İran Hörmüz boğazında yeni təsir vasitəsi axtarır
Tehran bu dəfə diqqətini Fars körfəzi və Hörmüz boğazından keçən sualtı internet kabellərinə yönəldib. İran rəsmiləri həmin kabellərdən istifadə edən beynəlxalq şirkətlərdən ödəniş tələb etməyi planlaşdırdıqlarını açıqlayıblar.
CNN-nin məlumatına görə, İran dövlətinə yaxın media qurumları texnologiya nəhənglərinin ölkə qanunlarına tabe olmasının vacibliyini vurğulayıb və kabel operatorları üçün xüsusi lisenziya ödənişlərinin tətbiq oluna biləcəyini bildiriblər. Qeyd edilir ki, bu addımla İranın bölgədəki strateji mövqeyindən iqtisadi və siyasi təzyiq vasitəsi kimi istifadə etmək niyyətindədir.
Mütəxəssislərin fikrincə, sualtı kabellər qlobal internet trafiki, bank əməliyyatları, bulud sistemləri və hərbi rabitə üçün həyati əhəmiyyət daşıyır. Buna görə də həmin infrastruktura mümkün müdaxilə dünya üzrə rəqəmsal əlaqələrə ciddi təsir göstərə bilər./APA

Иран ищет новое средство воздействия в Ормузском проливе
Тегеран на этот раз сосредоточил внимание на подводных интернет-кабелях, проходящих через Персидский залив и пролив Ормуз. Иранские официальные лица заявили, что планируют требовать оплату у международных компаний, использующих эти кабели.
По данным CNN, СМИ, близкие к иранскому государству, подчеркнули важность соблюдения технологическими гигантами законов страны и сообщили о возможном введении специальных лицензионных платежей для операторов кабелей. Отмечается, что этим шагом Иран намерен использовать свое стратегическое положение в регионе в качестве экономического и политического рычага давления.
По мнению экспертов, подводные кабели имеют жизненно важное значение для глобального интернет-трафика, банковских операций, облачных систем и военной связи. Поэтому возможное вмешательство в эту инфраструктуру может существенно повлиять на цифровые коммуникации по всему миру./APA