Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Konqo Demokratik Respublikası (KDR) və Uqandada yayılan Ebola qızdırması epidemiyası səbəbindən beynəlxalq fövqəladə vəziyyət rejimi elan edib.
Bu barədə bəyanat təşkilatın rəsmi saytında dərc olunub.
Vurğulanıb ki, söhbət pandemiyadan deyil, epidemiyadan gedir. Hazırda yoluxanların real sayı və xəstəliyin coğrafi yayılma miqyası ilə bağlı qeyri-müəyyənlik mövcuddur.
Mövcud məlumatlara görə, Konqo Respublikasının üç zonasında Ebola ilə bağlı olan 80 ölüm halı və 246 yoluxma hadisəsi qeydə alınıb. Yoluxma hallarından hələlik yalnız səkkizi laboratoriya üsulu ilə təsdiqlənib. Epidemiyanın episentri Konqonun İturi əyalətinin Monqbvalu və Rvampara rayonlarıdır.
"Konqo Demokratik Respublikası Ebola epidemiyaları ilə mübarizədə böyük təcrübəyə malikdir və ÜST hazırkı cavab tədbirləri çərçivəsində dəstəyini operativ şəkildə artırır. Milli hakimiyyət orqanları və tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq edərək, virusun yayılmasını dayandırmaq, insanları qorumaq və onların həyatını xilas etmək üçün əlavə resurs və mütəxəssisləri sürətlə cəlb edirik", – deyə ÜST-nin Afrika ölkələri üzrə Regional Bürosunun direktoru Mohamed Canabi bildirib.
Ebola virusu insanlara vəhşi heyvanlardan keçir. Xəstəliyin ilk simptomları qızdırma, əzələ, baş və boğaz ağrılarıdır. Daha sonra böyrək və qaraciyər funksiyaları pozulur, həmçinin daxili və xarici qanaxmalar başlaya bilir./publika.az

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила режим международной чрезвычайной ситуации в связи с эпидемией лихорадки Эбола, распространяющейся в Демократической Республике Конго (ДРК) и Уганде.
Об этом говорится в заявлении, опубликованном на официальном сайте организации.
Отмечается, что речь идёт не о пандемии, а об эпидемии. В настоящее время существует неопределённость относительно реального числа заболевших и географического масштаба распространения болезни.
Согласно имеющимся данным, в трёх зонах Республики Конго зарегистрировано 80 случаев смерти и 246 случаев заражения Эболой. Лабораторно подтверждены пока лишь восемь случаев заражения. Эпицентром эпидемии являются районы Монгбалу и Рвампара в провинции Итури в Конго.
"Демократическая Республика Конго обладает большим опытом в борьбе с эпидемиями Эболы, и ВОЗ оперативно увеличивает свою поддержку в рамках текущих мер реагирования. В тесном сотрудничестве с национальными властями и партнёрами мы быстро привлекаем дополнительные ресурсы и специалистов для остановки распространения вируса, защиты людей и спасения их жизней", – заявил директор Регионального бюро ВОЗ по странам Африки Мохамед Джанаби.
Вирус Эбола передается человеку от диких животных. Первые симптомы заболевания — лихорадка, боли в мышцах, голове и горле. Позже нарушаются функции почек и печени, могут начаться внутренние и внешние кровотечения./publika.az