çatır və cavab kartları zal nәzarәtçisi tәrәfindәn yığılır. Bundan sonra iştirakçılara yazı işi (esse) vәrәqlәri paylanılır. Esselərin yazılmasına 30 dəqiqə vaxt verilir.
İmtahan nəticələri 2 mərhələdə elan olunacaq. İmtahandan sonrakı 2-3 gün ərzində qapalı və cavabları kodlaşdırılan açıq tipli tapşırıqların nəticələri elan olunacaq. Yekun imtahan balı isə esse tapşırıqları yoxlanıldıqdan sonra təqdim olunacaq.
İmtahan binasına mobil telefon və digər rabitə vasitələri, elektron cihazlar, kalkulyator, elektron məlumat daşıyıcısı, kitab, dəftər, jurnal, konspekt, məlumat kitabçası, lüğət, cədvəl, çanta və digər yardımçı vəsaitlər gətirmək qadağandır. Bütün bunlar buraxılış rejimi işinin səmərəli təşkilinə və onun vaxtında başa çatdırılmasına mane olur.
Bakalavrlar imtahana gələrkən aşağı qeyd olunan sənədləri mütləq özləri ilə gətirməlidirlər:
- Şəxsiyyəti təsdiqləyən sənədin əslini;
- İmtahana buraxılış vərəqəsini.
Göstərilən sənədləri arasında uyğunsuzluq aşkarlanan, yaxud həmin sənədlərdən biri olmayan şəxslər imtahana buraxılmayacaq.

Today more than 23 thousand undergraduates
Today, the State Examination Center (SEC) will conduct the admission exam (second attempt) for master's programs in higher education institutions.
It was reported to Medianews.az from the SEC that the exam will be held in 7 cities and regions of the republic – Baku, Sumgait, Nakhchivan, Ganja, Absheron, Mingachevir, and Lankaran, in a total of 92 buildings. A total of 23,089 bachelors have applied to take the exam. Among them, 21,372 will take the exam in the Azerbaijani division, and 1,717 in the Russian division. Of the bachelors, 15,293 are graduates of the current year, 7,796 are graduates of previous years, and 55 are foreign nationals.
In this exam, 23 bachelors with disabilities (visually impaired, cerebral palsy, hearing impaired, and others) will also participate. Special halls have been allocated for their comfortable participation in the exam, and individual supervisors have been assigned to persons determined to have 81-100 percent impairment of bodily functions due to visual impairment. Conditions have also been created for bachelors with mobility restrictions to enter the building and move within the hall. In addition, special training has been conducted with the supervisors assigned for participants with disabilities.
The exam starts at 10:00 AM in all buildings. The admission regime ends at 09:45 AM. Participants arriving after this time will not be allowed to enter the exam building.
In the master's admission exam, the listening and comprehension skills in a foreign language of the bachelors are also tested. The exam will begin with the playing of the listening text. To prepare for the playing of the text and to ensure silence in the building, everyone must be in the hall 15 minutes before the exam starts.
The duration of the exam is 3 hours and 30 minutes. Three hours after the start of the exam, the allotted time for answering test questions ends, and the answer sheets are collected by the hall supervisors. After this, writing assignments (essays) are distributed. Participants are given 30 minutes to write the essays.
The exam results will be announced in two stages. Within 2-3 days after the exam, the results of closed and coded open-ended questions will be announced. The final exam score will be presented after the essay assignments have been reviewed.
It is forbidden to bring mobile phones and other communication devices, electronic devices, calculators, electronic data carriers, books, notebooks, journals, notes, information booklets, dictionaries, tables, bags, and other aids into the exam building. All of these interfere with the efficient organization of the admission regime work and its timely completion.
Bachelors must definitely bring the following documents with them when coming to the exam:
- The original identity document;
- Admission ticket to the exam.
Persons found to have discrepancies among these documents or lacking any of them will not be allowed to take the exam.