CNN-dən şok iddia - Kubada müharibə hazırlıqları başladı
Kuba hakimiyyəti ABŞ-nin mümkün işğal planından qorxaraq ölkənin müdafiəsini gücləndirməyə başlayıb.
Bu barədə CNN məlumat yayıb.
Nəşr mənbəsinə istinad edib. Mənbənin məlumatına görə, Kuba vətəndaşları artıq kütləvi şəkildə hərbi təlimlər keçirlər, ölkədə hərbi hazırlıqlar gücləndirilib və insanlar ABŞ ordusunun hücumu reallaşacağı təqdirdə partizan müharibəsinə hazırlaşdırılırlar. Ölkənin Mülki Müdafiə Agentliyi isə evlərə hərbi hücum zamanı necə hərəkət etmək barədə tövsiyələri özündə əks etdirən xüsusi "ailə bələdçisi" kitabçaları paylayıb.
CNN-nin saytında dərc olunan məqalədə o da qeyd edilib ki, kubalılar özləri də yaranmış qəribə vəziyyətə bir az qara yumorla yanaşırlar. Çünki "amerikalılar gələndə" ifadəsi və ya xəbərdarlığı artıq onlar üçün uzun müddətdir davam edən problemin - iqtisadiyyatı daha da pisləşdirən enerji blokadasının simvoluna çevrilib.
Xatırladaq ki, bu mövzu bir neçə gün öncə də gündəə gəlmişdi. Kuba xarici işlər naziri Bruno Rodrigez bu barədə "X" sosial şəbəkəsində paylaşım etmişdi.
O, ABŞ-ın Kubaya hücum edəcəyi təqdirdə hər iki tərəfin ağır itki verəcəyini vurğulayıb.
Kubanın xarici işlər naziri yazıb: "Yalnız övladlarını və ya qohumlarını müharibəyə göndərməyən siyasətçilər belə bir mərcə gedə bilərlər..."./publika.az

Shocking claim from CNN -
The Cuban authorities have begun to strengthen the country's defense, fearing a possible invasion plan by the United States.
CNN reported on this.
The publication cited a source. According to the source, Cuban citizens are already undergoing mass military training, military preparations in the country have been intensified, and people are being prepared for guerrilla warfare in the event of an attack by the US army. The country's Civil Defense Agency has distributed special "family guide" booklets that include recommendations on how to act during a military attack at home.
The article published on CNN's website also noted that Cubans themselves approach the strange situation with a bit of dark humor. Because the expression or warning "when the Americans come" has long become a symbol for them of a problem that has been ongoing for a long time - the energy blockade that worsens the economy even further.
Recall that this topic came up a few days ago as well. Cuban Foreign Minister Bruno Rodriguez shared a post about it on the social network "X".
He emphasized that if the US attacks Cuba, both sides would suffer heavy losses.
The Cuban Foreign Minister wrote: "Only politicians who do not send their children or relatives to war can take such a gamble..."./publika.az