Uqandada təhlükəli Ebola qızdırmasına daha üç yeni yoluxma halı aşkarlanıb və bununla da ölkədə ümumi yoluxma sayı beşə çatıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Uqandanın Səhiyyə Nazirliyinin sosial şəbəkə hesablarında yayılan rəsmi məlumatda bildirilir.
Nazirliyin bəyanatında qeyd olunub ki, aparılan laborator analizlər nəticəsində virusa daha 3 yoluxma faktı təsdiqlənib. Onlardan ikisi ölkədə virusa ilk yoluxan şəxslə birbaşa təmasda olmuş şəxslərdir. Digər yoluxma halı isə hazırda Uqanda ərazisində olan Konqo Demokratik Respublikasının vətəndaşında müəyyən edilib.
Səhiyyə rəsmiləri virusun daha geniş əraziyə yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə təmasda olan digər şəxslərin müəyyənləşdirilməsi və nəzarətə götürülməsi istiqamətində təcili tədbirlərə başlayıblar.//Qafqazinfo

В Уганде выявлено еще три новых случая заражения опасной лихорадкой Эбола, и таким образом общее число заражений в стране достигло пяти.
Medianews.az сообщает, что об этом говорится в официальном сообщении, размещенном в аккаунтах Министерства здравоохранения Уганды в социальных сетях.
В заявлении министерства отмечается, что по результатам лабораторных анализов подтверждены еще 3 факта заражения вирусом. Двое из них — лица, которые контактировали напрямую с первым зараженным человеком в стране. Еще один случай заражения выявлен у гражданина Демократической Республики Конго, находящегося на территории Уганды.
Медицинские чиновники начали срочные меры по выявлению и контролю других контактировавших лиц с целью предотвращения дальнейшего распространения вируса на более широкую территорию.//Qafqazinfo