Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Konqo Demokratik Respublikası (KDR) və Uqandada yayılan Ebola qızdırması epidemiyası səbəbindən beynəlxalq fövqəladə vəziyyət rejimi elan edib.
Bu barədə bəyanat təşkilatın rəsmi saytında dərc olunub.
Vurğulanıb ki, söhbət pandemiyadan deyil, epidemiyadan gedir. Hazırda yoluxanların real sayı və xəstəliyin coğrafi yayılma miqyası ilə bağlı qeyri-müəyyənlik mövcuddur.
Mövcud məlumatlara görə, Konqo Respublikasının üç zonasında Ebola ilə bağlı olan 80 ölüm halı və 246 yoluxma hadisəsi qeydə alınıb. Yoluxma hallarından hələlik yalnız səkkizi laboratoriya üsulu ilə təsdiqlənib. Epidemiyanın episentri Konqonun İturi əyalətinin Monqbvalu və Rvampara rayonlarıdır.
"Konqo Demokratik Respublikası Ebola epidemiyaları ilə mübarizədə böyük təcrübəyə malikdir və ÜST hazırkı cavab tədbirləri çərçivəsində dəstəyini operativ şəkildə artırır. Milli hakimiyyət orqanları və tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq edərək, virusun yayılmasını dayandırmaq, insanları qorumaq və onların həyatını xilas etmək üçün əlavə resurs və mütəxəssisləri sürətlə cəlb edirik", – deyə ÜST-nin Afrika ölkələri üzrə Regional Bürosunun direktoru Mohamed Canabi bildirib.
Ebola virusu insanlara vəhşi heyvanlardan keçir. Xəstəliyin ilk simptomları qızdırma, əzələ, baş və boğaz ağrılarıdır. Daha sonra böyrək və qaraciyər funksiyaları pozulur, həmçinin daxili və xarici qanaxmalar başlaya bilir./publika.az

International due to the Ebola epidemic
The World Health Organization (WHO) has declared an international emergency regime due to the Ebola fever epidemic spreading in the Democratic Republic of Congo (DRC) and Uganda.
A statement to this effect was published on the organization's official website.
It was emphasized that this is about an epidemic, not a pandemic. Currently, there is uncertainty regarding the actual number of infected individuals and the geographical scale of the disease's spread.
According to available data, 80 deaths and 246 cases of infection related to Ebola have been recorded in three zones of the Republic of Congo. So far, only eight infection cases have been confirmed through laboratory methods. The epicenter of the epidemic is in the Mongbalu and Rwampara districts of Ituri province in Congo.
"The Democratic Republic of Congo has extensive experience in combating Ebola epidemics, and WHO is rapidly increasing its support within the framework of current response measures. In close collaboration with national authorities and partners, we are quickly mobilizing additional resources and specialists to stop the spread of the virus, protect people, and save lives," said Mohamed Canabi, Director of WHO's Regional Office for African countries.
The Ebola virus is transmitted to humans from wild animals. The first symptoms of the disease are fever, muscle, head, and throat pains. Later, kidney and liver functions are impaired, and both internal and external bleeding may begin./publika.az